Maminka.cz32. týden těhotenství

Někdo to rád horké: Vypořádejte se s vysokými teplotami

, Časopis Maminka
18. 8. 2011
Někdo to rád horké: Vypořádejte se s vysokými teplotami
Možná milujete léto, ale v posledních dnech gravidity si budete přát, aby venku zuřila sněhová vánice a rtuť teploměru byla hluboko pod nulou. Jak přežít poslední dny a porod během slunečných dnů?

Nemusíte hned závidět maminkám, kterým těhotenství vrcholí v zimních měsících. I když ony mají možná o starost s vedrem míň, zase si musí dávat pozor na pády, častější nemoci horních cest dýchacích i virové infekce. Posledních pár dnů před příchodem miminka na svět zkrátka není příjemných nikdy. Co vás čeká během horkých dnů a na jaký finiš se připravit?

✽ Kolaps. Závěrečné týdny normálně probíhající gravidity jsou i pro zdravou ženu náročné, a to nejen v zimě, ale především v letních dnech, kdy rtuť teploměru dokáže vystoupat až ke třicítce. Odborníci se shodují v tom, že v horku hrozí kolapsové stavy z přehřátí, které ohrožují nejen maminku, ale i jejího nenarozeného potomka.

✽ Otlaky a otoky také nejsou nic příjemného. Noste proto pohodlné boty, volné oblečení, během poledne vůbec nevycházejte ven a veškeré aktivity si plánujte do ranních a večerních hodin.

✽ Chce-li se vám spát, spěte. Unavit vás může i vedro, takže se nesnažte nevolnosti z horka přemoci a naslouchejte pečlivě svému tělu.

✽ Dodržujte pitný režim, nejezte moc sladkostí, ani těžkého masa. Nedostatečný příjem tekutin může vést ke kolapsovým stavům, dostatek pití je nezbytný pro ochlazování organismu i celý kardiovaskulární systém.

✽ Nechoďte na přímé slunce, používejte krémy s vysokým UVA i UVB filtrem. Během gravidity jste navíc náchylnější ke vzniku pigmentových skvrn, takže se slunci nevystavujte.

✽ Sprchujte se vlažnou vodou, klidně několikrát denně.

Ve třetím trimestru se na velkou dovolenou nejspíš vydávat nebudete, v každém případě, i kdybyste jela ke kamarádce do vedlejší vesnice, byste s sebou vždy měla mít těhotenskou průkazku a každou cestu podřídit aktuálnímu stavu. Ať už se vypravíte kamkoli, měla byste být cestovně pojištěná – během jediného dne, kdy vyrazíte na nákupy do Německa nebo na poslední sachr do Vídně, se můžou přihodit komplikace.

Cestovní pojištění ženy by mělo vždy zahrnovat náklady na péči o těhotnou, předčasný porod a péči o novorozence. To, že máte termín před sebou a je vám horko, má i svá pozitiva. Vaše děťátko se narodí do tepla, na které je z doby pobytu vaší dělohy zvyklé. Vy navíc nebudete muset novorozeně balit do mnoha vrstev.

V teple bude vaše ratolest prospívat, nemusíte se bát virových infekcí, na procházku můžete prakticky v den, kdy vás z porodnice propustí, a nemusíte vydržet několik dní aklimatizace… Navíc pokud se nejedná o těžkou formu, silné denní světlo rychle hojí příznaky novorozenecké žloutenky. Vydržte posledních pár dní, novorozeně si léto po vašem boku bude vysloveně užívat.

====SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!====

Předplatné Matka
Témata: Časopis Maminka, Kolapsový stav, Řád, Cestovní pojištění, Vysoký, Přímé slunce, Teplo, Vysoký tep, Volné oblečení, Teplota, Vysoký UV

Mohlo by vás zajímat
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají

Horoskopy

Lev První dubnový den s sebou přinese příjemné změny. Už nejste tak naštvaní, že se vám pracovně příliš…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hugo, Harald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné