Maminka.czZdraví

Nemáte náhodou vysoký tlak? Vůbec to není jen problém starších mužů

redakce 19.  4.  2020
Nemáte náhodou vysoký tlak? Vůbec to není jen problém starších mužů
Ačkoli je pravda, že ženy před vysokým tlakem neboli hypertenzí dlouho chrání pohlavní hormony, úplně spoléhat se na ně nedá. Problémy s tlakem včetně mrtvice mohou mít i mladé ženy. Proto je dobré svůj tlak znát a případné vysoké hodnoty řešit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kardiovaskulární choroby jsou odpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě. Zabíjejí víc, než všechny typy rakoviny dohromady, přičemž u žen je toto procento vyšší, než u mužů. Podle statistik trpí vysokým krevním tlakem v České republice 45 procent lidí ve věku 25 až 64 let, což je obrovské číslo.

Někdo zdědí bohatství, někdo vysoký tlak

„Hypertenze není zdravotním problémem pouze seniorů, objevuje se ve všech věkových kategoriích, a to i u jinak zdravých jedinců. Důležitým problémem zůstává, že až čtvrtina postižených o svém zvýšeném krevním tlaku neví, a proto se neléčí,“ varuje kardioložka Petra Vysočanová z Fakultní nemocnice Brno.

Do rizikové skupiny obyvatel patří třeba ti, u kterých se v rodině dříve vyskytla mozková příhoda. I navzdory správně nastavenému životnímu stylu je totiž genetická predispozice neovlivnitelným faktorem.

Doc Gabriel Kamenský definuje ohroženou skupinu obyvatelstva takto: „Jsou to především pacienti s vysokým krevním tlakem, diabetici, kuřáci a pacienti vyšších věkových kategorií."

Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

 Znepokojující však podle něj, že v posledním období lékaři vídají mozkové příhody i u mladších lidí. On sám se v poslední době setkal se čtyřmi případy žen ve věku mezi 30 až 40 lety, které dostaly mozkovou příhodu, přičemž při jednom z nich šlo o ženu v sedmém měsíci těhotenství. Ženy mají téměř třikrát častější mozkové příhody než muži.

Další rizikovou skupinu představují lidé, trpící fibrilací předsíní. Tato arytmie se vyskytuje u starších lidí (nad 60 let). U mladých bývá velmi zřídkavá.

Nebezpečná ranní hypertenze

Nejvyšší krevní tlak míváme krátce po probuzení. Ranní hypertenze je definována jako týdenní průměrná hodnota ranního krevního tlaku (který se měří jednu až dvě hodiny pro probuzení) a přesahuje 135/85 mm Hg.

Existují dva typy ranní hypertenze. V prvním případě může jít o pacienty, kteří mají konstantně vysoký krevní tlak během noci  anebo se jim zvyšuje během spánku.  V druhém případě jde o pacienty s extrémním poklesem krevního tlaku v noci a extrémním nárůstem ráno. Právě proto lékaři doporučují pravidelné domácí měření krevního tlaku.

Pravidelné domácí měření tlaku

Jednou naměřená vysoká čísla nemusí znamenat, že člověk má vysoký krevní tlak. Krevní tlak je kolísavý a jeho nárůst může být vlivem krátkodobého stresu nebo třeba jen strachem z lékařského prostředí, který je nazýván jako syndrom bílého pláště.

Aby byly naměřené hodnoty vypovídající, je třeba měřit se ve správnou chvíli i správným způsobem. V domácím prostředí jsme ve větším klidu než u lékaře, proto se jako jedno z řešení nabízí pořídit si tlakoměr domů.

„K měření tlaku doma je potřeba klidné prostředí a klinicky ověřené tlakoměry s kvalitní, dostatečně velkou manžetou. Pacient by si měl tlak měřit pravidelně jednou nebo dvakrát týdně, před každým měřením by měl být minimálně pět minut v klidu, nepít alkohol ani nekouřit. Tlak se měří vždy na stejné holé ruce, nikdy ne přes rukáv,“ vysvětluje doktorka Vysočanová.

Nemáš děti? Jen jedno? Mateřství je citlivé téma. A všichni se stále ptají

Pokud se prokáže, že hypertenze je i váš případ, není třeba se zbytečně stresovat. Důležitým bodem je o problému vědět. Vysoký krevní tlak se dá snížit zdravým životním stylem.

Doporučuje se omezit příjem alkoholu, přestat kouřit, začít sportovat (pozor na přílišné vypětí a zvedání těžkých vah, které tlaku taky nesvědčí) a hlídat si příjem soli, tučného a nezdravého jídla.

Zanechání rizikových návyků faktorů může vést k lepší zdravotní kondici a nižšímu tlaku. „A pokud změna životního stylu nestačí, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášené lék, nebo lékovou kombinaci,“ zakončuje lékařka Vysočanová.

Více informací najdete například na www.krevnitlak.cz nebo na www.rady-lekare.cz

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Témata: Zdraví, Hypertenze, Problém, Starý muž, Evropa, Vysoký tlak, Česká republika, Tlak, Fakultní nemocnice Brno, Pacient, Krevní tlak, Příhoda, JEN, Mozková příhoda, Měření, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy