[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
I v dnešní době přetrvává stereotypní názor, že úspěšná žena je ta, která zvládá na výbornou mateřství, péči o domácnost i kariéru. „Často se setkávám s tím, že ženy mají potřebu stíhat všechno. Problém tkví v tom, že nejsme superženy ani supermatky. Když takové to klasické kolečko povinností dělat nechceme, okolí na nás obvykle kouká skrze prsty. A dvojnásob to platí, pokud žena není vyloženě maminkovský typ a miluje svou kariéru,“ konstatuje podnikatelka a mentorka Lucie Dědková (www.mentorkalucie.cz).
S každodenní péčí o všechny a všechno se pojí i tzv. mental load neboli mentální náklad. Jde o psychickou zátěž spojenou s každodenním organizováním a plánováním – byť jde o maličkosti. Určitě to znáte, musíte stihnout vyzvednout děti ze školy a školky, doprovodit je na kroužek, udělat s nimi domácí úkoly, nezapomenout koupit dárek pro kamarádku, objednat se k doktorovi, připravit večeři, a večer ještě zasednout k počítači a vyřídit pár e-mailů. Jednotlivé úkoly samy o sobě nejsou tak časově náročné, když se ale nasčítají, je toho zkrátka moc. A to se může podepsat nejen na duševním, ale i fyzickém zdraví. Proto je dobré mezi všemi rolemi udržovat rovnováhu. Jenže najít tolik potřebný balanc, to není vždy jednoduché.
„Vždy mi nejlépe fungovalo poslouchat sama sebe. Co mi chybí? Co potřebuji? Co doopravdy chci? Naslouchání vlastním potřebám je podle mě důležitější než tlak okolí. Když se cítíte unavená nebo nemocná, prostě si odpočiňte a nenuťte se do dalších aktivit. Nic vám neuteče. Varovným signálem by mělo být i to, když už si ani nedokážete vzpomenout, kdy jste se naposledy cítila opravdu dobře nebo kdy jste na sebe byla hrdá,“ vysvětluje mentorka.
K rovnováze a psychické vzpruze přispívají úspěch a pokrok. „Doporučuji mít v životě nějakou metu v nemateřské oblasti. Klidně jen maličkou. I zde pomáhají otázky typu: Co mi před mateřstvím přinášelo štěstí? Co formovalo to, kým jsem? V čem jsem dobrá nebo za co mě někdo naposledy pochválil?" radí Lucie Dědková. Pak je velmi užitečné se zamyslet nad životními rolemi, které máte a které mít chcete. „Zastáváte všechny role ve stejné míře? Jste nejvíce matka, partnerka, dcera, kuchařka, účetní? Přirozeně některé role zastáváte méně, než chcete, a některé naopak mnohem více – uklízečka, chůva, služka. Pomáhá si role sepsat na papír a ohodnotit je od 1 do 10," radí mentorka a podotýká, že rovnováhu mezi rolemi najdete jedině v sobě.
Dalším užitečným tipem je odstřihnout se (aspoň na čas) od sociálních sítí. Podle statistik v dnešní době tráví průměrný Evropan denně na sociálních sítích 26 % svého on-line času. Pokud sledujete krásné fotografie šťastných žen, dokonalé oblečení jejich dětí a designové dětské pokojíčky, navrch si "dopřejete" ještě podívanou na exotickou dovolenou kamarádky a top figuru oblíbené influencerky, může to ve vás vyvolat frustraci z vlastního obyčejného a přetíženého života.
„Sítě nám každý den připomínají, že je někdo lepší než my. Vtip je v tom, že na sítě lidé dávají jen pozlátko a dokonalé momenty. Během konzultací vždy cítím, že je potřeba lidi naučit, že dokonalost neexistuje. Přestaňte se porovnávat a dejte si čas od času pauzu od sítí. Uvidíte, že se vám uleví,“ radí Lucie Dědková a dodává: „Nedokonalost je potřeba přijmout nejen v mateřství, ale i v podnikání. Zřejmě nebude náhoda, že jedním z největších kulturních tabu je radikální upřímnost. Přijmout nedokonalost je skvělý první krok, jak se z toho všeho nezbláznit.“
A samozřejmě nezapomínejte sama na sebe a dopřejte si čas bez dětí. „Někdy dávám přednost práci před dětmi. Při práci si od dětí odpočinu a nestydím se za to. Je to čas jen pro mě, kdy jsem středobodem dění já. Domnívám se totiž, že když se žena realizuje a naplňuje smysluplnou prací, může se pak naplno věnovat dětem a být s nimi na 100 %. Nutno podotknout, že ne vždy musí být náplní právě kariéra. Důležitý je smysl,“ říká Lucie Dědková.
Podle výzkumů je skutečně nejdůležitější kvalita času společně stráveného s dětmi, nikoliv jeho kvantita. Podstatné je věnovat se jim tady a teď bez úniku k telefonu či jiným rušivým aktivitám. Vždy jde o otázku volby a srovnání priorit. Někdy i obyčejné pexeso s dětmi je důležitější než dokonale vycíděná kuchyně.
„Možná i díky tomu, že jsem přistoupila na hru neshrabaného listí na zahradě a že doma nebude vždy uklizeno, jsem si s dvěma dětmi za zády dokázala vybudovat komunitu s 5000 členy a úspěšný on-line byznys,“ uzavírá mentorka.
Lucie Dědková pomáhá firmám a jednotlivcům s marketingovou strategií. Jejíma rukama prošly stovky lidí, kterým mentorsky pomohla s přechodem na volnou nohu a nastavením rentabilního podnikání. Vybudovala podnikatelskou komunitu Společně nahoru s více než 5000 aktivními členy. Znát ji můžete i z komunity Holky z marketingu, kde pravidelně mentoruje. S dalšími experty z oboru se baví v podcastu Byznysové jednohubky.