Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Největší mýty o tatíncích a proč jim nevěřit?

Simona Procházková 12.  6.  2018
Jsou mnohem přísnější než maminky, bojí se koupání, odmítají přebalovat, stydí se jezdit s kočárkem… Tyto zakořeněné stereotypy už naštěstí (většinou) neplatí. Přesto jde o „tradiční“ a ve společnosti stále oblíbené fráze. Moderní tatínci přitom umí zastat spoustu rolí, nemáme od nich ale někdy přehnaná očekávání?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou přísnější

V dobách našich dědečků, kdy děti svým otcům vykaly, a když hlava rodiny bouchla do stolu, všichni stáli v pozoru, to rozhodně platilo. Nebylo zvykem dávat najevo emoce, a co řekl tatínek, bylo svaté. Dnes je ale všechno jinak a v mnoha rodinách mají naopak děti „vítr“ spíše z maminky, která velí domácnosti a nastavuje pravidla. Tátové jsou často spíše na zábavu a rozmazlování. A také na to, aby zavedené zásady (například zákaz čokolády před večeří) porušovali. Užívají si to (všichni, tátové i děti) hlavně ve chvílích, kdy se maminka vzdálí z dosahu. Třeba odejde na cvičení nebo posezení s kamarádkami. V takovém případě je téměř zárukou, že večerka se posune do pozdějších hodin a zoubky nejspíše zůstanou nevyčištěné.

Nedokážou se postarat o miminko

Velký omyl, řada z nich se dokonce ráda chlubí tím, že kdyby mohli kojit, zastali by plnohodnotně péči matky. Budiž jim to ke cti. Mateřský, tedy spíše „otcovský“ instinkt se u nich probudí také. Netráví sice čas na internetových diskuzních fórech a nestudují stohy knih o výchově nebo technikách krmení, přesto péči o kojence většinou s přehledem zvládnou. Stačí, když si to jednou vyzkouší, tak jim důvěřujte a umožněte jim to. Navíc když si nevědí rady, disponují nevídanou kreativitou, vždy najdou řešení. I když je někdy nestandardní a vymyká se tabulkám. A detaily typu „ale maminka mi ještě před koupáním sundává bačkůrky“ nechte bez komentáře a oceňte snahu.

Marek Herman: Trvám na tom, aby až do roku a půl byla u dítěte hlavně maminka

Chtějí syna

Jistě, zřejmě každý muž ve skrytu duše touží po následníkovi, pokračovateli rodu a přeje si, aby alespoň jeden z jeho potomků byl kluk. Ale ruku na srdce, neprahne snad téměř každá žena naopak po dceři, které bude zaplétat copánky, strojit ji do šatiček s volánky a bude v ní mít celoživotní přítelkyni a parťačku? Muži jsou ochránci a milují svou rodinu a své děti bez ohledu na pohlaví. Ke každému z nich si samozřejmě vytvoří trochu jiný vztah a přístup, dcery mají tendenci ochraňovat před celým světem, syny zase s nadšením učí všem „chlapským“ dovednostem.

Bojí se přebalování

Pokakaná plínka je pro ně tou nejhorší noční můrou, a jakmile začne zadeček jejich roztomilé ratolesti podezřele zavánět, urychleně ho předávají do jiné náruče a snaží se udělat neviditelnými? Ano, někdy to tak skutečně je (ne každý nos a žaludek jsou dostatečně odolné), ale většina moderních tatínků se nálože v plínce nezalekne a statečně se té nepopulární činnosti, jako je výměna plínky a umytí zadečku (někdy i celých zad, jak tuší každý rodič), chopí. A nutno říct, že většinou velice obratně!

Neumí vařit

Že jsou muži nemožní kuchaři? Nevěřte tomu! Naopak, většina z nich jsou přímo excelentní mistři kuchyně, a pokud tvrdí, že umí uvařit jen čaj, často jde jen o výmluvy, protože se jim do toho zkrátka nechce. Když už se ale do přípravy oběda nebo večeře pustí, stojí to za to. Jen musíte počítat s tím, že se nedrží žádných receptů, takže neuvaří jedno jídlo dvakrát stejně a po skončení jejich snažení vás nemine hromada špinavého nádobí a generální úklid celé kuchyně. Jenže děti své tatínky-kuchaře zbožňují, s elánem jim pomáhají a užijí si u toho spoustu legrace. Tak jim věřte a pusťte je ke sporáku!

Procházka s kočárkem je pro ně potupná

Bývávalo. Doby, kdy by se dali tatínkové, kteří jezdí po parku s načančaným kočárkem, spočítat na prstech jedné ruky, jsou tytam. Dnešní tátové brázdí ulice naprosto bravurně a tváří se přitom patřičně hrdě. Považují za samozřejmé, že vezmou miminko ven, aby si maminka mohla trochu odpočinout nebo se chvilku prospat.

Miminka jim připadají nudná

Také jste už mnohokrát slyšeli tu otřepanou frází, že mimina jsou čistě ženskou záležitostí a muže začnou jejich potomci zajímat až ve chvíli, kdy s nimi začnou komunikovat, rozumí jim, případně si s nimi už dokážou kopat balonem, jezdit na kole a vymýšlet nejrůznější blbiny? Nenechte se mýlit, novopečeného tatínka hravě dostane do kolen jejich novorozeňátko už na porodním sále, když vezme zabalený uzlíček poprvé do náruče a zadívá se mu do očí. Většina tatínků nepovažuje kojence za „nudné patrony“, naopak se ochotně zapojují do péče, mazlí se s nimi, ujmou se koupání, rozněžněle si s nimi povídají a slibují, co všechno si spolu později užijí.

VIDEO: Ach, ti tatínci ... aneb jak hlídají tátové

Nechtějí se omezovat

Že nejsou příliš ochotni měnit svůj život, staré zvyky a vzdávat se oblíbených „svobodných“ zájmů? Zdaleka to není pravidlem. Nastávající tatínek většinou velmi rychle vytuší, že se mu zásadně změní život, a poctivě se na to připravuje již v době partnerčina těhotenství. Pomáhá s výběrem kočárku i autosedačky, masíruje bolavá záda, povídá si s bříškem… A není žádnou výjimkou, že po porodu je ochotný ke kojenci v noci vstávat, aby vyčerpaná maminka mohla nabrat síly. Muži jsou tvorové přizpůsobiví, a i když se to třeba na první pohled nezdá, nová „funkce“ tatínka, kterého jeho rodina potřebuje a oceňuje, je dokáže změnit k lepšímu.

Otec filmoval dceru od narození do dospělosti. Výsledek musíte vidět!
Tatínek na rodičovské dnes už není výjimkou. Častější je tento trend ve městech
Do čeho by táta neměl mluvit? Maminky ocení spíš podporu než moudré rady
Témata: Děti, Kojenec, Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina a vztahy, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, mýty, Špinavé nádobí, Mýtus, Ulice, Novopečený tatínek, Maminka, Snažení, Největší mýtus, Porodní sál, Otřepaná fráze, Plínka, NEJ, Pokračovatel, Celý svět, Přehnané očekávání, Starý zvyk, Následník, Kočárek, Většina
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Zpěvačka Jennifer Lopez je v obležení dětí! Co prozradila o soužití svých dvojčat a dětí Bena Afflecka?
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
PŘÍBĚH:  Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku
Brožová Lenka
Endometrióza
Jsem matka a hořím! Odstoupení novozélandské premiérky spustilo diskuse o přetížení žen a syndromu vyhoření
Brožová Lenka
Psychika
Seriál Kukačky se vrací! A s ním i téma záměny novorozenců. Přečtěte si příběhy „kukaččích dětí“, které se skutečně staly
Brožová Lenka
Televizní série
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie