Maminka.czLáska a vztahy

Nemáte chuť na sex? Nevymlouvejte se na bolest hlavy, jděte na to jinak!

Barbora Vajsejtlová 13.  8.  2019
Nemáte chuť na sex? Nevymlouvejte se na bolest hlavy, jděte na to jinak!
Občas zkrátka není na intimnosti ta správná konstelace a nemáte na sex chuť. Zjišťovali jsme, jak se vypořádat se situací, kdy se váš partner chce milovat, ale vy byste si mnohem raději četla.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moje kamarádka, říkejme jí třeba Lenka, má velmi náruživého muže. Pravděpodobně neexistuje situace a příležitost, kdy by Marek nebyl při chuti a nesnažil se iniciovat sex. Pokud je mi známo, mají ti dva poměrně idylické manželství, ačkoli Lenka je z jeho potence občas poněkud unavená: „Obstarat tři děti, práci a domácnost není úplně jednoduché a občas jsem večer ráda, že vůbec stojím na nohou a sex je to poslední, na co mám náladu. Marek ale tyhle stavy vůbec nechápe a s nějakou bolestí hlavy, jako s výmluvou, bych u něj rozhodně neuspěla. Ale postupem času jsem přišla na to, jak si zajistit klidný večer. Když jsem hodně unavená a jediné, na co mám náladu, je pustit si seriál v televizi, napatlám si na obličej bahenní pleťovou masku. Mám vyzkoušeno, že to Marka stoprocentně odradí. A navíc mu můžu říct, že to dělám kvůli němu, abych se mu líbila.“

Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát

Ano, víme, že o vztah je potřeba pečovat a že intimita je jedním z jeho základních stavebních kamenů. Ale někdy jste zkrátka vyčerpaná, nebo nenaladěná na tu správnou vlnu a na žádné erotické hrátky nemáte sílu, chuť ani náladu. 
Na druhou stranu nechcete svého drahého odmítnout rovnou a zranit jeho city. Požádali jsme proto ženy v našem okolí, aby nám prozradily své triky a strategie pro situace, kdy na sex opravdu nemají chuť. 

1. STRATEGIE: Praktické záležitosti

„Z mé zkušenosti nejjistějším způsobem, jak se vyhnout sexuálním hrátkám bez toho, abych musela Libora natvrdo odmítnout, je řešení praktických záležitostí,“ prozradila nám Diana, matka devítiletých dvojčat. „Když vidím, že se k něčemu schyluje, a já vůbec nemám náladu, nebo sílu, začnu s ním probírat, kam pojedeme na dovolenou, co děti vyvedly přes den, nebo jak si rozplánujeme nadcházející víkendy. Vím, že to není žádná extra romantika a vyznívá to dost alibisticky, ale účel světí prostředky.“

Podle výzkumu z loňského roku provedeného v New Yorku se manželské páry nejčastěji dohadují o financích, domácích pracech a výchově dětí. Na čelných místech se umístila i práce a volný čas. Tím samozřejmě není řečeno, že máte vyprovokovat hádku jen proto, abyste vyhnula sexu. Ale pokud jednou za čas pročistíte vzduch tím, že si vyjasníte co je mezi vámi nevyřčené, prospějete tím i svému vztahu. Odborníci zjistili, že ty páry, které se čas od času dokážou pohádat, respektive vyjasnit si sporná témata, jsou desetkrát šťastnější než ostatní. Takže touto strategií vlastně prokazujete službu i svému vztahu. 

Co dělat, když vás dítě přistihne při sexu? Mluvte s ním otevřeně
 

18 procent žen používá podle výzkumu výmluvy, aby se vyhnuly sexu. 

 

2. STRATEGIE: Vydatná večeře

„Neznám spolehlivější způsob, jak utlumit manželovy chutě než je pořádná večeře. Jeho nejoblíbenějším jídlem jsou suverénně španělské ptáčky a přiznávám, že někdy je vařím naprosto záměrně večer, když vím, že chci mít klid a třeba si dočíst knížku. Je jasné, že se ptáčků přecpe tak, že už se dokáže jen svalit k televizi. Zejména když mu k nim ještě přidám pivo,“ říká Denisa, matka tříletého Ondřeje. 

Pokud uvaříte vydatnou a těžkou večeři, pravděpodobnost, že večer dojde k nějakým intimnostem, výrazně poklesne. Vražedné jsou pro mužské libido zejména sacharidy, které nárazově zvednou hladinu krevního cukru a organismus unaví už jen snaha, s níž se snaží obnovit svou rovnováhu. Jestliže chcete pravděpodobnost bezsexového večera zvýšit, zařaďte do večerního menu některou z potravin, které Center for Integrative Medicine zařadil na seznam největších zabijáků libida. Na čelném místě se celkem nepřekvapivě umístil alkohol, druhé místo obsadila jídla z bílé mouky. Libido snižují i tučná, smažená jídla, ale překvapivě také například lékořice, máta a dokonce i sýr. 

Top výmluvy:

Server OnePoll udělal mezi svými čtenáři anketu ohledně výmluv, které nejčastěji používají, když nemají chuť na sex. Tady je deset nejpopulárnějších: 
 

 1. Jsem moc unavený/á. 
 2. Nemám náladu. 
 3. Bolí mě hlava. 
 4. Musím brzo ráno vstávat. 
 5. Měl/a jsem toho moc v práci. 
 6. Jsem na tebe naštvaný/á. 
 7. Uslyší nás děti. 
 8. Sorry, ale běž se osprchovat. 
 9. Bolí mě záda. 
 10.  Je na to moc brzo. Ještě se tak dobře neznáme. 

3. STRATEGIE: Náhradní program

„Jsem zastáncem rovného chování a když nemám chuť na sex, nikdy nehledám žádné výmluvy. Jednoduše řeknu manželovi, že dneska se mi do milování nechce, ale to nám nebrání, abychom si neužili vzájemnou blízkost jiným způsobem,“ říká Petra, matka dvou dětí. „Oba jsme romantici a máme rádi dlouhé předehry, takže nám vyhovuje i mazlení. Navíc se nám mnohokrát stalo, že jsme se jen objímali, hladili, a i když jsme původně neměli na sex náladu, najednou se to změnilo.“

Jestliže máte pocit, že s pouhým mazlením byste u svého partnera neuspěla, měla byste vědět, že podle odborníků oceňují muži mazlení mnohem více než ženy. Dokázal to mezinárodní výzkum, kterého se zúčastnilo víc než tisíc párů z různých zemí celého světa. Ukázalo se, že ti muži, s nimiž se jejich partnerky mazlí, hladí, objímají a líbají, jsou se svým sexuálním životem třikrát spokojenější než jejich kolegové, kteří jdou „přímo na věc“. 

Jak to mají muži 

Ani muži s námi nehrají v ložnicových záležitostech úplně fér.

 • 40 % mužů odmítne sex kvůli tomu, aby se mohli dívat na sportovní utkání.
 • 27 % mužů myslí v průběhu sexu na fotbal.
 • 42 % mužů se to snaží uspíšit, aby se potom mohli dívat na sport.
 • Nejčastěji používají výmluvy: „Bolí mě záda.“ „Jsem moc unavený.“ „Bolí mě hlava.“ 

Zpracováno podle výzkumu společnosti Durex z roku 2018. 

Proč jsou mámy unavené? Tohle video vám vše objasní

4. STRATEGIE: Sportovní trénink

„Alešovy ložnicové nároky byly odjakživa nadprůměrné, čímž nechci říct, že si stěžuji, ale po letech manželství a se dvěma malými dětmi už samozřejmě nemám tolik energie a síly jako dřív. Naštěstí začal Aleš chodit dvakrát týdně na florbal,“ svěřuje Martina, matka dvouleté Nikolky a šestiletého Sebastiána. „Kamarádky se často diví, že mi to nevadí, ale pro mě jsou to dva volné večery týdně. Aleš se z tréninků vrací tak hotový, že už ho ani nenapadne myslet na sex.“

Se vztahem sportování a libida je to trochu složitější. Mírná a přiměřená sportovní aktivita chuť na sex povzbuzuje, ale naopak obtížný a tvrdý trénink ovlivňuje sexuální život negativním způsobem. Četné studie ukázaly, že mírná fyzická aktivita zvyšuje hladinu testosteronu, který zpětně zase zvyšuje touhu. Ale naopak příliš intenzivní nebo příliš dlouho trvající trénink hladinu testosteronu snižuje, a tím klesá i sexuální aktivita. 

Únava a žádný sex! Známe nejčastější partnerské problémy po porodu
Témata: Rodiče, Rodina a vztahy, Láska a vztahy, Vaše příběhy, Sex, névy, Nevěra, Bolest, Bolest hlavy, Intimita, Diana, Strategie, Lenka, Lenka M, Blízkost, Výmluva, Nikolka, Intimnost, Fotbal, New York, Chuť, Libido, Sebastián, Durex, Dobrá výmluva
Mohlo by vás zajímat
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
Herečka Erika Stárková porodila dceru Almu doma. Které další známé Češky si nemůžou vynachválit domácí porod?
Mrázková Dita
Domácí porod
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Šťavnaté kedlubnové zelí. Připravte si chutnou letní variantu známé klasiky
redakce
Recepty
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Syndrom karpálního tunelu: Bolesti, křeče, brnění prstů i otoky. Co s tím?
Procházková Simona
Zdraví