Maminka.czDěti a nemoci

Nemocnost dětí byla letos v zimě rekordní, říkají pediatři. Co je příčinou opakovaných angín a respiračních infekcí?

Simona Procházková 9.  5.  2023
Chřipka, zdánlivě nekonečná rýma, kašel a nakonec angína. Toto v zimě u svých dětí zaznamenal letos v Česku nejeden rodič. Samotní dětští lékaři marně vzpomínají, kdy se naposledy setkali s tak velkým množstvím infekcí. Co způsobilo obrovskou nemocnost a častá a opakovaná respirační onemocnění?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti podle pediatrů mnohem častěji trpěly opakujícími se respiračními infekty a také angínami. Příčinou jsou podle nich pravděpodobně pandemické roky, během kterých se dětem v důsledku izolace málo posilovala imunita a také se zvýšila agresivita virů a bakterií. Dětem se sníženou imunitou tak lékaři doporučují například speleoterapii – pobyt v krasové jeskyni, který opakovaným respiračním infekcím pomáhá předcházet.

VIDEO: Angína - příčiny, příznaky, léčba

Epidemie chřipky, virózy i RS viry

Epidemie respiračních onemocnění v Česku vrcholila na přelomu loňského a letošního roku. V některých krajích se nemocnost podle údajů z hygienických stanic vyšplhala do výše přes 3000 případů na 100 tisíc obyvatel, přičemž zasáhla především děti.

„Situaci, která tady panovala v prosinci, opravdu nepamatuji. Kombinace epidemií chřipky, RS virů a covidu‑19 představovala obrovský nápor, který – sice v menší míře – přetrvává dosud,“ říká MUDr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy. Právě „její“ Jihomoravský kraj byl v rámci celého Česka epidemií postižen extrémně, na přelomu roku se nemocnost vyšplhala téměř ke 3500 případů respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel a tento epidemický stav zde panoval ještě na začátku dubna.

„Takové množství infekcí bych přičetla na vrub pandemickým rokům, kdy jsme používáním roušek sice zabránili šíření covidu, ale i dalších virů a bakterií. V kombinaci s izolací od kolektivů jsme přibrzdili tvorbu protilátek a nerozvíjeli jsme si imunitní systém, aby dokázal bojovat s patogeny,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, dětská lékařka a ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Opakované angíny a antibiotika

Podle lékařů je však letošní sezona specifická i výrazně zvýšeným výskytem bakteriálních onemocnění, hlavně angín. „To je další důvod, proč je tento rok opravdu nevídaný. Z mého pohledu je však kromě slabších imunitních reakcí důvodem i evoluce samotných bakterií. Angíny nyní nemají typické příznaky a pacienti často na léčbu antibiotiky nereagují dostatečně, přetrvává pozitivita streptokoků a infekce se vracejí,“ popisuje MUDr. Zmrzlá. Obavu jí dělá také narůstající rezistence bakterií – hlavně v důsledku současného nedostatku antibiotik a jejich omezeného výběru.

Zápal plic u dětí: Jak vzniká a je nakažlivý? Tohle jsou jasné příznaky

Trénink dětské imunity: pomůžou pohyb, otužování nebo i pobyt v jeskyni

Přestože lékaři věří, že imunitu dětí se opět podaří „vytrénovat“, na návrat do let před covidovou pandemií podle nich úplně spoléhat nelze. Podle nich je důležité ve zbytku roku potomkům imunitu posilovat, ať už zdravým životním stylem, dostatkem pohybu nebo například otužováním. Jedním ze způsobů, jak pomoct dětem, které mají imunitu narušenou a jimž se vracejí respirační infekce, je podle lékařů i dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tedy speleoterapie. Ta v Česku funguje přes 40 let a zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí.

„Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková. Pro tyto děti se počátkem března v Ostrově u Macochy otevřela nová léčebna v bezprostřední blízkosti krasové jeskyně, která se jako jediná v Česku využívá výhradně k léčebným účelům.

Každé desáté dítě trpí astmatem. Pomáhá jim pobyt na horách i speciální jeskyně
Témata: Zdraví, Děti, Imunita, Děti a nemoci, Nemoci, Kašel, Laryngitida, onemocnění, rýma, Dětské nemoci, Astma, otužování, Jihomoravský kraj, Pediatr, Nemocnost, Vir, Hygienická stanice, Zima, Kateřina Bednaříková, Opak, Jeskyně, Angína, Ostrov u Macochy, Infekce, Česká republika, Zdraví na Heureka.cz