Maminka.czŠkolák

Nemusíte být dokonalá!

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Nemusíte být dokonalá!
Snažíte se být skvělá matka, hospodyňka, vášnivá milenka svého muže, vždy bezvadně upravená, v zaměstnání výkonná a nenahraditelná? A přestože se vám to relativně daří, nedokážete si svůj úspěch vychutnat?

Nedávno jsme s kamarádkou procházely kolem domu s pečlivě nablýskanými a nazdobenými okny, sněhobílými záclonkami a načančanou předzahrádkou. „Tady bydlí ta Petra, co jsem ti o ní vyprávěla,“ povídá mi kamarádka a s výrazem nekonečného obdivu dodává: „Ona je prostě úžasná, chodí nádherně oblékaná, má skvělou postavu, přestože má tři děti, domácnost má v perfektním pořádku a navíc je prý velmi úspěšná v práci, dokonce si teď dodělává doktorát! Nechápu, jak to může všechno stihnout, chtěla bych být jako ona, ale ať dělám co dělám, nejsem schopná to zvládnout,“ říká smutně má známá.

Napadlo mě, že nemá smysl cítit se neúspěšně nebo dokonce provinile. Už jenom proto, že věci jsou málokdy pod povrchem takové, jaké se zdají na první pohled. Dokonalost, kvůli které moje kamarádka k oné Petře vzhlíží, ve skutečnosti vůbec nemusí být obdivu (či dokonce závisti) hodna.

Diktát normy

„Dokonale vypadat, dokonale žít“ - to je trend, který dnes razí komerční média a spotřební průmysl. Pod velkým tlakem se ocitají už i velmi mladé dívky, které si teprve vytvářejí představy o svém budoucím životě. Porovnávají svá těla s „ideálními proporcemi“ modelek a filmových hvězd a touží být stejně superštíhlé a superkrásné. V roce 2000 provedla Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zajímavý průzkum, který sledoval vztah mezi tělesnou spokojeností a kvalitou života českých adolescentů.

Ze studie mimo jiné vyplynulo, že více než polovina dotazovaných dívek (57,4 %) a více než třetina chlapců (34,3 %) není spokojena se svým tělem. Zjistilo se například, že tělesná nespokojenost dívek vzrůstala v závislosti na hmotnosti a pocitu nadváhy.
S tělesnou nespokojeností klesala jejich sebedůvěra, přibývalo pochyb o vlastní osobě, zdravotních obtíží, vzrůstala jejich úzkost, pravděpodobnost vzniku deprese a sociální dysfunkce. S přibývajícím věkem a nároky, které jsou na ženu kladeny a před kterými se snaží obstát (zaměstnání, vztahy, mateřství), tlak na potřebu absolvovat vše „bez ztráty kytičky“ ještě sílí.

Má pocit, že se musí orientovat v tom, co je módní a „trendy“, přizpůsobit tomu svůj vzhled, rodinné a citové vztahy i profesní život. Že by měla mít pod kontrolou své tělo, svoji stravu a vše, co dělá. Měla by být svému muži nejen dobrou partnerkou a hospodyní, ale i skvělou milenkou. Rodičovství je dnes už také věda. Knižní trh je plný literatury typu „jak na to“, aby naše děti byly dobře vychované, chytré, úspěšné, šťastné a spokojené…

Ona to zvládá, a já ne!

Proč některé ženy tolik touží být perfektní a dokonalé úplně ve všem, co dělají? Myslí si, že když neuspějí, nebudou je mít ostatní rádi? Či naopak mají pocit - čím dokonalejší budu, tím víc budu oceňována? „Z mého pohledu má tato potřeba mnoho kořenů,“ vysvětluje psycholožka Ilona Špaňhelová, „může to být vzpoura proti tomu, co žena zažila v době, kdy byla malá, nebo vzpoura proti tomu, jak se chovala její matka.

Pokud například žila v nouzi nebo se její maminka příliš věnovala rodině a žena si řekla, že toto nechce, je to její reakce na danou skutečnost. Může to být také touha něčeho dosáhnout, cítit se dobře, cítit se úspěšná, něco velkého dokázat. Může to být motiv života, ze kterého žena vnímá dobrý pocit, radost, růst sebevědomí nebo něco podobného.
Může mít také pocit, že roste její prestiž, lidé si ji cení, dají na její názor. Toto ocenění třeba nemá nikde jinde, pokud se jí rodinný život nepodařilo vybudovat.“

Ženy-perfekcionistky obvykle sledují vzory, které jsou jim okolím prezentovány jako bezchybné, a snaží se jim podobat, a to i za cenu potlačení vlastní osobnosti. Srovnávání samo o sobě není špatné - tím, že si člověk uvědomuje rozdíly mezi ním a ostatními lidmi, vnímá svou vlastní identitu, osobnost.

Může si říct - takový nebudu, nebo naopak - tohle se mi líbí, takový bych chtěl být. Touha dělat věci co nejlépe motivuje člověka k lepším výkonům, záleží však na tom, zda je schopen ve všem, co na sebe nakládá, obstát. Jestliže si stanovuje nereálné cíle, dosáhne zcela opačného efektu.

Kdy už to začíná být nebezpečné?

Jestliže se věnujete spoustě činností, jste aktivní a cílevědomá doma i v zaměstnání, a přesto máte čas na své přátele, zájmy a relaxaci, pak je vše v naprostém pořádku. „Pokud člověk nemá přehnané nároky na sebe, umí dobře slaďovat soukromý a pracovní život a také dovede dobře vnímat svoji potřebu psychohygieny, má někoho, kdo mu v životě pomáhá (partner, manžel, děti), pak se cítí opravdu dobře,“ říká Ilona Špaňhelová. ,,Pokud ale má na sebe přehnané nároky - žene se za něčím, nespí, je workholik, nedovede si uspořádat čas a dopřát si chvíli klidu a odpočinku vedle chvíle pracovní, je zde riziko, že dojde ke kolapsu.

Může se psychicky nebo fyzicky zhroutit. Může být náladový, nepříjemný, agresivní ke svým kolegům, a tím pádem i neoblíbený ve svém kolektivu. To mu na dobré náladě nepřidá. Může se stát osamoceným ve svém soukromém životě.“ Jestliže tedy vaše nálada kolísá mezi vztekem na ostatní, kteří nejsou dost iniciativní, a sebelítostí, protože si myslíte, že se k vám chovají nespravedlivě, jestliže trpíte poruchami spánku, úzkostí nebo dokonce depresí, pak je nejvyšší čas začít se sebou něco dělat.

Žena, která se cítí vyčerpaná, frustrovaná a podrážděná, by se podle Ilony Špaňhelové neměla bát vyhledat pomoc. „Nejprve by si měla najít klidnou chvíli, kdy může přemýšlet o tom, zda je spokojená. Pokud není, má uvažovat o tom (i za pomoci odborníka-terapeuta), co chce na svém způsobu života změnit. Určitě by měla do svého života zařadit více chvil sportu, zábavy, vidění se s přáteli, odpočinku.“

Dokonalost neexistuje

Co tedy můžete dělat? Je dobré si uvědomit, že dokonalost není nám, lidem, vlastní a nemůžeme jí dosáhnout - můžeme se o to jen pokusit. Není nutné být nejlepší, důležité ale je snažit se o to. Někteří odborníci radí - stanovujte si reálné cíle a buďte spokojení s tím, že je plníte na devadesát procent. Je potřeba přijmout fakt, že všechny nezdary a omyly, které naše úsilí doprovázejí a jichž se dopouštíme, jsou nevyhnutelné. Není tedy čeho litovat.

Naopak, člověk by se měl snažit vzdát nedosažitelných ideálů a trénovat svou odolnost vůči neúspěchu. Pascale Lomas ve své knize Zbavte se komplexů říká: „Dospět lze pouze tak, že se oprostíme od dětských fantazií, pochopíme nedosažitelnost dokonalosti a nikdy neodmítneme jednat tam, kde je to možné.“

Někdy je ale tlak okolí příliš silný.
Náročný šéf, manžel, který vyžaduje perfektní servis, děti, které potřebují nejen nakrmit, ale také pohladit, popovídat si a poradit s učením… Pocit, že ode mne všichni něco chtějí, ale nikdo se nezeptá, co bych chtěla já, zná asi každá manželka a matka.

Psycholožka Ilona Špaňhelová proto radí: „Důležité je, aby žena nepodlehla jen tomu, co se od ní očekává, ale aby byla sama sebou a aby byla v dané roli ráda, spokojená.“ Pěkně své pocity popsala v jedné internetové diskusi jistá Kateřina: „Už nechci nikdy být dokonalá žena s doktorátem, dobře vypadající, skvělá matka, tolerantní manželka a divoká milenka, chápavá kamarádka a já nevím, co všechno. Přiznávám, že jsem to svého času taky řešila, ale životní realita a neustálý boj to vyřešil za mě. Já už nechci být nikým jiným než Kateřinou. Protože ona se mi ta Kateřina, kterou jsem dřív byla, někde cestou ztratila, a já ji teď po kouscích zase sbírám zpátky. Je to taková skládačka a ještě mi hodně kousků chybí.“

A co takhle dokonalý manžel a otec?

Představte si to obráceně - skvěle oblečený a upravený muž ráno políbí svou manželku a děti a odchází do práce vydělat dost peněz na to, aby si jeho rodina mohla dopřát vše, po čem touží. Odpoledne s úsměvem přichází, zeptá se své ženy, jak se celý den měla, obdaruje ji její oblíbenou květinou a už se spěchá převléknout, aby stihl jít s dětmi na hřiště, dokud je ještě světlo. Pak dojde nakoupit, uvaří večeři a jde svým potomkům pomoct s úkoly a přípravou do školy, protože jeho manželka má svůj pravidelný večerní kurz angličtiny. Když usnou, pustí se do žehlení, protože nesnáší pohled na přeplněný koš s vypraným prádlem.

Zdá se vám to jako podivná utopie? Čím to je, že touhou zvládat vše včetně domácnosti trpí spíše ženy než muži? Podle psycholožky Špaňhelové na tuto otázku není snadné odpovědět, říká: „Může se stát, že my, ženy, trpíme ambicemi, když se chceme vyrovnat v roli mužům. Proč tedy není žena ráda ženou? Má nějaký špatný příklad nebo špatnou zkušenost ve svém životě?“

Pětatřicetiletý Petr má jasno: „Vy, ženy, totiž máte utkvělou představu, že proto, abyste byly šťastné, musíte být co nejkrásnější, co nejinteligentnější, nejúspěšnější… Nám, mužům, ke spokojenosti stačí mnohem míň. Moje bývalá přítelkyně se také snažila být superdokonalá a bylo hrozně těžké držet s ní krok, připadal jsem si vedle ní často jako hlupák. Byla až příliš náročná, na sebe i na mě.“


NEBUĎTE K SOBĚ TAK NÁROČNÍ!

  • Stanovujte si pokud možno dostupné cíle.
  • Neobviňujte se, když nějaký úkol přesunete na druhý den.
  • Soustřeďte se na to, co se vám povedlo.
  • Přiznejte si právo na omyl, vždyť právě chybami se člověk učí.
  • Naučte se rozlišovat důležité od nepodstatného, nezabývejte se maličkostmi, které vás jen zbytečně zdržují.
  • Nesrovnávejte se příliš s ostatními, snažte se poznat sami sebe.
  • Mějte se rádi takoví, jací jste.
  • Nezapomeňte se stále usmívat na lidi kolem sebe!
Témata: Děti, Časopis Maminka, Školák, Chování a vztahy, Utopie, Skvělá matka, Byt, Skládačka

Mohlo by vás zajímat
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Horoskopy

Panna Na domácím poli je klid, a pokud slavíte v tomto měsíci narozeniny, měli byste začít pomalu plánovat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alena, Sven, Belinda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné