Maminka.czBatole

Nemůžu dýchat, MAMI!

Ivana Ašenbrenerová 5.  8.  2011
Nemůžu dýchat, MAMI!
Čerstvě narozená miminka dýchají na rozdíl od starších dětí převážně prostřednictvím nosu. Mají také rychlejší dechovou frekvenci, a jakmile se jim nosík ucpe, problém je na světě. Zrychlené a obtížné dýchání pak takové děťátko namáhá a vyčerpává.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Měla jsem trošku komplikovaný porod a dcerce museli odsávat z nosu zakalenou plodovou vodu. Z toho důvodu měla oteklou nosní sliznici a těžko dýchala,“ vzpomíná na porod své první dcerky Rebeky osmadvacetiletá Petra z Prahy. Jenom si zkuste představit, jaké to je, když malé dítě nemůže dýchat - stačí, abyste si stiskli jednu nosní dírku, a hned poznáte, jak nepříjemná je pro dýchání každá překážka. A novorozenec to má ještě mnohem těžší.
Odpor samotného nosu představuje u takto malého človíčka přibližně 40 % z celkového odporu dýchacích cest, při otoku a překrvení nosní sliznice se toto číslo ještě zvyšuje. Jakákoli obstrukce (tedy překážka) v dýchání může pro novorozence představovat závažnou komplikaci. Co dělat, abyste se takovým komlikacím vyhnula a netrápila své dítě zbytečně překážkou, která mu znepříjemňuje život? Vyzkoušejte rady odborníka, určitě vám pomohou.

Nosní dýchání: Proč tak malé děti vlastně dýchají především nosem? „Důvodem jsou jiné anatomické poměry dýchacích cest (jazyk je ve srovnání s dospělým člověkem větší a vyplňuje téměř celou dutinu ústní, hrtan je vytažený výše, což dovoluje současně dýchání a polykání). Novorozenci a kojenci do zhruba 4.-5. měsíce života dýchají ústy jenom při pláči,“ říká MUDr. Mária Fedorová. A jaké jsou nejčastější příčiny obstrukce horních cest dýchacích?

Zduření nosní sliznice a zahlenění nosu Při probíhající virové infekci (rýma):

I tato zdánlivě banální infekce je pro novorozence riziková. Nosní sliznice je pro viry vstupní branou a následkem infekce je překrvená, oteklá a pokrytá hlenohnisavým sekretem. Dítě bývá neklidné, obtížně saje, do dýchání zapojuje i pomocné dýchací svaly (vtahuje mezižebří), v nejhorších případech se může objevovat dokonce až zmodrání (cyanóza). Jak říká MUDr. Fedorová, v tomto případě je nejúčinnější terapií odsátí nosu a aplikace nosních kapek vhodných pro novorozence a kojence. „Pokud se odsávání nedaří, je možné kapky aplikovat na začátku a odsávat až po několika minutách, po částečném oplasknutí sliznice. Dítě byste měli pokládat do zvýšené polohy a rychlejšímu ústupu obtíží prospívá i zvlhčování vzduchu,“ dodává lékařka.
Vhodné jsou také mokrá prostěradla kolem postýlky nebo zvlhčovače vzduchu. Odsávání můžete podle potřeby opakovat i několikrát denně, nejlépe před kojením.

Obstrukce nosu cizím tělesem nebo mlékem:

V novorozeneckém věku je ale varianta, že se do nosu miminka dostane cizí těleso, málo reálná. Mléko už je pravděpodobnější - tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětí s gastroezofageálním refluxem.
Při obstrukci nosu cizím tělesem je vhodné, abyste rychle vyhledali lékaře (ORL), který překážející předmět odstraní. Při obstrukci nosu mlékem se postupuje obdobně jako při obstrukci hlenem při virové infekci.

Choanální atrézie:

Jde o nejméně častou, ovšem nejzávažnější příčinu. Mezi dutinou nosní a ústní zůstává z fetálního období zachovaná tkáňová přepážka.

„Tato vrozená vývojová vada postihuje nejčastěji holčičky, tedy ženskou populaci, objevuje se s četností 1:6000-8000 živě narozených dětí. Může být jednostranná nebo oboustranná (kompletní),“ vysvětluje MUDr. Mária Fedorová. Jednostranná atrézie nemusí být patrná hned po porodu, obtíže se mohou objevovat při krmení, při zahlenění… Jednoduchá diagnostika je možná už na novorozeneckém oddělením, kdy postiženou stranou nelze zavést sondu, nebo se provádí test se zrcátkem (pod nosem se drží zrcátko a na postižené straně nedojde k zamlžení). „Definitivní diagnózu pak určí CT nebo endoskopie nosu,“ dodává neonatoložka. Oboustranná atrézie představuje pro dítě život ohrožující stav již na porodním sále. Takové dítě je modrofialové, hypoxické (trpí nedostatkem kyslíku), dochází k selhávání dýchání.

Mírné zlepšení nastává při pláči. I to se dá zjistit velmi jednoduše - pokusem o zavedení sondy, který selhává na obou stranách. „Zde je nutný okamžitý zásah lékaře, zajištění dýchacích cest (intubace nebo provedení tracheostomie). Malé procento dětí se i v tomto raném věku naučí dýchat ústy a v tom případě nemusí být situace tak dramatická. Je to ale spíše raritní. Definitivním řešením problému je operace, během které je odstraněna nadbytečná přepážka,“ říká k tomu MUDr. Mária Fedorová.

Odsávejte!

Vyberte si také pomocníka, který vám bude při procesu uvolňování nosu nápomocný. Na nudličku nemusíte rovnou s odsávačkou, můžete zkusit rozvolňovat hlen fyziologickým roztokem, případně kapkami s mořskou solí, tyto výplachy fungují spolehlivě. Přibližně dvakrát denně byste pak měla použít mechanickou odsávačku. Mrkněte na internet a vyberte si tu, která vám bude vyhovovat.
Doporučujeme ale mít k dispozici jak elektrickou, tak mechanickou variantu.

Tip pro vás: Před podáním kapek je nutné nos vyčistit, případně odsát, aby se lék dostal do sliznice co nejsnáze. Miminko s poruchou průchodnosti nosu se přisává hůře a často se pouští prsu. Současné sání a dýchání je totiž obtížné - musíte být trpělivá a vydržet. To se může objevit i v dalších měsících života, pokud je dítě vystaveno virovým infekcím a je stále plně kojeno.

Maminčin odborník MUDr. Mária Fedorová neonatoložka, neonatologické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře, VFN v Praze

Témata: Časopis Maminka, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Jen pro maminku, Dýchací sval, Neonatologické oddělení, Přepážka, Vývojová vada, Komplikovaný porod, Cizí těleso
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyhle fotky vyrazí dech každé mámě! Podívejte se, jak jeden táta vtipálek kouzlí s Photoshopem
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie