Maminka.czPracující matky

Nejtěžší je uhlídat rovnováhu mezi prací a odpočinkem, říká samoživitelka na volné noze

vas 14.  5.  2024
Podnikání na volné noze po skončení rodičovské dovolené není žádný med, ale pro mnoho maminek je to lepší cesta než zaměstnání s pevně danou pracovní dobou. To potvrzuje i Jana Kalenská, samoživitelka, která se v této komplikované roli ocitla brzy po narození svého druhého dítěte. I přes všechny překážky si našla práci, která ji baví a dokáže ji dobře skloubit s péčí o děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jano, jste samoživitelka, jak s bývalým partnerem fungujete jako rodina? 

Rozešli jsme se, když byl synovi jeden rok a dceři necelé čtyři.  Snažili jsme se dát ještě chvíli dohromady a pracovat na vztahu, ale nepodařilo se to. Nyní po čtyřech letech fungujeme jako rodiče v pohodě, děti se s tátou pravidelně vídají. Řekla bych, že máme dobrý vztah, ale partneři nejsme. Když se ohlédnu zpět, nejtěžší asi bylo připustit si, že jsem se do této životní situace dostala, přijmout ji a prostě vykročit dál sama s dětmi. Myslím, že je třeba hlavně jít dál, nezůstávat dlouho na místě a litovat se… Pak se věci můžou dát do pohybu.

V rozhovoru budeme probírat hlavně vaše podnikání. Čím se konkrétně živíte?

Jsem freelancerka, lektorka angličtiny, učím individuální klienty on-line i off-line, mám skupinové kurzy, vytvářím aktivity a hry pro děti a mládež na poznávání světa i sebe, aktivity pro výuku angličtiny a také jsem založila projekt Život ve světě (www.zivotvesvete.cz), kde se snažím lidi motivovat a inspirovat k cestování a získávání zkušeností v zahraničí. Ty mi z vlastní zkušenosti daly do života nejvíce. Vystudovala jsem VOŠ ekonomickou a před dětmi jsem hodně cestovala. V zahraničí jsem žila, studovala i pracovala. Nyní jsem navíc ve výcviku pro koučování mladých lidí pro úspěšnou budoucnost v projektu Děti budoucnosti a ráda bych do budoucna přidala i tyto konzultace. Navíc jsem založila facebookovou skupinou English for busy mums. Je to projekt „od mámy mámám“ pro všechny maminky a ženy, které se rády rozvíjejí a sebevzdělávají, i když moc volného času nemají. Cílem je vytvořit jedno místo, kde najdou vše potřebné pro každodenní kontakt s angličtinou, propojí se s komunitou podobně naladěných žen a získají podporu od lektorek angličtiny.

VIDEO: Rodičovský příspěvek a změny pro rok 2024

Co vás vedlo k tomu začít podnikat jako OSVČ? 

Už na rodičovské s druhým dítětem jsem věděla, že si musím vytvořit vlastní pracovní pozici. Začala jsem tedy vymýšlet, co mi jde, co mě baví, a jak bych z toho mohla udělat projekt. Nejdříve jsem měla projekt V souladu se sebou, ale to byla slepá ulička a už zanikl. Pak jsem si zaplatila na pomoc koučku, která mi pomohla vytvořit projekt Život ve světě. Ke konci rodičovské jsem začala částečně pracovat ještě pro neziskovku, kde jsem pracovala se zahraničními dobrovolníky a poznala blíže programy Erasmus. To mě bavilo, protože jsem měla kontakt s angličtinou, cizinci a zahraničím. Ze začátku jsem tedy svůj projekt měla jen jako koníček, který mi nevydělával peníze. Projekt v neziskovce ale skončil a končil mi i rodičák, takže jsem musela udělat rozhodnutí. Začala jsem propagovat svou výuku angličtiny a postupně získávat klienty. Neustále vlastně vymýšlím, jak dál rozšiřovat své činnosti pomocí on-line produktů, kurzů, materiálů. A jak se říká, „jediná jistota je, že se vše mění“, což u podnikání platí několikanásobně. Je to proces, který nekončí. 

Pracující mámy: Klíčem k úspěchu na pracovním trhu jsou digitální dovednosti

Absolvovala jste kurz Restart kariéry od M.arter, jaké byly vaše aha momenty?

Restart kariéry od M.arter jsem absolvovala na podzim 2023, kdy jsem měla trochu krizi, jak dál pokračovat a jestli by nebylo lepší pracovat v nějaké firmě jako zaměstnanec. Potřebovala jsem získat nadhled, jiné pohledy, utřídit si, co dělám... Být zaměstnancem by asi jednodušší bylo, ale nedokážu se do toho napasovat. Jsem otevřená různým spolupracím a menším úvazkům, ale zatím jsem nic vhodného nenašla. Na kurzu jsem si uvědomila své dovednosti, kladné a silné stránky a svou hodnotu. Tím, že nehledám práci na plný úvazek v roli zaměstnance, mi kurz ukázal, jaké jiné možnosti mám a jak se prezentovat jako OSVČ. Také slyšet jiné příběhy, a možnost sdílet ten svůj, byla velmi zajímavá zkušenost.

Musela jste se něco doučovat pro posun v kariéře?

Snažím se sebevzdělávat neustále podle časových i finančních možností. Baví mě vzdělávat se v oblasti jazykového koučinku a dalších metod, které mi přijdou důležité, abych mohla být stále lepší lektorkou a koučkou. Být OSVČ znamená fungovat i sama za sebe jako podnikatelka, a tak se vzdělávám i v této oblasti. Učím se, jak dělat dobrý marketing, sebeprezentaci a web.

Pro mnoho lidí je to nepřijatelné pracovat na volné noze. Jak jste to měla vy? 


Bydlím v malém městě a pracovní příležitosti tu nejsou moc velké, respektive ne v tom, co bych chtěla dělat já. Zaměstnanecké pozice jsem si vyzkoušela před dětmi, kdy to bylo v pohodě, člověk nabíral zkušenosti, ale nyní je pro mě důležitá flexibilita, abych vše dokázala skloubit. Nedokážu si představit mít pevnou pracovní dobu. Z mého pohledu jsem neměla jinou možnost než jít cestou podnikání. Vše má své výhody a nevýhody. Zatím jsem na této cestě krátce, takže čas ukáže, jestli to bylo správné rozhodnutí. Já ale doufám, že ano a že zvládnu překonat nevýhody a budu si užívat výhod. 

Restart kariéry mi pomohl věřit sama sobě a odbrzdit podnikání, říká maminka samoživitelka

Co pro vás bylo na začátku nejtěžší?

Nejvíce jsem řešila technickou a administrativní část – vytvoření webu, sociálních sítí, živnostenský list atd. Postupně jsem se vše učila a tvořila po večerech, protože peníze na zadání úkolu někomu jinému jsem neměla. Takže to jde možná pomaleji než by mohlo, ale to nevadí, jsou to zase další zkušenosti.

Jaké nevýhody vidíte v podnikání jako OSVČ?

Není to žádný med.  Je nutné osvojit si spoustu administrativních činností. Například vyřešit si odvody, vystavovat faktury, myslet na termíny daňového přiznání, dělat si kalkulace příjmů a výdajů, aby se v tom člověk neztratil. Musím si zajistit své vlastní klienty, naučit se být svým vlastním pánem, což znamená, že vám nikdo nepřiděluje práci, ale je třeba být produktivní sama od sebe. Pro mě asi jedna z nejtěžších věcí je uhlídat si rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Mám v sobě takový ten pocit, že když jsem doma, tak bych měla neustále něco dělat, být produktivní. Takže pracuji po večerech, víkendech, svátcích. Většinou musím odjet pryč, být venku a off-line, abych dokázala vypnout. Být freelancerkou je riziko, že jste v práci vlastně neustále a vše je na vás, jak si to zorganizujete. Na tomto tedy pracuji neustále. 

Vybalancovat péči o rodinu, domácnost a práci je asi hodně náročné... 

Částečně pracuji z domu a částečně mám off-line kurzy nebo lekce. Časově si vše přizpůsobuji podle dětí, kdy je potřebuji vyzvednout ze školy a školky, kdy mají kroužky atd., proto potřebuji být hodně flexibilní a vše si rozplánovat dopředu. Nedovedu si představit mít práci v kanceláři od do. Snažím se pracovat v době, kdy jsou děti ve škole a školce, nebo mám hlídání. Přípravy na lekce a administrativu většinou dělám po večerech nebo o víkendech. Naštěstí mi pomáhají ještě rodiče, když musím více pracovat. 

Na jaké věci narážíte, když jste na všechno sama?

Cítím se trochu nejistě ve financích. Příjmy mám kolísavé, a tak musím výdaje plánovat dopředu a počítat s náročnějšími obdobími, jako jsou prázdniny, Vánoce a nějaké nečekané výdaje. Musela jsem se naučit říkat si o pomoc, když potřebuji hlídání, když potřebuji více peněz na něco většího, když se někde něco pokazí. Ohledně dětí řeším vše sama. Jejich otec si je bere k sobě, když potřebuji nebo i na víkend, což je fajn, ale přijde mi, že veškerá péče a výchova je na mně. Chybí takové to večerní sdílení, co se přes den stalo, co jsme všichni zažili... Každý máme s dětmi své zážitky, nejsou společné. Cítím se z toho někdy dost vyčerpaná a osamocená. Někdy to na člověka zkrátka padne, že je stále sám, děti ukládá sám. Děti mají občas už otázky, proč s námi táta nebydlí, a to je pak takové smutné jim to vysvětlovat. Ale na druhou stranu jsou to právě děti, které mi svou radostí z každého dne ukazují, jak být šťastná i z maličkostí.

Matkou na volné noze: 10 tipů, jak být OSVČ a zároveň dobrá máma

Máte nějakou radu pro rodiče samoživitele? Co by jim mohlo pomoct?

Myslím si, že pokud to je jen trochu možné, je dobré najít si něco, co je baví, co je nabíjí, ať už je to koníček mimo práci, nebo ještě lepší, aby se jejich koníček stal prací, za kterou jsou finančně ohodnoceni. Za mě být svým vlastním pánem má samozřejmě nevýhody v nejistém výdělku, ale také spoustu výhod ve flexibilitě a svobodě a možnosti žít si podle sebe a svých možností, což je pro mě velmi důležité.

Existuje podle vás něco, na co společnost ve vztahu k samoživitelům zapomíná?

Určitě chybí více možností pracovat na volitelně nastavitelné pracovní úvazky. Ve srovnání se zahraničím zde nejsou firmy moc flexibilní, aby se přizpůsobily člověku, který dělá svou práci dobře, jen má ztížené životní podmínky. Samozřejmě to neplatí paušálně, najdou se výjimky. Možná by bylo fajn vytvářet ve společnosti více komunit a  maminkovských skupinek, kde si pak ženy mohou vypomoct navzájem.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: konference ŽENY ZÍTŘKA

konference o rodičovství, kariéře a rovných příležitostech

Hacky, aha momenty a postřehy, které vás posunou vpřed v kariéře, ale i plánování rodičovské dovolené. Inspirace, ale i diskuse nad aktuální situací, to jsou Ženy zítřka. Konference o rodičovství a kariéře a rovných příležitostech se uskuteční 
24. května 2024 a bude nabita zajímavými osobnostmi:

Eliška Remešová – psycholožka, psychoterapeutka #laskajedovednost
Aneta Martínek – spoluzakladatelka Holky z Marketingu, máma
Petra Drahoňovská – kariérová poradkyně, několikanásobná držitelka národní ceny a máma
Alžběta Mangarella –  ekonomka, matka 2 dětí
Andrea Bohačíková – zakladatelka vzdělávací a osvětové organizace M.arter
Ženy v médiích – otevírají otázku postavení žen z trochu jiného pohledu
Klára Šimáčková Laurenčíková – zmocněnkyně vlády pro lidská práva
Ladislav Veselý - ex-CEO Slevomatu, táta, který šel na rodičovskou dovolenou

Těšit se můžete například na téma rozdílů odměňování žen a mužů, tzv. child penalty, jak si plánovat návrat do práce po rodičovské dovolené, nebo se budete moct inspirovat reálnými příběhy matek a otců, kteří skloubili rodičovství a kariéru. Kompletní program najdete zde.

Témata: Příběhy, Peníze a kariéra, Kariéra, Pracující matky, Vánoce, Zpátky do práce, projekt, podnikání, angličtina, Hack, Eliška Remešová, Rodičovská dovolená, Holka z Marketingu, Erasmus, Petra Drahoňovská, Samoživitelka, Med, Pracovní doba, Volná noha, Život ve světě