Maminka.czZdraví

Nemůžete sehnat pro dítě pediatra? Nejste sami. Praktických dětských lékařů ubývá a jde o velký problém

Simona Procházková 6.  4.  2023
Praktičtí lékaři varují před soumrakem péče o dětské pacienty v Čechách. Nedostatek praktických lékařů pro děti a dorost trápí především tisíce rodičů, kteří marně shání pediatra pro své potomky. Jste zrovna v podobné situaci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Populace praktických dětských lékařů stárne a jejich již tak prořídlé řady nemá kdo nahrazovat. V současné době je v Česku přibližně 1800 praxí „dětských“ praktiků. Což ale nestačí. Už nyní podle odhadů Úřadu zdravotnických informací a statistiky ČR schází ve zdravotním systému více než 300 ordinací těchto lékařů. A mladí lékaři se do oboru nehrnou.

VIDEO: Podcast Maminka: Antibiotika a děti

Pediatři stárnou a nemají za sebe náhradu

Nedostatkem praktických lékařů pro ty nejmladší trpí celá republika, v některých regionech je dokonce stav kritický. „Nejhůře jsou na tom části Karlovarského, Moravskoslezského, Středočeského nebo Jihomoravského kraje. Zde nastává mnohdy situace, kdy se rodičům nedaří najít praktika pro své dítě vůbec. Řada z nich pak se svými dětmi dojíždí padesát i více kilometrů daleko,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD). Tyto situace podle ní vznikají především v místech, kde lékař odejde do důchodu a nikdo nepřevezme jeho ordinaci.

Průměrný věk praktiků pro děti a dorost dosahuje u nás téměř 60 let, proto bude v dohledné době kritických situací s nedostupností primární péče pro malé pacienty přibývat. „Rodičům pak zpravidla nezbývá než obvolávat i vzdálené ordinace a pokoušet se najít místo v nich. Mohou se také obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která by jim měla péči zajistit, případně poskytnout seznam lékařů v okolí. V akutních případech by pak pacienty měl ošetřit nejbližší lékař, i když u něj nejsou registrovaní,“ vysvětluje MUDr. Hülleová.

Čtrnáctiletí do ordinací praktiků pro dospělé?

Pro děti od 14 let pak sice existuje možnost registrace u všeobecného praktického lékaře, podle MUDr. Hülleové je však takové řešení nesystémové a nevhodné. „Po odborné stránce to problém není, všeobecný praktický lékař samozřejmě zvládne léčit i teenagery, jde spíše o to, zda má volnou kapacitu,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL ČR). Podle něj by však nikdy nemělo dojít k tomu, že se dětští pacienti začnou plošně přesouvat k praktikům.

„Vždy musí primárně záležet na kapacitách jednotlivých ordinací. Některé místo mít mohou, jiné ne. Všeobecných praktiků sice není tak kritický nedostatek, ale tady mluvíme o půl milionu mladých pacientů, na takový počet rozhodně prostor nemáme,“ říká MUDr. Šonka. Uvádí, že praktici chtějí také jednat s pojišťovnami o navýšení plateb za péči o dětské pacienty, které by mohly lékaře k registraci motivovat.

Preventivní prohlídky dětí: Kdy přesně vás čekají a proč jsou důležité? Známe novinky a změny

Přijde řešení včas?

Příčinu nedostatku mladých lékařů, kteří by nahrazovali „dětské“ praktiky v důchodovém věku, vidí MUDr. Hülleová zejména v současném systému vzdělávání. V roce 2017 totiž došlo ke zrušení specializovaného studijního oboru Praktické lékařství pro děti a dorost, a zájemci mohou studovat pouze společný obor Pediatrie.

„Cesta k atestaci je v případě praktika pro děti a dorost o rok a půl delší než u praktika pro dospělé a v rámci praxe navíc musí svůj čas dělit mezi převážně práci v nemocnici a kratší část v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost. Což je bohužel nemotivuje k tomu, aby se primární péči nadále věnovali a případně později převzali ordinaci nebo si otevřeli vlastní. Systém je složitý i pro samotné praktiky pro děti a dorost, kteří často ani nežádají o dotaci pro rezidenty, a nevychovávají tak budoucí generaci lékařů a svoje následovníky,“ popisuje MUDr. Hülleová.

Praktici proto volají především po systémovém řešení. „Nyní jsme vypracovali návrh nového systému vzdělávání, který by znovu zavedl specializovaný obor pro budoucí dětské praktiky, a také jim umožnil hned po ukončení studia nastoupit na praxi do ordinace. První návrh opatření jsme již předložili ministerstvu zdravotnictví a budeme o něm dále jednat,“ říká MUDr. Hülleová.

Radí MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD):

Co dělat, když neseženeme pediatra v okolí bydliště a žádný nás nechce přijmout?

Na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky můžete najít pod záložkou nedostupnapece.mzcr.cz dotazník. Do něj vyplníte své jméno, bydliště, zdravotní pojišťovnu a odbornost lékaře, kterého hledáte. V tomto případě tedy praktického lékaře pro děti a dorost. Požadavek je následně automaticky odeslán na zdravotní pojišťovnu a ministerstvo s tím, že by pojišťovna měla následně nabídnout dostupného lékaře v okolí vašeho bydliště. Nemusíte volat do různých ordinací a shánět lékaře sami.

Kdy začít hledat lékaře pro své dítě? Zřejmě co nejdříve, ještě před porodem?

Ano, určitě co nejdříve, tedy v časných měsících těhotenství při obdržení těhotenské průkazky. Situace je bohužel vážná a hledat pediatra měsíc před porodem, nebo až v porodnici, dnes nestačí. Lékaři ve vytížených lokalitách mají i tzv. čekací listy, kde evidují, kolik novorozenců mohou kapacitně ještě přijmout. Jako lékařům je nám velmi líto, že často nemáme kapacitu přijímat nové pacienty, v některých případech ani novorozence.

Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Děti a nemoci, Zajímavosti, pojišťovna, Dorost, Ordinace, Česká republika, Středočeský, Lékař, Jihomoravský kraj, Praktik, Populace, Čechy, Moravskoslezský, Pediatr, Praktický lékař, Karlovarský, Dětský lékař, MUDr., Ilona Hülleová, Pacient, Zdraví na Heureka.cz