Maminka.czTěhotenství

Nemocná štítná žláza? Hrozí neplodnost i opakované potrácení!

17. 10. 2018
Nemocná štítná žláza? Hrozí neplodnost i opakované potrácení!
Dokud je tento malý a nenápadný orgán v pořádku, pomalu ani nevíte, že ho v těle máte. Jenže jakmile začne „zlobit“, dokáže vám zásadně zkomplikovat život. Jak poznáte, zda funguje správně, a kdy je na čase navštívit lékaře?

Příznaky onemocnění štítné žlázy jsou velmi různorodé a v některých případech si jich nemusíte dlouhou dobu ani všimnout a nevěnujete jim pozornost. A v tom je jejich zákeřnost. Hubnete nebo přibíráte, aniž byste to chtěla nebo se o to snažila? Je vám pořád zima nebo naopak vedro? Otékají vám oční víčka? Máte viditelně vysušenou kůži? Jste v jednom kuse unavená a ospalá? Trápí vás depresivní nálady, úzkosti nebo vysoký tep? To jsou jen některé z celé škály varovných příznaků…

S kým máte tu čest?

Štítná žláza je sice miniaturní, ale životně důležitý endokrinní orgán (skládá se ze dvou laloků), který je uložen na přední straně krku. Poměrně snadno ji nahmátnete v místě ohryzku. Jejím hlavním úkolem je tvorba hormonů nezbytných pro správný průběh veškerých metabolických procesů v organismu i fungování neurologického systému. Shromažďuje jód z krve, proto častou příčinou jejích onemocnění je právě nedostatek tohoto prvku. Příčinou, že štítná žláza „ochoří“, je nejčastěji autoimunitní zánět – neinfekční zánět způsobený poruchou imunity. Co to znamená? Že imunitní systém se jednoduše „zblázní“ a začne vytvářet protilátky proti vlastním tkáním. Ty následně napadnou štítnou žlázu, a způsobí tak její špatnou funkci. Pokud produkuje nadměrné množství hormonů, jde o tzv. hypertyreózu, pokud jich naopak uvolňuje příliš málo, mluvíme o hypotyreóze.

Roztroušená skleróza nebrání ženám, aby měly děti!

Málo nebo moc? Obojí je špatně!

Hypotyreóza je stav, kdy dochází ke zpomalení činnosti štítné žlázy, organismus pak pracuje příliš pomalu. Hlavními příznaky jsou nadměrná únava, pocity vyčerpání, deprese, suchá kůže, nabírání na váze zejména vlivem zadržování vody v těle, otoky, nepravidelný menstruační cyklus a zimomřivost. Naopak při hypertyreóze pracuje štítná žláza (a tím celý organismus) zrychleně a varovnými signály pro vás mohou být výrazné hubnutí, výkyvy nálad, poruchy spánku, třes rukou, zrychlený srdeční tep a bušení srdce, průjem, zvýšené pocení nebo nesnášenlivost tepla.

Hlídejte (si) ji!

Samovolný potrat, a to i opakovaně, vysoký krevní tlak, poruchy vývoje mozku a růstu miminka v těhotenství  i předčasný porod – to vše může způsobit štítná žláza, pokud nepracuje tak, jak má. Pro bezproblémové početí i zdárný průběh těhotenství je správné fungování tohoto orgánu více než důležité. Nejde jen o zdraví nastávající maminky, ale také plodu v děloze. Hormony štítné žlázy totiž procházejí placentou, a dokud si miminko nezačne vytvářet vlastní, což je asi v 18. týdnu, je mateřský organismus jejich jediným zdrojem. Neléčené poruchy spojují lékaři s nízkou porodní váhou, vývojovými vadami i neurologickými potížemi dítěte. „Výrazně snížená funkce štítné žlázy matky může vést k nepříznivému ovlivnění duševního vývoje plodu, který se následně projeví poruchou psychomotorického vývoje a případně i snížením IQ. Dále snížená hladina hormonů zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu, hypertenze v těhotenství a preeklampsie, což je závažný stav zahrnující vysoký tlak, ztráty bílkoviny do moči a výrazné otoky celého těla,“ vysvětluje endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý.

Proto, pokud plánujete otěhotnět, je určitě dobré zajít za svým praktickým lékařem a nechat si štítnou žlázu vyšetřit. Vyšetření spočívá v odběru krve a jejím laboratorním rozboru (bývá běžnou součástí preventivních prohlídek). Pokud se odhalí problém, lékař vás odešle za specialistou, endokrinologem, který zpravidla provede ještě podrobné sonografické vyšetření a nastaví léčbu.

S léčbou je nutné začít včas

Snížená funkce štítné žlázy patří mezi nejčastější onemocnění, se kterými se mohou potkat ženy v reprodukčním, tedy plodném věku. Léčba spočívá většinou v celoživotním umělém dodávání  hormonu tyroxinu. Užívá se ve formě tablet a lékař vám předepíše nejspíše jeden ze dvou preparátů – Letrox nebo Euthyrox. V případě, že onemocníte zvýšenou funkcí štítné žlázy, léčení spočívá v první řadě v užívání léků, které dokáží snížit tvorbu hormonů. Lékař vám může naordinovat také preparáty na zklidnění srdeční frekvence a vitaminy skupiny B. V nejkritičtějších případech, kdy se potíže dlouhodobě nedaří dostat pod kontrolu, je řešením operační odstranění štítné žlázy, případně podání radioaktivního jódu. V tom případě pak ale nesmíte rok otěhotnět, léčba je dost agresivní. Vyšší hladina hormonů štítné žlázy může v těhotenství významně ovlivnit vývoj plodu – způsobuje zpomalení růstu a v závažných případech až potrat nebo předčasný porod.

Nemůžete otěhotnět? Na vině může být i celiakie, tedy nesnášenlivost lepku

Mohu otěhotnět?

Zdravá štítná žláza má významný vliv jak na schopnost otěhotnět, průběh těhotenství a samotného porodu, také ale na psychický vývoj dítěte. Poruchy její funkce vyvolávají problémy s plodností ženy, ať už jde o anovulační cykly (na průběh ovulace má vliv i jen lehce snížená funkce štítné žlázy) nebo hormonální odchylky. Pokud tedy onemocnění neléčíte, potíže s otěhotněním vás pravděpodobně neminou. A řada komplikací se může objevit i v průběhu těhotenství. „V graviditě dochází ke zvýšené potřebě hormonů štítné žlázy. Zdravá štítná žláza tuto situaci zvládne bez problémů. Pokud je již ale před těhotenstvím porušená její funkce, je důležité další vyšetření s případnou úpravou terapie. Důležitý je i odpovídající příjem jódu, který je pro tvorbu hormonů nezbytný,“ říká MUDr. Petr Hlavatý.

Pokud o své nemoci víte a docházíte pravidelně na kontroly, nemusíte se ničeho bát. V těhotenství budete nadále užívat hormonální léky jako dosud, jen v upravené dávce. Jedná se o látky tělu vlastní, proto se nemusíte obávat, že by poškodily plod. Pravidelně sledována budete i po porodu, kontrolní odběry vás neminou po několika týdnech až měsících, aby se zjistilo, zda nedochází ke změnám funkce štítné žlázy. Dobrou zprávou je, že při správně nastavené léčbě proběhne těhotenství zcela normálně a miminko se narodí zdravé.

Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?
Nedaří se vám otěhotnět? Zaměřte se na pánevní dno, možná je moc stažené
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Menstruace, Psychomotorický vývoj, Samovolný potrat, Ovulace, Mateřský organismus, Vysoká hladina, Hladina hormonu, Tvorba hormonů, Jediný zdroj, Správný průběh, Odpovídající příjem, Srdeční frekvence, Hormon, Snížená hladina, Praktický lékař, Preventivní prohlídka, Přední strana, Anovulační cyklus, Tvorba, Imunitní systém

Mohlo by vás zajímat
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!

Horoskopy

Rak Máte před sebou víkend, který by měl být nejlépe odpočinkový, jenomže tomu tak nebude. S partnerem je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné