Maminka.czČasopis Maminka

Nemůžete mít miminko? Tady jsou nejčastější problémy!

Regina Rothová 14.  4.  2015
Nemůžete mít miminko? Tady jsou nejčastější problémy!
Rozhodnout se, že teď počneme a založíme rodinu, často nestačí. V současné době se značný počet párů potýká s obtížemi při početí. Proč?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Všichni dobře víme, že optimální věk pro první těhotenství je kolem pětadvaceti let, ale kolika ženám se to podaří (nebo chce podařit)? Věk prvorodiček se obecně zvyšuje a Česko není v těchto trendech žádnou výjimkou. Běžně se třicetileté ženy stávají prvorodičkami, stejně jako v zemích západní Evropy. A to může být jedním z rizikových faktorů, proč se téměř polovině párů nedaří počít dítě. 

Ach ten věk

Neslyšíte biologické hodiny? Přesto tikají, i když potichu. Věk je totiž zásadním sabotérem plodnosti. Do třiceti by žena, která chce rodinu, měla porodit alespoň jedno dítě. Po třicátém roce se plodnost snižuje, klesá počet menstruačních cyklů, při nichž dochází k ovulaci, u žen se častěji objevují nejrůznější zdravotní obtíže, jež brání početí: myomy, změny děložní sliznice. Limitovaný je i počet vajíček.

Dívka se rodí s přesně daným množstvím vajíček, které se v průběhu života uvolní. Je to samozřejmě individuální, ale v průměru se uvádí 300 až 400 tisíc vajíček, z nichž podle britských vědců žena vypotřebuje 90 procent do věku kolem třicítky a ve čtyřiceti jí zbývají asi 3 procenta životaschopných vajíček. Pokud to nestihnete nebo máte nižší množství vajíček, zbývá jediná šance: dárcovství.

Naštěstí i v Česku tato možnost existuje. Pro ty z vás, které odkládáte otěhotnění na pozdější dobu, je přijatelnější možnost zmrazení vlastních oocytů. Řada zařízení tuto možnost nabízí, informujete se na klinikách asistované reprodukce, kde budou vaše vajíčka uložena a připravena k využití, až nastane pravý čas na mateřství. 

Ovšem šance na otěhotnění po rozmrazení vajíčka je pouhých 10 %. Nadějnější je zmrazení pětidenního embrya, tzv. blastocysty, avšak k rozmrazení je třeba souhlasu páru, takže pokud se s partnerem do té doby rozejdete, nemáte na miminko šanci. 

Stres zaženete detoxem

Naprostá většina problémů tkví v hlavě. To není klišé, rozhodně ne v případě otěhotnění. Stres z neustálého snažení, milování se na povel, protože právě máte plodné dny... Vše se točí okolo zplození potomka a to otěhotnění opravdu nepomáhá.

Ale i stres ze zaměstnání, vyčerpání a nedostatek spánku oslabí tělo, které není na těhotenství připravené. Pokud chcete mít dítě, měla byste se připravovat alespoň tři měsíce předem: žít klidněji, cvičit, jíst vyváženou stravu, pročistit organismus.

Dodržujte pitný režim (kromě čisté pramenité vody se doporučují šťávy z červené řepy, okurky, cukety, odvary z kopřivy, jitrocele, lípy, ostružiníku, jahodníku), jezte co nejvíc klíčků (lze naklíčit téměř cokoli), luštěniny, mořské řasy a léčivé houby (hlívu ústřičnou a žampiony), nezapomínejte na kyselinu listovou a další doplňky stravy, aby bylo tělo odolnější, pročištěné a připravené na zátěž těhotenství. A hlavně pročistěte hlavu.

Jednoznačným příkladem jsou ženy, které adoptují dítě a poté spontánně otěhotní. V situaci, kdy přestanete těhotenství, respektive neschopnost přijít do jiného stavu řešit, se to většinou konečně podaří. Navíc tělo při stresu vyplavuje ve zvýšené míře stresové hormony, zvyšuje se krevní tlak, srdeční tep, přetěžují se obranné síly organismu, tím klesá imunita a tělo je náchylnější k nemocem.

Dochází i k iontové nerovnováze, celkově tedy k neurochemickým změnám, které při dlouhodobé zátěži mohou ovlivňovat uvolňování hormonů potřebných k dozrávání a uvolňování vajíčka při ovulaci. Při stresu a zátěži se zhoršuje kvalita spánku, což vede k ještě větší únavě, a jsme v začarovaném kruhu, jenž otěhotnění, ale i donošení zdravého dítěte rozhodně neprospívá. 
U mužů stres způsobuje snížení kvality spermií, což miminku také nepřeje. 

Civilizační choroby 

V současné době přibývá onemocnění, které můžete zdědit nebo získat v průběhu produktivního života. Patří k nim cukrovka, onemocnění štítné žlázy, vysoký krevní tlak, ale i nejrůznější nádorová onemocnění. Pokud dlouhodobě užíváte léky, rozhodně je při snaze otěhotnět nevysazujte samovolně, ale spíš se poraďte jak s gynekologem, tak se specialistou, u něhož jste dlouhodobě v péči.

Řada léků se s těhotenstvím „snáší“, některé lze vyměnit za šetrnější variantu. V každém případě je dobré podstoupit genetické vyšetření v situaci, kdy máte v rodině závažná onemocnění třeba duševního charakteru. K tomu slouží speciální genetické poradny, kam vás objedná i s partnerem gynekolog.

Připravte se na to, že vaše těhotenství ve spojení s některou chronickou nemocí bude zcela jistě rizikové, takže ho strávíte doma, pod drobnohledem častějších kontrol. Příklad? Cukrovka.

Hormony fungující v těhotenství ji mohou zhoršit a cukrovka způsobuje obecně větší růst dítěte, dýchací a srdeční potíže a u těhotné ženy někdy až preeklampsii, tedy stavu, který vede k okamžitému ukončení těhotenství a ženu přímo ohrožuje na životě. Budoucí maminky závislé na inzulinu by proto měly být sledovány už před početím, v průběhu těhotenství se pravidelně kontroluje hladina cukru v krvi a často tyto ženy bývají v průběhu gravidity i hospitalizovány. K obvyklým civilizačním nemocem trápícím i těhotné patří astma.

Léky, jež žena pravidelně bere, může užívat i nadále, ale měla by o sebe i nenarozené miminko ještě víc dbát a vyvarovat se rizikových okolností, třeba pobytu v zakouřených místnostech, předcházet stresu, dostatečně odpočívat, spát, neprocházet se po rozkvetlých loukách v období, kdy kvete alergen, na který je přecitlivělá. 

Sex a zase sex, ovšem bezpečný

Někdy se za zdánlivou neplodností skrývá jen nedostatečná sexuální aktivita (nebo ta v nevhodných termínech). Je dobré mít styk pravidelně, alespoň dvakrát, třikrát týdně, protože životnost uvolněného vajíčka je časově omezená na 24 až 48 hodin po uvolnění z folikulu. Je dobré zjistit, kdy v průběhu cyklu dochází k ovulaci (ovulační testery volně prodejné v lékárnách) a zda vůbec. 
Tento problém se dá léčbou odstranit.

K překážkám početí patří i sexuálně přenosné nemoci, některé z nich probíhají bezpříznakově (přenos některých bakteriálních kmenů mykoplazmat, chlamydií či ureaplazmat), a o to jsou nebezpečnější. Uzavírají totiž ženě vejcovody a způsobují záněty močových i pohlavních cest u muže, což přispívá ke sterilitě. Proto je třeba pečlivě dbát na sexuální zdraví páru a při sebemenším podezření na infekci se raději zaléčit, aby se předešlo riziku neplodnosti. Otázkou zůstávají etické a psychické následky takového onemocnění, do jaké míry je výběr partnera vhodný a také bezpečný pro další život. 

Životní prostředí a styl života 

Znečištěné prostředí, nejrůznější chemikálie a těžké kovy (rtuť, kadmium, mangan, olovo, chrom), radiace, ale i kouření (pozor, pasivní je téměř stejně škodlivé, proto požádejte partnera, aby přestal ve společném bytě kouřit, nebo aby nejlépe s kouřením přestal úplně, protože tabák ovlivňuje kvalitu spermií), pití alkoholu, užívání drog, to vše má vliv na celkovou odolnost organismu, tedy i schopnost počít a donosit zdravé dítě.

Když přidáte nedostatek spánku, oslabenou imunitu po dlouhé zimě nebo zvýšenou nemocnost, není divu, že tělo odmítá další zátěž v podobě těhotenství a žena může i potratit, což nebývá v prvním trimestru nijak výjimečné. Velmi důležitá je nejen prevence, ale i častý pohyb na zdravém vzduchu, dlouhé procházky, pobyty na horách, případně výlety k moři. Celkové zklidnění prospěje nejen zdraví, ale i psychice a partnerskému vztahu. 

Když se vzepře imunita

Zvyšuje se procento žen, u nichž početí brání nesprávně řízená imunita organismu. Jak se projevuje?

Hlen z děložního hrdla nekompromisně ničí partnerovy spermie jako cizorodou látku a brání se jejich proniknutí do těla. Bez léčby tak nemůže dojít k otěhotnění přirozenou cestou. Naštěstí léčba spolu s několikaměsíčním vysazením nechráněného styku bývá úspěšná. Protilátky proti spermiím však může vytvářet sám muž, někdy z důvodu infekcí, úrazu, zánětů varlat, jindy je příčina neznámá stejně jako neschopnost počit u žen. Protilátky se navážou na hlavičky spermií a zabraňují tak splynutí s vajíčkem. Poruchu odhalí pouze speciální test, spermie totiž vypadají na pohled zdravě. A jak vypadá léčba?

Trendy směřují k IVF nebo inseminaci

Každé kilo se počítá

Hmotnost představuje faktor, které velké množství žen naprosto podceňuje. 
Přitom se říká, že každé kilo navíc je při otěhotnění problémem. I proto by včasná úprava vašeho jídelníčku a stravovacích návyků vůbec měla být samozřejmostí ještě dávno před tím, než začnete plánovat rodinu. A proč vlastně obezita při snaze otěhotnět tolik vadí?

Estrogeny se za určitých podmínek tvoří v tukové tkáni. Tuky navíc obsahují ještě enzym aromatázu, ten přeměňuje mužské pohlavní hormony androgeny na ženské estrogeny. Z toho důvodu má obézní žena v těle zvýšené množství estrogenů a dochází k poruše cyklu a nepravidelné ovulaci. 

Jak to máme? 

V Česku je v současnosti až 25 procent párů neplodných, což znamená, že ani po roce pravidelných nechráněných styků nedokážou spontánně počít potomka. Za neplodnost páru je ve 40 % zodpovědný muž, ve 40 % žena a ve 20 % párů je neplodnost kombinací faktorů obou partnerů.

Za posledních dvacet pět let se počet kvalitních životaschopných spermií u mužů snížil o víc než 60 %. Z původního množství 40 milionů spermií v roce 1990 mají dnes muži méně než 15 milonů. Příčinami jsou civilizační faktory (životní styl, prostředí, stres, kouření nebo nemoci v dětství).

Řešením bývá v mnoha případech IVF (umělé oplodnění) a léčba neplodnosti, kdy lékaři dokážou pomoct až 95 % párů. V Česku se díky asistované reprodukci rodí ročně asi 4 % dětí (kolem 5000). Výhled do budoucna je takový, že za 15–20 let může být až polovina všech narozených dětí počata umělou cestou. 

Odborná spolupráce: Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.

Témata: Časopis Maminka, Neplodnost a IVF, Pravý čas, Mimi, Obézní žena, Kvalitní život, Jediná šance, Olovo, Pavel Calda, Speciální test, Nechráněný styk, Léčba neplodnosti, Problém, Zvýšené množství, Znečištěné prostředí, Genetické vyšetření, Styl života, Bakteriální kmen, Srdeční tep, Sexuální aktivita, Zplození, Ovulační test, Dárcovství, NEJ, Civilizační nemoc
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky