Maminka.czZdraví žen

Nemůžete otěhotnět? Nechte si zkontrolovat zásobu vajíček. Takzvanou ovariální rezervu odhalí jednoduchý test

Simona Procházková 26.  4.  2023
Kolik času ženě zbývá na to, aby založila rodinu, umí odhalit jednoduché testy z krve. Podle ultrazvukového vyšetření vaječníků a výsledků krevních testů lékař dokáže vyhodnotit, zda máte problém s ovulací nebo hrozí brzký nástup menopauzy. Měření ovariální rezervy je užitečné také u žen před gynekologickou operací nebo onkologicky nemocných, aby se ověřilo, že počet jejich vajíček nebyl zákrokem či léčbou narušen. Ne všechny testy ale hradí zdravotní pojišťovny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Desítky tisíc žen potřebují zjistit svoji ovariální rezervu, tedy kolik mají ještě v těle vajíček. Existují krevní testy, které hradí zdravotní pojišťovny, ale jsou poměrně komplikované. Žena například musí přijít na odběr pouze v období menstruace. Šanci na vyšetření máme tedy jen několik dní v měsíci a výsledek nemusí být přesný. Testy navíc nelze provést, pokud žena užívá hormonální antikoncepci,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Lékaři proto usilují, aby zdravotní pojišťovny začaly proplácet přesnější AMH test, který lze provést kdykoli, nejen během menstruace. Ženy za něj nyní platí až 800 korun.

VIDEO: Co je ovulace a jak poznat, že probíhá?

Neplodnost, plánovaná operace nebo onko léčba

„Měření ovariální rezervy provádíme nejčastěji u žen, které si přejí otěhotnět, ale z nějakého důvodu se jim to přirozenou cestou nedaří. Je to základní údaj, který potřebujeme k léčbě neplodnosti znát,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit. Počet vajíček u žen ale lékaři potřebují znát i z dalších důvodů. Jedním z nich jsou gynekologické operace vaječníků. Lékaři změří stav ovariální rezervy ženy před operací i po ní a na základě výsledků jsou pak schopni zhodnotit, zda byla její schopnost stát se matkou vlivem operace narušena.

Úhradu měření ovariální rezervy pomocí AMH testů podporují také onkologové. Jejich pacientky si často nechávají změřit ovariální rezervu před zahájením léčby. Podobně jako u chirurgických zákroků je i v tomto případě AMH měření mnohem lepší volbou než starší metody,“ popisuje MUDr. Machač. Měření ovariální rezervy pomocí AMH je standardně hrazeno ve většině západních zemí a proplácí ji také zdravotní pojišťovny v sousedním Slovensku.

Zásobu svých vajíček by měla znát každá žena

Na zjištění počtu svých vajíček by ženy měly mít podle lékařů a specialistů na reprodukci a léčbu neplodnosti nárok nejméně čtyřikrát za život v odstupu alespoň jednoho roku. Žena se rodí s předem danou zásobou vajíček, výchozí počet je tedy dán geneticky. Běžně se ženě, která již menstruuje, každý měsíc ve vaječníku připraví několik desítek vajíček, jedno z nich dozraje a uvolní se, ostatní pak nenávratně zaniknou. Jakmile je jejich zásoba vyčerpána, žena přechází do menopauzy, nemenstruuje a přestává být plodná. U některých pacientek dochází k tzv. předčasnému ovariálnímu stárnutí a do menopauzy vstupují už před 40. rokem věku.

„Tyto ženy se s nižším počtem vajíček již narodily, ale neví o tom. Odhalí to až speciální testy z krve. U některých pacientek se může nedostatek vajíček projevovat zkracujícím se intervalem mezi menstruacemi, který by měl standardně trvat 21 až 30 dnů,“ říká MUDr. Otevřel.

Předčasné ovariální stárnutí neznamená, že by žena nemohla mít v budoucnu děti. Je ale důležité, aby svůj stav znala a přizpůsobila mu plánování rodiny. „V případě, že se na mateřství zatím necítí, ale do budoucna by děti chtěla, může si nechat svá vajíčka odebrat a zamrazit,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

Bez ovulace neotěhotníte! Jak ji poznáte a co o ní možná ještě nevíte?

Zmrazení vajíček jako pojistka budoucího mateřství

Věk rodiček se už mnoho let pomalu zvyšuje. Zatímco v roce 2007 se 44,5 % všech miminek narodilo ženám mezi 30 a 39 lety, v roce 2019 už to bylo 52 %. Stoupající trend je patrný i u žen, které si pořizují miminko až po čtyřicítce. Zmražení vajíček je tedy vhodné pro ženy odkládající mateřství, ale může pomoci uchovat plodnost i ženám s genetickým předpokladem nástupu brzké menopauzy či ženám s těžkou formou endometriózy.

Kariéra, studium nebo problém najít vhodného partnera. To jsou nejčastější důvody, proč ženy oddalují mateřství. Počet vajíček s přibývajícím věkem postupně klesá, proto stoupá počet mladých žen, které si nechají zmrazit vajíčka v mladém věku tak, aby se předešlo jejich stárnutí a možnému zhoršení kvality. Původně šlo přitom o lékařskou metodu, která sloužila hlavně pro onkologické pacientky.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Řešením může být jejich zmrazení

Aby měl takzvaný „social freezing“ neboli zmrazení vajíček největší šanci na úspěch, je potřeba vajíčka zmrazit včas. „Ideální doba je mezi 25.–35. rokem, ale vždy platí, čím dříve, tím lépe. Vycházíme z dané biologické podstaty, kdy se žena rodí s určitým počtem vajíček a v každém cyklu tato ubývají a se zvyšujícím se věkem ženy klesá jejich kvalita, resp. narůstá počet vajíček geneticky abnormálních. Proto je vhodné zamrazit vajíčka v mladším věku ženy, kdy doba zamražených oocytů prakticky nehraje roli,“ říká MUDr. Libor Hradecký, Ph.D., vedoucí lékař kliniky Next Fertility Plzeň.

Při zmrazení vajíček je nutné počítat s tím, že pojišťovny tyto úkony neproplácí. Jedním z důvodů je i fakt, že v mnoha případech zmražená vajíčka fungují jen jako “pojistka“ a nikoli jako nezbytná léčba.

Zmražení vlastních vajíček je alternativa, o které se všeobecně příliš nemluví a vědomí o této metodě není dostatečné. To může být důvodem, že mnoho žen se rozhoduje a podstupuje tuto metodu až v době, která už není pro mražení oocytů (tedy vajíčka) zcela optimální, zhruba kolem 40. roku věku. To může být již pozdě a není pak možné získat dostatečný počet kvalitních vajíček k zamrazení a následnému použití.

Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Menstruace, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Plodnost, Hormonální léčba, Endometrióza, Klinika, Ovulace, Početí, Zmrazení vajíček, Next, Zdraví na Heureka.cz