Maminka.czHračky pro děti

Nekupujte dětem k Vánocům blbosti! Tyhle smysluplné hračky jim pomohou v rozvoji a hodně je naučí

Andrea Machajdíková 7.  11.  2023
Děti nepotřebují dostat k Vánocům desítky hraček, které je beztak po pár dnech omrzí. Stačí jich pořídit jen pár a to především ty, které dítě rozvíjí a mají nějaký smysl. S výběrem ideálních hraček vám poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vánoce s dětmi mají úplně jiný rozměr. Najednou, jako by všechno dávalo mnohem větší smysl, všechno bylo veselejší a prožitky se násobí. A je pochopitelné, že našim dětem chceme udělat ty nejkrásnější Vánoce, i když jsou třeba zatím ve věku, že si z nich nebudou vůbec nic pamatovat. Krásný zážitek ale rozhodně nedefinuje počet dárků. Především miminkům stačí k radosti opravdu jen pár drobností. Větší smysl dává, když je hraček méně, ale jsou pečlivě vybrané, aby dětem poskytly přiměřenou stimulaci, ale nezahlcovaly je přemírou podnětů.

VIDEO: Influencerka a maminka Kamila Šikl se synem Levim představují oblíbené dráhy Hot Wheels.

Hračky pro nejmenší

U malých miminek do tří měsíců se teprve rozvíjí zrak a nemají schopnost rozlišovat barvy, ideální jsou tak černobílé kontrastní hračky nebo leporela s velkými jednoduchými obrázky. Kolem čtvrtého měsíce už můžeme pořizovat kontrastní hračky, na kterých se objevuje červená barva. Pro děti do půl roku jsou vhodné také různé úchopové hračky, kousátka a chrastítka nebo látkové knížky.

Tamagotchi, POGY a další nezapomenutelné hračky 90. let. Na které z nich s nostalgií vzpomínáte vy?

Děti starší šesti měsíců už vidí mnohem více barev, a proto pro ně začínají být zajímavé pestrobarevné hračky. "Pro půlroční miminka jsou vhodné úchopové hračky, které může držet, tahat a okousávat je. Například hryzátka uleví od napětí při růstu zoubků a dítě zároveň trénuje úchop, koordinaci oko – ruka – ústa. Od sedmého měsíce můžete pořídit první míč, ale měkký. Náš tip je také zrcátko, ve kterém se miminko může pozorovat a sledovat svoje grimasy. Jen ale musí jít o speciální hračku pro děti, nedávejte miminku klasické zrcátko, které by se mohlo rozbít a ublížit mu", radí Jana Vyhlídalová, zakladatelka hračkářství Kidtown. 

Hračky pro větší děti

Školkové děti si hrají ve školce, kde jejich dovednosti rozvíjí paní učitelky. V tomto věku už vědí, co je baví. Ideálními hračkami jsou ty s obrázky z oblíbených pohádek a seriálů. Pokud vaše dítě nechce skládat puzzle, zkuste mu pořídit takové, na kterých budou obrázky jeho milovaných pohádkových hrdinů. Pokud ve výběru hraček tápete, určitě se nebojte obrátit na obsluhu kvalitního hračkářství (Kidtown, Agátin svět, Hugo chodí bos, Dva tátové, nebo třeba Elis Design), kde vám ochotně a erudovaně poradí, jaké hračky jsou přímo pro vaše dítě vhodné. 

Co smysluplné hračky rozvíjí?

"V různém věku jsou to různé dovednosti. U nejmenších dětí se začíná rozvojem zraku a dalších základních smyslů, následuje motorika, koordinace oko-ruka, samozřejmostí je později poznávání barev a tvarů i počítání. U starších dětí se pak zaměřujeme také na emoční a sociální dovednosti, prostorovou představivost, stavebnice mohou pomoci chápat třeba geometrii nebo magnetismus. Hračky dokážou pomoci i dětem se speciálními potřebami, ať už jsou to děti s poruchou autistického spektra, ADHD nebo různými dysfáziemi. Hyperaktivní a neklidné děti třeba dokážou krásně zklidnit a pomoci jim se soustředěním," vysvětluje důležitost smysluplných hraček Jana Vyhlídalová. 

Ušijte dětem hraní na míru podle věku. Montessori aktivity nadchnou děti i vás!

Nebaví mě to!

Mnoho rodičů se potýká s problémem, že je hraní s dětmi příliš nebaví. Je to pochopitelné, především u hraček určených pro miminka. Rozhodně to o nikom nevypovídá, že by byl špatný rodič. Pokud je to zrovna váš případ, zkuste si najít ve hraní s dítětem smysl. Dívejte se na hraní jako na čas, kdy dítě rozvíjíte a učíte ho něco nového. Dodávejte mu při hraní sebedůvěru, podporu a nové informace. "V našich boxech najdete nejen pečlivě vybraný set hraček, ale také příručku od dětské psycholožky. Ta rodičům pomáhá pochopit, jak konkrétní hračka dítě rozvíjí a jak ji správně používat," říká majitelka hračkářství. 

Předplatné na hračky

Díky trendu udržitelnosti vznikají v zahraničí půjčovny hraček a také předplatné setů se smysluplnými hračkami. Box hraček sestavený odborníky ušetří rodičům spoustu času a nervů, protože nabídka hraček je dnes tak obrovská, že se v ní člověk snadno ztratí. A takové předplatné je nově možné i u nás. Stačí si jen vybrat set, který je určený pro věk vašeho dítěte. "Roční předplatné Kidtown Smile funguje tak, že po registraci zákazníkovi každé tři měsíce přijde jeden set hraček na uvedenou adresu. Sety s prvky Montessori pedagogiky jsou navrženy tak, aby podpořily zdravý vývoj dítěte v daném období. Na jejich sestavení s námi spolupracovalo několik odborníků včetně dětského psychologa a ergoterapeuta. Celkem roční předplatné obsahuje 4 sety po 7 hračkách a stručnou příručku, jak je používat," popisuje Jana Vyhlídalová. S takovým setem pak hravě vyřešíte nejen Vánoce, ale i třeba narozeniny, svátek a Den dětí.

Témata: Děti, Miminko, Hry pro děti, Hračky pro děti, Vánoce, Tipy na dárky, vánoce 2023, Den dětí, Montessori, Hot Wheels, Předplatné, Hračky, Levi, Jana Vyhlídalová, Kidtown, Agátin svět, Set, Smysl, Kamil Šikl, Hračky na Heureka.cz