Maminka.czZdraví

Nemůžete otěhotnět? Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu

10. 2. 2015
Nemůžete otěhotnět? Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu
Příběh paní Zdeny má dobrý konec – doma se jí prohánějí neposedná dvojčata. Co však jejich narození předcházelo, mezi veselá vyprávění nepatří.

Paní Zdeně je necelých 40 let, je šťastnou maminkou neposedných dvojčat, Terezky a Maxe. Zdena s mateřstvím nikdy moc nepospíchala, po vysoké škole rok pracovala, jenže měla, jak sama říká, „toulavé boty“, a tak strávila skoro 7 let na cestách. Procestovala svět, vyzkoušela si mnoho profesí, až nakonec šťastně zakotvila v malém městě za Prahou. K opravdovému štěstí jí však scházely děti, které ne a ne přijít.

Zdeny gynekolog dával všemu nejprve čas, pak Zdena podstoupila několik vyšetření a následně byl podroben testům i její partner. V tomto období se u Zdeny začaly stále nápadněji projevovat některé zdravotní problémy, které její praktický lékař přičítal dlouhodobému stresu. Zdena byla často slabá, unavená, podrážděná a někdy se jí třásly ruce. Dokonce několik kilo zhubla a občas jí nepříjemně bušilo srdce. Jelikož na svých cestách mnoho prožila a hodně věcí vyzkoušela, neměla zábrany navštívit jednoho vyhlášeného léčitele (ostatně nebylo to poprvé). Bohužel, ani on jí nepomohl.

Tři roky trvající nenaplněné snažení pomohla vyřešit až návštěva praktického lékaře její maminky, kam šla jen vyzvednout léky. Lékař znal Zdenu od malička, dali se do hovoru a Zdena se rozpovídala o svých problémech s otěhotněním, i o tom, jak ji v posledních týdnech děsí nepříjemné bušení srdce, bolest na hrudi a bývá ji slabo.

Zkušený praktik se vyptával nejen na srdce, ale i na mnoho dalších symptomů. „Zdeničko, to je jasná štítka!“ řekl tehdy. Pak šlo už vše ráz na ráz – odběry krve, EKG a další vyšetření na kardiologii jasně prokázaly, že příčinou všech Zdeniných zdravotních problémů je zvýšená funkce štítné žlázy. Zdena podstoupila operaci, začala užívat léky a velmi záhy otěhotněla.

Štítná žláza se představuje

Štítná žláza je nevelkým orgánem umístěným na dolní části krku. Svým tvarem připomíná motýlka, avšak na rozdíl od něj v sobě skrývá netušenou sílu. Tento důležitý orgán má totiž nezastupitelnou funkci v řízení látkové výměny v organismu. Ústřední roli v těchto pochodech hrají dva hormony, které štítná žláza produkuje – tyroxin a trijodotyronin.

Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst i vývoj. Je tedy patrné, že poruchy funkce štítné žlázy, ať už jde o nedostatečnou produkci hormonů (hypertyreóza), nebo naopak nadprodukci (hypertyreóza), s sebou přináší celou řadu zdravotních potíží, mezi nimiž je bohužel i neplodnost.

Nejen neplodnost, ale i problémy v těhotenství!

Dle American Thyroid Association (americká zdravotnická organizace, která se zabývá endokrinologií na vědecké i osvětové úrovni) jsou poruchy štítné žlázy poměrně přehlíženou příčinou neplodnosti žen i mužů. Onemocnění štítné žlázy může z tohoto pohledu vést nejen k neplodnosti, ale i k problémům v těhotenství. V některých případech se bohužel objevuje i negativní dopad na vývoj plodu. Příznaky onemocnění mohou být zpočátku vcelku nenápadné a lze je snadno přičítat jiným onemocněním. Jaké příznaky to jsou?

11 příznaků, které mohou svědčit o poruše štítné žlázy

 • Nervozita, podrážděnost, deprese

 • Častá slabost a zvýšená únavnost (zvláště horních končetin a stehen)

 • Zvýšená citlivost na teplo, nebo naopak na chlad

 • Úbytek tělesné hmotnosti bez změn v příjmu potravy, nebo naopak nárůst hmotnosti

 • Nápadně vystouplé oči

 • Bušení srdce, nepravidelný srdeční rytmus

 • Časté vyprazdňování stolice, nebo naopak časté zácpy

 • Poruchy menstruačního cyklu (např. nepravidelnost, slabá menstruace)

 • Třes rukou

 • Zhoršená kvalita nehtů a vlasů (vypadávání)

 • Vyhlazená a tenká kůže

„Choroby štítné žlázy jsou v  populaci časté a  postihují nejméně 5–10 % obyvatelstva. Pokud jsou včas odhaleny, je většina případů dobře léčitelná a onemocnění nezanechává žádné trvalé následky.“ tvrdí endokrinolog a autor publikace Poruchy štítné žlázy Jan Jiskra.


Mohlo by vás zajímat: 

Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?
Otázky a odpovědi o jodu a štítné žláze
Těhulky a štítná žláza

Praktickou příručku Poruchy štítné žlázy určenou široké veřejnosti najdete ZDE.

povleceni
Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Zhoršená kvalita, Opravdové štěstí, Zvýšená funkce, Štít, Zvýšená citlivost, Důležitý orgán, Štítná žláza, Tenká kůže, Srdeční rytmus

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept

Horoskopy

Střelec Přestaňte se v mnoha ohledech litovat a vezměte život do vlastních rukou. Jen tak přečkáte negativní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dobroslava, Dobroslav, Dobruše

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné