Maminka.czPoporodní deprese

Nejsem přece blázen?! Každá 5. žena zažije psychické potíže po porodu. Kdo a jak pomůže?

Tereza Víchová 10.  11.  2022
Zvracení, nespavost, úzkosti. A do toho poznámky okolí a pocit, že vše má být sluncem zalité, a není. Jak opravdu vypadá poporodní deprese a co prožívají ženy, které s ní měly tu čest? Podívejte se na video.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V noci jsem pořád vstávala, kojila a brečela

Prosím tě, buď ráda, že máš zdravý dítě! Hlavně to kojení je důležité! Já na vás byla sama a taky jsem to zvládla!... „Nejsem přece blázen,” přemýšlí žena, která poslouchá poznámky příbuzných a snaží se ze všech sil, aby to všechno ustála, postarala se o miminko, uklidnila okolí a byla šťastná – navzdory plížívým pocitům, že něco není v pořádku.

  • Každá pátá žena prožije po porodu psychické potíže. 
  • Až 3/4 z nich nevyhledají odbornou pomoc. 

Okolí trousí poznámky o tom, že si nemají stěžovat, protože mají zdravé miminko a milujícího partnera. A ony se propadají stále hlouběji. Jako třeba Veronika, u níž se po porodu syna zdálo všechno sluncem zalité. Než se objevily psychické potíže.

„Po porodu to byl prostě šok. Pořád jsem vstávala v noci a přebalovala a kojila. A kojení úplně nešlo. A bylo to tak náročné, že jsem začala mít postupně plíživě úzkosti, který se překlenuly do větších úzkostí,”  vzpomíná Veronika.

Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!

Usmát se díky Úsměvu mámy

Veronika googlila a nebála se říct si o pomoc. Navštívila vůbec první veřejné setkání žen ze spolku Úsměv mámy, který funguje už od roku 2014 a momentálně se i ve spojení se značkou Sunar snaží o to, aby se o jeho činnosti dozvědělo co nejvíce lidí. V Úsměvu mámy jsou především ženy, které si potížemi prošly a pomáhají ostatním. 

Klepněte pro větší obrázek

„Nejčastěji se asi setkáváme s úzkostmi po porodu,” odpovídá Veronika na otázku, s čím ženy Úsměv mámy kontaktují. „Jsou to poruchy přizpůsobení, poruchy spánku a šok, že vlastně nečekaly tuhle realitu. Že péče o novorozence bude tak náročná. A perou se s tím každá podle svého. Některá lépe, některá hůře. A právě pro ty, které se s tím perou hůře, jsme tam my.”

Úsměv mámy má proškolené peer konzultantky a organizuje dobrovolníky. Působí v něm i psycholožky a díky tomu se mu daří poskytnout péči už v počátku, kdy potíže propukají.

Když není radost a převáží ji obavy a úzkost

Jak ale rozeznat začátek psychických potíží a odlišit ho od únavy nebo momentální špatné nálady? Na odborné úrovni řeší psychické potíže matek Národní ústav duševního zdraví a psychiatr Antonín Šebela. Ten doporučuje řešit vše co nejdříve. Jen minimum žen totiž potřebuje péči na té úrovni, že je musí oddělit od miminka a hospitalizovat. Kdy se tedy obrátit třeba zrovna na Úsměv mámy a svěřit se se svými potížemi?

„Když je horší spánek, objeví se víc obav z věcí, které by předtím nebyly obavou. Není radost, není pocit těšení se na něco a ten stav je delší dobu, nejde úplně rozehnat. Tak už je vhodné si vyzkoušet na našich stránkách speciální dotazník,” shrnuje Antonín Šebela a doporučuje kontaktovat Úsměv mámy raději dříve a třeba i zbytečně.

„Vždycky je lepší planý poplach – když vyhledám pomoc, a vlastně se nic neděje. Raději jednorázová konzultace než nechat všechno běžet půl roku a potýkat se s mnohem horším stavem,” uzavírá lékař.

Témata: Porod, Mateřství, Matka, Psychika, Nejlepší video, Poporodní deprese, Veronika, úzkost, Nespavost, Máma, Potíž, Poznámka, Úsměv mámy
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender