[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V létě ještě více než jindy platí, že syntetické materiály do dětské postýlky prostě nepatří. Nesají pot, zato pachy ukládají až moc dobře. Používejte proto povlečení z čistě přírodních materiálů, ideálně ze stoprocentní bavlny.
Totéž platí i pro pyžamko. Není pravdou, že dítěti bude nejlépe nahatému, ve vedru, kdy se potí, je lepší mít mezi sebou a ložním prádlem vrstvu odvádějící pot přímo na těle. Navíc během noci se přece jen ochladí a dítě by mohlo nastydnout. Pořiďte pyžamko nebo overálek s krátkými rukávy a nohavicemi, opět čistě bavlněné.
Používejte tu nejlehčí přikrývku. Dospělí často volí prostěradlo, to ale může být pro malé dítě příliš tvrdé. Ideální je samotné povlečení (pečlivě zapnuté!) bez vnitřní deky. Zaměřte se i na matraci. Měla by být prodyšná, například z kokosových vláken, a ideálně se snímatelným pratelným povrchem.
Někteří lidé si dávají ložní prádlo či pyžamo před spaním do lednice. U malých dětí, které ještě neumějí vyjádřit tělesné pocity, to příliš nedoporučujeme. Se starším potomkem se můžete domluvit, možná to rovněž ocení.
Zcela maličkému miminku je jedno, kde jeho postýlka právě stojí. Pokud jste ji na jaře postavili k oknu, kde celý den svítí slunce, zkuste ji na letní období přemístit, i když to pak v ložnici nebude esteticky dokonalé. Postýlka by měla stát na stinném, chladnějším místě v pokoji, kam slunce nepraží. Pozor ale na průvan!
Starší děti už jsou na změny citlivější, takže pokud víte, že jejich postýlka není na úplně ideálním místě, začněte nápravu řešit už raději v předstihu. Pokud nelze hýbat postýlkou, určitě se vyplatí investovat do kvalitního zastínění. Základem jsou obyčejné žaluzie, ještě lepší variantou pak venkovní roleta, přes kterou se dá i bez problémů větrat.
I řada dospělých podléhá omylu, že nejlepší na vedro je ledová sprcha. V daný okamžik sice přináší příjemnou úlevu, po pár minutách má ale přesně opačný efekt, než jsme chtěli. Tělo musí vyrovnat teplotní šok a začne se zevnitř zprudka zahřívat, takže ve finále je organismus přehřátý víc než na začátku.
Dítěti ale rozhodně prospějete, když ho před uložením do postýlky osprchujete příjemně vlažnou vodou. Ta skutečně osvěží a pro organismus je prospěšná.
Starší dítě může dostat s sebou do postýlky například namražený termofor nebo chladicí sáček, který si může přikládat na tělo. Malá miminka chodíme otírat ručníkem namočeným v chladné vodě, to jim uleví.
Dobře vyvětraná místnost je základem kvalitního spánku. V létě je to samozřejmě složitější. Větrejte ideálně jen v době, kdy je vzduch ještě chladnější, třeba brzy ráno po probuzení. Větrat během dne nebo večer před spaním, když je vzduch ještě horký, nemá žádný smysl, teplota v místnosti se tím nijak nesníží.
Pokud není noc větrná nebo nehrozí bouřka, klidně nechte okno dokořán. Přizpůsobte tomu oblečení a přikrývku v postýlce. Platí, že je určitě příjemnější chladnější vzduch od okna a vrstva oblečení než zabedněný pokoj a nahaté dítě. Samozřejmostí je ovšem bezpečnost, otevřené okno si můžeme dovolit jen u dětí ve věku, kdy rozhodně nehrozí, že by z okna mohly vypadnout.
V parných dnech by všichni lidé bez rozdílu měli více pít a u dětí to platí dvojnásob. Hlídejte proto pečlivě pitný režim svých ratolestí. Staršímu dítěti můžete dát na noc láhev k ruce, mladšímu vodu klidně během noci nabídněte, pokud spí neklidně a budí se horkem.
V době veder děti rozhodně nepřekrmujte a dopřávejte jim spíše lehčí jídla, obzvláště večer při posledním jídle. Omezte maso, přílohy a omáčky, koření (to ale k malým dětem beztak nepatří), pálivá jídla, snižte na čas spotřebu mléčných výrobků. Vše, co se déle a těžce tráví, tělo zatěžuje, a to se projeví i na kvalitě spánku. Podávejte více zeleniny a ovoce, a to i kvůli obsahu tekutin.
U miminka počítejte, že jeho potřeba kojení se může nárazově prudce zvýšit, a neodmítejte ho. Pokud budete kojit kdykoli na jeho požádání, není třeba dodávat žádné jiné tekutiny než mateřské mléko.
V létě se miminko mnohem více potí a pokud nebude dokonale čisté a v suchu, mohou ho potrápit různé kožní problémy jako potničky nebo opruzeniny. S těmi se pak spí opravdu velmi špatně. Předejděte potížím důkladnou hygienou, čistým oblečením a promazáváním pokožky.
Také při denním spaní venku v kočárku nic nepodceňujte. Kromě výše uvedených rad hlídejte především to, aby bylo miminko stále ve stínu. Zároveň mějte na paměti, že hluboký kočárek se stříškou je poměrně malý uzavřený prostor, kde vzduch příliš necirkuluje, a může být proto ještě teplejší než mimo korbičku. Pokud obstaráváte zastínění například plenkou, vždy ponechte dostatečně velké otvory, aby vzduch volně proudil.