Maminka.cz32. týden těhotenství

Někdo to rád horké: Vypořádejte se s vysokými teplotami

Možná milujete léto, ale v posledních dnech gravidity si budete přát, aby venku zuřila sněhová vánice a rtuť teploměru byla hluboko pod nulou. Jak přežít poslední dny a porod během slunečných dnů?
, Časopis Maminka
18. 8. 2011
Někdo to rád horké: Vypořádejte se s vysokými teplotami

Nemusíte hned závidět maminkám, kterým těhotenství vrcholí v zimních měsících. I když ony mají možná o starost s vedrem míň, zase si musí dávat pozor na pády, častější nemoci horních cest dýchacích i virové infekce. Posledních pár dnů před příchodem miminka na svět zkrátka není příjemných nikdy. Co vás čeká během horkých dnů a na jaký finiš se připravit?

✽ Kolaps. Závěrečné týdny normálně probíhající gravidity jsou i pro zdravou ženu náročné, a to nejen v zimě, ale především v letních dnech, kdy rtuť teploměru dokáže vystoupat až ke třicítce. Odborníci se shodují v tom, že v horku hrozí kolapsové stavy z přehřátí, které ohrožují nejen maminku, ale i jejího nenarozeného potomka.

✽ Otlaky a otoky také nejsou nic příjemného. Noste proto pohodlné boty, volné oblečení, během poledne vůbec nevycházejte ven a veškeré aktivity si plánujte do ranních a večerních hodin.

✽ Chce-li se vám spát, spěte. Unavit vás může i vedro, takže se nesnažte nevolnosti z horka přemoci a naslouchejte pečlivě svému tělu.

✽ Dodržujte pitný režim, nejezte moc sladkostí, ani těžkého masa. Nedostatečný příjem tekutin může vést ke kolapsovým stavům, dostatek pití je nezbytný pro ochlazování organismu i celý kardiovaskulární systém.

✽ Nechoďte na přímé slunce, používejte krémy s vysokým UVA i UVB filtrem. Během gravidity jste navíc náchylnější ke vzniku pigmentových skvrn, takže se slunci nevystavujte.

✽ Sprchujte se vlažnou vodou, klidně několikrát denně.

Ve třetím trimestru se na velkou dovolenou nejspíš vydávat nebudete, v každém případě, i kdybyste jela ke kamarádce do vedlejší vesnice, byste s sebou vždy měla mít těhotenskou průkazku a každou cestu podřídit aktuálnímu stavu. Ať už se vypravíte kamkoli, měla byste být cestovně pojištěná – během jediného dne, kdy vyrazíte na nákupy do Německa nebo na poslední sachr do Vídně, se můžou přihodit komplikace.

Cestovní pojištění ženy by mělo vždy zahrnovat náklady na péči o těhotnou, předčasný porod a péči o novorozence. To, že máte termín před sebou a je vám horko, má i svá pozitiva. Vaše děťátko se narodí do tepla, na které je z doby pobytu vaší dělohy zvyklé. Vy navíc nebudete muset novorozeně balit do mnoha vrstev.

V teple bude vaše ratolest prospívat, nemusíte se bát virových infekcí, na procházku můžete prakticky v den, kdy vás z porodnice propustí, a nemusíte vydržet několik dní aklimatizace… Navíc pokud se nejedná o těžkou formu, silné denní světlo rychle hojí příznaky novorozenecké žloutenky. Vydržte posledních pár dní, novorozeně si léto po vašem boku bude vysloveně užívat.

====SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!====

Témata: Časopis Maminka, Volné oblečení, Teplota, Vysoký UV, Přímé slunce, Cestovní pojištění
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu