[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Prosím tě, buď ráda, že máš zdravý dítě! Hlavně to kojení je důležité! Já na vás byla sama a taky jsem to zvládla!... „Nejsem přece blázen,” přemýšlí žena, která poslouchá poznámky příbuzných a snaží se ze všech sil, aby to všechno ustála, postarala se o miminko, uklidnila okolí a byla šťastná – navzdory plížívým pocitům, že něco není v pořádku.
Okolí trousí poznámky o tom, že si nemají stěžovat, protože mají zdravé miminko a milujícího partnera. A ony se propadají stále hlouběji. Jako třeba Veronika, u níž se po porodu syna zdálo všechno sluncem zalité. Než se objevily psychické potíže.
„Po porodu to byl prostě šok. Pořád jsem vstávala v noci a přebalovala a kojila. A kojení úplně nešlo. A bylo to tak náročné, že jsem začala mít postupně plíživě úzkosti, který se překlenuly do větších úzkostí,” vzpomíná Veronika.
Veronika googlila a nebála se říct si o pomoc. Navštívila vůbec první veřejné setkání žen ze spolku Úsměv mámy, který funguje už od roku 2014 a momentálně se i ve spojení se značkou Sunar snaží o to, aby se o jeho činnosti dozvědělo co nejvíce lidí. V Úsměvu mámy jsou především ženy, které si potížemi prošly a pomáhají ostatním.
„Nejčastěji se asi setkáváme s úzkostmi po porodu,” odpovídá Veronika na otázku, s čím ženy Úsměv mámy kontaktují. „Jsou to poruchy přizpůsobení, poruchy spánku a šok, že vlastně nečekaly tuhle realitu. Že péče o novorozence bude tak náročná. A perou se s tím každá podle svého. Některá lépe, některá hůře. A právě pro ty, které se s tím perou hůře, jsme tam my.”
Úsměv mámy má proškolené peer konzultantky a organizuje dobrovolníky. Působí v něm i psycholožky a díky tomu se mu daří poskytnout péči už v počátku, kdy potíže propukají.
Jak ale rozeznat začátek psychických potíží a odlišit ho od únavy nebo momentální špatné nálady? Na odborné úrovni řeší psychické potíže matek Národní ústav duševního zdraví a psychiatr Antonín Šebela. Ten doporučuje řešit vše co nejdříve. Jen minimum žen totiž potřebuje péči na té úrovni, že je musí oddělit od miminka a hospitalizovat. Kdy se tedy obrátit třeba zrovna na Úsměv mámy a svěřit se se svými potížemi?
zde najdete speciální dotazníky, které mapují riziko vzniku duševních potíží po porodu.
„Když je horší spánek, objeví se víc obav z věcí, které by předtím nebyly obavou. Není radost, není pocit těšení se na něco a ten stav je delší dobu, nejde úplně rozehnat. Tak už je vhodné si vyzkoušet na našich stránkách speciální dotazník,” shrnuje Antonín Šebela a doporučuje kontaktovat Úsměv mámy raději dříve a třeba i zbytečně.
„Vždycky je lepší planý poplach – když vyhledám pomoc, a vlastně se nic neděje. Raději jednorázová konzultace než nechat všechno běžet půl roku a potýkat se s mnohem horším stavem,” uzavírá lékař.