Maminka.czKojenec

Nekojíte? Nevěšte hlavu! Víte, jak vybrat kojenecké mléko?

Michaela Láchová 7.  9.  2021
Nekojíte? Nevěšte hlavu! Víte, jak vybrat kojenecké mléko?
Každá maminka touží své miminko kojit, protože mateřské mléko je pro něj jednoduše tím nejlepším možným „koktejlem“ všeho, co potřebuje. Má ideální složení pro vývoj dítěte, podporuje imunitu, je snadno stravitelné, a navíc pomáhá vytvářet citové pouto. Někdy se však mohou vyskytnout důvody, kvůli kterým žena kojit nemůže...

„Ty jako nekojíš? A proč?“ Nepříjemných otázek kolem (ne)kojení, se kterými se maminky musejí od svého okolí potýkat, je až až. Přitom téměř každá z nás by ráda krmila své děťátko svým mlékem, kdyby to šlo, a většina z nás se pro to snaží dělat maximum. Důvodů, proč to nejde, může být bohužel hodně a neempatické komentáře často v maminkách vzbuzují frustraci.

Přitom často tak moc zbytečně. To, že své miminko prostě nemůžete kojit, z vás rozhodně nedělá horší nebo méně milující mámu. Vy pro svůj poklad jednoduše děláte vše, co je ve vašich silách, a pamatujte si, že vaše miminko potřebuje především to, abyste byla v pohodě. Při potížích s kojením se rozhodně vyplatí konzultace s laktační poradkyní, kterou si můžete pozvat domů. Pokud jsou ovšem překážky jinde nebo jste se s pediatrem domluvili na tom, že je třeba vaše miminko převést na kojeneckou výživu, rozhodně nevěšte hlavu, protože v dnešní době naštěstí na trhu existují vysoce kvalitní produkty, které se svým složením velmi blíží skutečnému mateřskému mléku.

NA CO SE PŘI VÝBĚRU ZAMĚŘIT?

Základem je tedy pečlivý výběr. Rozdíl spočívá například v tom, že je umělé mléko sytější, a proto stačí méně denních dávek než u kojených dětí. Úkolem maminek je tedy i sledovat režim krmení a mít jasný přehled o množství vypitého mléka. Při výběru vhodného mléka je důležité si všímat především složení. Základem všech jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Ovšem kromě toho se musíme zaměřit na vitaminy, stopové prvky, poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin, nukleotidy a probiotika. Občas

se ale stane, že je dítě alergik nebo trpí kolikami či refluxem, pak rodiče volí některá ze speciálních mlék určených těmto dětem. Dále je třeba zohlednit věk dítěte. Počáteční kojenecká mléka jsou určena pro nejmenší miminka, obvykle do půl roku, a následně se přechází na věkově odstupňovaná pokračovací mléka.

Znáte bebelo?

  • Produkty této značky se vyznačují především ideálním poměrem omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny jsou nezbytné pro správný růst a vývoj, pro rozvoj mozku a nervové soustavy.
  • Jsou jedinečné i obsahem železa, které je důležité pro správnou tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, přispívá k normální funkci imunitního systému a rozvoji poznávacích funkcí u dětí. A také vápníku, nezbytného pro růst kostí a zubů.
  • Obsahují také vitaminy A, C, D, které podporují správnou funkci imunity, a vitaminy D a K, které přispívají k správnému růstu kostí a zubů. Vitamin C působí jako antioxidant a zvyšuje vstřebávání železa. Vitaminy B1, B2, B6 a B7 jsou důležité k normální činnosti nervové soustavy.
  • Nechybí ani probiotika – živé mikroorganismy, které při správné dávce příznivě doplňují střevní mikroflóru. V prvních třech letech života dítěte se střevní mikroflóra tvoří nejvíce. A také nukleotidy, které jsou přirozenou součástí mateřského mléka. Jsou stavební jednotkou nukleových kyselin DNA a RNA.
  • Další přidanou hodnotou mlék BEBELO je vyvážené množství lehce stravitelné syrovátky a pomaleji stravitelného, zato více sytivého kaseinu. Neobsahují palmový olej, který může v kojeneckém mléku snižovat vstřebávání vápníku a tuků ze střeva a který je spojen s nepříznivým vlivem na životní prostředí.

Mléka BEBELO byla vyvinuta s láskou k dětem. Splňují ty nejpřísnější požadavky na kvalitní dětskou výživu. Maminky tak mohou být klidné, že svým dětem dopřávají to nejlepší. Kojenecká a batolecí mléka BEBELO jsou k dostání exkluzivně v lékárnách a na e-shopu Dr.Max.

Klepněte pro větší obrázek

Pro výživu kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením svých živin a jejich kvalitou mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradní kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let dítěte. Rozhodnutí o zahájení podávaní příkrmů, včetně výjimky z pravidla věku 6 měsíců, by mělo být přijímáno jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy a farmacie a v závislosti na individuálních potřebách kojence. Přechod na kojenecké mléko má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné.

Témata: Časopis Maminka, Miminko, Kojení, Kojenec, Praktické rady, Miminko, Imunita, Citové pouto, Mléko, Ideální složení, Mateřské mléko, Koktejl, Kyselina, Omega, Maminka
Mohlo by vás zajímat
12 věcí, které vám nikdo neřekne, když čekáte druhé dítě
Prachařová Kateřina
Dítě je na světě
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy