[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Se štítnou žlázou se v Česku léčí přes 620 000 lidí, další desítky tisíc svou diagnózu dosud neznají a o své nemoci vůbec nevědí. Dřívější jasné příznaky, jako je například nepřehlédnutelná struma, lidově „vole“, kvůli jodování jedlé soli už prakticky vymizely. Pro správnou diagnózu a léčbu jsou tak potřeba zejména vlastní důslednost, nepodceňování zdánlivě banálních zdravotních obtíží a dobrá spolupráce s lékařem.
„Často vídáme situace, kdy má pacient laboratorně už poměrně pokročilou poruchu štítné žlázy, a přesto si nestěžuje na žádné obtíže, a naopak. To je celkem typické, příznaky tohoto onemocnění jsou málo specifické. Při vyšetření pacienta tak musí lékař stále způsob rozhovoru usměrňovat, aby získal co nejpřesnější, a hlavně relevantní informace,“ říká doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D., z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Mezi nejobvyklejší příznaky snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) patří únava a nevýkonnost, což lidé logicky přisuzují úplně jiným věcem, stejné je to u pocení, bušení srdce nebo průjmů typických pro hypertyreózu – zvýšenou funkci štítné žlázy,“ vysvětluje předseda České endokrinologické společnosti prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, s tím, že když se nastaví správně léčba zejména u hypotyreózy, příznaky vymizí do 8 až 12 týdnů od začátku léčby.
„Snažíme se vše vysvětlit jednoduše a respektovat také zvyky pacienta tak, aby nám to společně fungovalo. Užívání léků je pro řadu pacientů oříšek. Ne vždy se berou každý den a pacienti bývají velmi kreativní – léky si různě půlí nebo je zapomenou a pak se to snaží dohnat před návštěvou u nás,“ říká endokrinolog doc. MUDr. Filip Gabalec, Ph.D., ze IV. interní hematologické kliniky FN a LF UK v Hradci Králové.
Podle krevních testů při kontrole lékař zjistí, zda je hladina hormonů v pořádku, či nikoli, a pak pátrá po příčině. „Často je na vině nesprávné užívání léků, takže je třeba dát si na čas a vše důkladně pacientovi vysvětlit,“ potvrzuje MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů. Podle doc. Jiskry jsou ordinace endokrinologů dlouhodobě přetížené, a na podrobné poučení pacientů je tak bohužel málo prostoru.
Situaci nepomohla ani covidová pandemie, kdy se lidé báli do ordinací endokrinologů chodit, aby se nenakazili, a nyní se snaží návštěvy dohnat. „Naše ordinace už jsou zase přeplněné. Bohužel řada pacientů v době covidu nepožádala ani o nový recept, takže přerušili léčbu a onemocnění se zhoršilo. Nebo užívali hojně různé vitaminové přípravky a potravinové doplňky v dobré víře, že se před covidem uchrání. Tyto přípravky ale mohou ovlivnit správné vstřebávání léků na štítnou žlázu. S tím jsem se setkával a setkávám často,“ dodává doc. Jiskra.
Když štítná žláza produkuje hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze. Ta může být vrozená, ale i získaná, a to právě například z důvodu nedostatku jodu v organismu. „Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Nemoc může být také příčinou problémů s otěhotněním,“ vysvětluje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře Synlab.
O nadměrnou funkci štítné žlázy hypertyreózu jde v případě, že štítná žláza vytváří hormonů příliš mnoho. Tato porucha vzniká například jako důsledek poškození štítné žlázy autoimunitním procesem. Některé z jejích příznaků mohou být podrážděnost, úzkost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Hypertyreóza může vést také k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze.
U obou typů onemocnění štítné žlázy platí, že pokud jsou neléčené nebo nejsou odhaleny včas, může se na těle jako další z příznaků objevit také takzvaná struma, tedy viditelně zvětšená štítná žláza. Ta někdy způsobuje útlak dýchacích cest a jícnu, a člověk tak může špatně polykat nebo obtížně dýchat.
„Jedinou jistotu, že vaše štítná žláza funguje správně, vám dá krevní test, který je ideální absolvovat alespoň jednou za rok. U žen v těhotenství by mělo být vyšetření standardní součástí péče lékaře, jelikož hormony štítné žlázy přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy plodu. Plošný screening ale zatím bohužel zaveden nebyl. V případě, že by v těhotenství nebyla odhalena porucha štítné žlázy včas, dítěti hrozí i vážné následky,“ popisuje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře Synlab.
Pokud na sobě zaznamenáváte některý z výše zmiňovaných příznaků, vyšetření neodkládejte. Poruchy štítné žlázy nechávají lidé pro její nespecifické a mnohdy mírné příznaky často bez povšimnutí. Jako u řady jiných onemocnění ale i zde platí, že čím dříve se na ně přijde, tím lépe jsou léčitelné a jejich následky mírnější.
O krevní test k ověření správné funkce štítné žlázy můžete požádat svého praktického lékaře, provedou vám ho také na vybraných odběrových místech některých laboratoří, v laboratořích Synlab i bez předchozího objednání.
V laboratoři se ze vzorku krve sledují dva parametry: hladina TSH hormonu, který řídí činnost štítné žlázy, a hladina vlastního hormonu štítné žlázy thyroxinu. V případě odchylek v nálezu vám s nastavením správné léčby pomůže endokrinolog, lékař specializovaný na žlázy s vnitřní sekrecí.
GRAFIKA: Zdravotní problémy v české populaci
Právě dnes finišuje letošní ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy, jejíž dlouhodobým cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoct lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, a vyvracet mnohé omyly a mýty, které stále ohledně štítné žlázy kolují. Více se dozvíte na tydenstitnezlazy.cz.