Maminka.czDěti a mateřství

Nemoc se někdy převlékne za dětské zlobení

18. 10. 2012
Nemoc se někdy převlékne za dětské zlobení
Ať už ten dnešní den skončí! To dítě neustále kňourá, neposlouchá, vzteká se, jednou chce to, pak zase ono, když to dostane, tak s tím práskne o zem a zase ječí a ječí. Zkušenější maminky ale už ví, že se za náhlou změnou chování může schovávat i propukající nemoc.

Jen si vzpomeňte, jak jste naladěni vy, když na vás „něco leze“, něco vás bolí, tlačí nebo svědí. Obvykle jsme mrzutí, ztrácíme trpělivost i pochopení, snadno nás cokoliv rozčílí, zkrátka rychle „startujeme“.

„Milá maminko, jsem mrzutý, neboť mě bolí uzliny.“

Tak přesně téhle věty se od malých dětí těžko dočkáte, své bolesti a nepříjemné pocity často ještě neumí definovat. V takových chvílích pak na své okolí reagují dráždivěji, vše je rozhodní, zneklidní a vy hudrujete, proč je to dítě dnes tak nesnesitelné. Malé děti zkrátka z pohledu dospělého zlobí nejen tehdy, když si chtějí uspořádat život podle svého gusta, ale také před propuknutím nemoci, jsou-li unavené, ospalé, hladové nebo jsou ve stresu.

Příběh první: Plavkyně Johanka (2 roky)

Johanka s maminkou chodí od 6 měsíců na kurzy kojeneckého plavání. Holčička je vodní živel, plavání si užívá; bez problémů a s radostí se potápí, skáče a s instruktorkou ochotně a nadšeně spolupracuje. Maminka je na svou „nadanou plavkyni“ hrdá. Minulý týden byla holčička na plavání velmi nenaladěná, nechtěla se potápět, když měla skočit do vody (což si obvykle velmi užívá), tak plakala a nakonec ztropila hlasitou hysterickou scénu, protože nedostala jakousi hračku, kterou viděla na břehu. Maminka zvyklá na Johančiny úžasné výkony vše těžce nesla, Johance hubovala. Příští týden byla holčička z plavání omluvena. Po poledním spaní totiž Johanka stala s pláčem, držela se za ouško a měla zvýšenou teplotu. Na ORL se potvrdil zánět středouší.

Příběh druhý: Puntíkatý Péťa (3 roky)

Petřík chodí už dva měsíce na dopoledne do školky, prvních 14 dní sice občas ráno ukáplo pár slziček, ale rozhodně nešlo o žádné srdcervoucí scény. Péťa chodí do školky rád a miluje svou paní učitelku. Dnes měl Petřík krizi (krizi měla i maminka a paní učitelka), ráno všem zkoprněným zúčastněným předvedl, jaký kus zvířete se v něm skrývá – maminky se při předávání držel jako klíště, řval jako tur a nakonec se i bil jako lev. Ve školce prý pokračoval asi 10 minut a nakonec usnul na koberci vysílením, celé dopoledne prospal a po obědě šel domů. Druhý den už nepřišel. Z Petříka se stalo dočasně další zvířátko, tečkované sluníčko. Péťa má neštovice. A spolu s ním je za nějakou dobu bude mít i spousta dětí ve školce, neboť již včera byl dle paní doktorky infekční, bohužel tomu ještě nic nenasvědčovalo. Tedy až na to neobvyklé chování.

Příběh třetí: Nespavec Erik (10 měsíců)

Erik je kluk jako buk; spokojený, veselý a prozpívající kojenec. Erik je konzervativní, nejraději pije mléko od maminky a jen velmi pomalu akceptuje příkrmy. V poslední době začal Erik hůře spát, stále s sebou v postýlce šije a ze spánku pobrekává. Přes den je nevyspalý a mrzutější, rozmrzelost se rozplyne, pouze když se kojí nebo pije odstříkané mléko, nebo se zabere do zevrubného průzkumu bytu. Zkušená maminka tří kluků změnu příliš neřešila. Ví, že děti mají své dny a období. Až hlídací teta si všimla, že se klouček začíná drbat, především za kolínky, kde začínají být patrné jakési červené flíčky. Erikovi byl časem diagnostikován atopický ekzém a vše zapadlo do souvislostí. Cosi v prvních příkrmech spustilo alergickou reakci – atopii, ekzém ve dne i v noci svědil, chlapec se budil, byl mrzutý a nevyspalý.

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Nemoc, Zkušená maminka, Převlek, Vodní živel, Zlobení, Nespavec, Dětské zlobení, Plavkyně

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Panna Už ve středu jste na svém. Víte si se vším rady a nic vás nerozhází. Problémy z minulého období jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné