Maminka.czŽivotní příběh

Nemá ruce, ale i bez nich dokázala nemožné. Malovat, sportovat, stát se mámou. Jak zvládá péči o novorozenou dceru?

Dita Mrázková 2.  5.  2023
Nejenže se dokázala poprat se svým handicapem, který ji v lecčems může omezovat, tahle inspirativní máma dokázala i uspět v oblastech, kde jsou zdravé ruce doslova nezbytné. Nedávno navíc porodila své první dítě, které se pro ni stalo středobodem vesmíru i všech dosavadních úspěchů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dejana Backo ze Srbska se narodila bez horních končetin, nikdy jí to ovšem nebránilo v tom, žít v rámci možností plnohodnotný život. Její vůle a vytrvalost  ji dovedly až k tomu, že se stala uznávanou umělkyní a sportovkyní.

VIDEO: TATO HOLČIČKA SE NARODILA BEZ RUKOU. PODÍVEJTE SE NA DOJEMNÉ VIDEO

Jako dítě se často ptala své matky, proč se narodila bez rukou. V dospívání si ale uvědomila, že ji její postižení nedefinuje ani neomezuje v tom, aby vedla život jako její vrstevníci. Už v devíti letech se stala členkou Společnosti malířů ústy a nohama v rodném Srbsku. V roce 2014 absolvovala uměleckou školu designu a později se zapsala na akademii výtvarných umění. V průběhu let uspořádala výstavy v téměř 20 městech v různých zemích Balkánu.

Klepněte pro větší obrázek

V Srbsku je známá také jako "dívka s křídly" a stala se symbolem síly a vytrvalosti. Přestože se narodila bez rukou, dokázala uspět i ve sportu. Mezi její největší úspěchy patří titul mistryně světa v para taekwondu. Sport miluje a život bez něj si už prý nedovede představit.

Klepněte pro větší obrázek

Letos v únoru se ale radovala z toho úplně největšího úspěchu. Stala se mámou! Kvůli miminku se rozhodla vynechat i paralympijské hry v Paříži, které se uskuteční za rok. Se svým partnerem, instruktorem fitness, si teď maximálně užívá dcerku Laru.

Narození dítěte její sportovní kariéru pravděpodobně ovlivní. Než začne znovu trénovat, plánuje si dát pauzu, což může mít vliv na její sportovní výkony. Dejana je však přesvědčena, že dokáže překonat všechny překážky, které se jí postaví do cesty. Nadále využívá své sociální sítě k osvětě a inspirování ostatních. Její profil na Instagramu je plný příběhů, rad a motivačních vzkazů.
 

Klepněte pro větší obrázek

"Pokud máte o sobě dobrou představu, víte, kdo jste, máte srovnané priority a v rámci toho se tak i chováte, můžete všechna negativa zdolat a zaměřit se jen na pozitiva. Když jsem to zvládla já, tak proč ne vy?" sdílela odvážná máma na síti.

Témata: Těhotenství, Láska a vztahy, Mateřství, Rodina a vztahy, Instagram, Kuriozita, Rodiče, Dcera, Životní příběh, Sociální sítě, Inspirativní ženy, mateřská láska, Postižení, sportovci, Handicap, Vesmír, Srbsko, Novorozená dcera, Ruka, Balkán, Máma, Paříž, Mistryně světa, Středobod, Lara