[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když nepomůžou tatínek, hlídací babičky ani sousedka, nezbývá vám nic jiného než se omluvit v práci a vyrazit s malým marodem k lékaři, případně s ním pak i zůstat doma. Musí vám to zaměstnavatel umožnit? Na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování dítěte nárok? A co když důvodem není nemoc dítěte, ale třeba zavřená školka?
ČTĚTE TAKÉ: Dlouhodobé ošetřovné: Kdo na něj má nárok a jak zažádat?
„V případě, že je vaše dítě nemocné a potřebujete s ním jít k lékaři, máte nárok na volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou. Nejdéle však na jeden den,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR, a dodává, že se musí jednat výhradně o situaci, kdy je doprovod k lékaři nezbytný a jeho návštěvu není možné uskutečnit jindy než během vaší pracovní doby.
V praxi jde zejména o situace, kdy dítě (bez ohledu na věk) není schopné samo navštívit lékařské zařízení nebo jen se značnými obtížemi, protože má např. zlomenou nohu, střevní potíže apod.
Návštěvou dětského praktika to často nekončí a je možné, že budete muset s dítětem zůstat několik dní doma. V této situaci máte právo na tzv. paragraf neboli ošetřovné.
V době ošetřování dítěte vám sice nepřísluší náhrada mzdy nebo platu jako u placené dovolené, máte ale nárok na sociální příspěvek od státu. „Ošetřovné je jedna z dávek nemocenského pojištění, která se proplácí již od prvního dne, kdy jste s dítětem doma,“ upozorňuje Wysoglad.
„Poskytuje se automaticky vždy při krátkodobém onemocnění nebo úrazu dítěte mladšího 10 let. V případě nemoci či úrazu staršího dítěte do 16 let náleží rodiči pouze tehdy, jestliže potřebu ošetřování potvrdí lékař. V tomto případě je tedy již nutné doložit lékařské doporučení,“ dodává.
Ošetřovné si maminky dětí mladších 10 let mohou vzít ještě předtím, než navštíví lékaře, čímž si ušetří jeden den dovolené. Například když vidí, že má dítě vysoké horečky, je jasné, že bude muset zůstat pár dní doma.
V praxi si ale maminky namísto ošetřovného berou i tzv. home office a pracují z domova, a to až v 50 % případů. „Finančně je to pro ně výhodnější, záleží však na zaměstnavateli, zda vám práci z domu umožní,“ doplňuje Wysoglad a dodává, že některé maminky si berou po dobu ošetřování dítěte také klasickou dovolenou, aby nepřišly o svůj plat.
Při výpočtu ošetřovného se stejně jako u nemocenské vychází z tzv. denního vyměřovacího základu. Ten vypočítáte jednoduše tak, že sečtete své hrubé výdělky za předcházejících 12 měsíců a vydělíte je počtem kalendářních dní v roce.
Výsledný základ se vám pak ještě poníží o tzv. redukční hranici, která je pevně stanovena pro daný rok. Následně se vám vyplácí 60 % z vypočítaného základu.
V případě, že vaše měsíční hrubá mzda činí například 25 tisíc korun, bude denní neredukovaný vyměřovací základ pro nemocenskou 821,92 korun. Dávka ošetřovného po redukci potom bude 739,73 korun na den, výsledných 60 % z částky pak 444 korun. Za 9 dní ošetřovného tedy obdržíte celkový příspěvek ve výši 3 996 korun.
Redukční hranice pro rok 2017
Maximální doba vyplácení ošetřovného je 9 kalendářních dní v kuse za předpokladu, že nejste osamělý rodič. Pokud jím jste a máte v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, pak je doba ošetřovného stanovena až na 16 kalendářních dní v kuse.
Vyplácí se přitom vždy i za víkend a státní svátky, přičemž sociální dávku můžete čerpat opakovaně během roku. Další paragraf na dítě si ale můžete vzít nejdříve druhý den po skončení ošetřování. To znamená, že pokud se vaše dítě uzdraví, půjde třeba jen na jediný den do školy a opět onemocní, můžete znovu čerpat 9, respektive 16 dní ošetřovného.
Pokud vám v průběhu ošetřování přece jen nakonec poskytne pomoc manžel či babička, můžete jim svou pečovatelskou funkci předat pouze za předpokladu, že s nemocným dítětem žijí ve stejné domácnosti. Na dobu poskytování ošetřovného pak nebude mít střídání rolí žádný vliv.
V případě, že bude od 1. do 4. dne s dítětem doma matka, pak má otec na ošetřovné nárok jen na zbývajících 5 dní (5. až 9. den). Plných 9 dní se mu již znovu počítat nebude. Pokud jste matka-samoživitelka a se svým bývalým mužem máte tzv. střídavou péči, je možné se v ošetřování dítěte střídat vždy po týdnu. Paragraf však musí být napsán pouze na jednoho z vás.
Ošetřovné se nevztahuje na péči o dítě, které je dlouhodobě nemocné. Nově by však mohlo platit, že ošetřovatelské volno budou moci lidé čerpat až 90 dní. Po celou dobu by dostávali z nemocenského pojištění 60 % svého dosavadního příjmu, tedy stejně jako při klasické pracovní neschopnosti nebo při krátkodobém ošetřovném.
Zaměstnavatel by měl povinnost pracovníka uvolnit a udržet mu jeho pracovní místo. Návrh z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, který ze sociálního pohledu na dlouhodobou péči nahlíží jako na tzv. náhradní dobu zaměstnání (péče o blízké se započítá do doby potřebné pro přiznání starobního důchodu), nyní projednává Poslanecká sněmovna.
V současnosti si rodiny, které pečují o dlouhodobě nemocné, mohou zažádat o různé sociálny dávky určené pro lidi v nouzi.
Ošetřovné lze čerpat i tehdy, pokud onemocní dospělý člen vaší rodiny. Ať už se jedná o manžela, maminku či dědečka, nárok na paragraf máte pouze v případě, že bydlíte v jedné domácnosti. Doba ošetřovného je pak stejná jako v případě péče o dítě.
Totožná pravidla platí také v situaci, kdy se musíte postarat například o syna své sestry nebo známé, která ze zdravotních důvodů není schopna se o své dítě postarat sama, případně nemá nikoho jiného kromě vás. „Péče o dítě, které není vaše vlastní, je nicméně možná pouze v případě, kdy trvale žijete s osobou pověřenou výchovou dítěte v jedné domácnosti a společně hradíte také náklady na domácnost,“ doplňuje Wysoglad.
Na ošetřovné máte nárok i v dalších závažných případech, než je onemocnění dítěte. Zákon pamatuje například na situace, kdy z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídatelné události zavře škola či mateřská školka, a o dítě tak nečekaně není přes den nijak postaráno.
Ošetřovné je nicméně v daných případech možné čerpat pouze u dětí mladších 10 let. U starších dětí se předpokládá, že se o sebe doma už dokážou postarat samy.
Finanční podpora se vyplácí také tehdy, jestliže dítěti byla nařízena karanténa nebo když onemocní člověk, který o dítě běžně pečuje (např. matka na rodičovské dovolené). I v těchto situacích máte nárok pobírat ošetřovné po dobu 9, popřípadě 16 kalendářních dní.
Nárok na ošetřovné má ze zákona každý zaměstnanec, který pracuje v řádném pracovním poměru stvrzeném pracovní smlouvou. Pokud si vyděláváte na krátkodobých brigádách nebo jste nezaměstnaná, můžete na ošetřovné zapomenout.
Stejná pravidla platí i pro osoby samostatně výdělečně činné bez ohledu na to, zda si platí nemocenské pojištění.
„Zákon přesně vymezuje určité skupiny lidí bez nároku na ošetřovné. Jde například o osoby, které pracují na dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce. Dále živnostníky, osoby pracující z domova, zahraniční zaměstnance či dobrovolné pracovníky pečovatelské služby,“ uvádí ředitel Adecco ČR a doplňuje, že lidé bez nároku se mohou pro tyto situace jedině připojistit u vybrané pojišťovny. Zákon na ně totiž v tomto případě nemyslí.