Maminka.czNeplodnost a IVF

Nemysli na to! A dalších 9 vět, které nikdy neříkejte ženě, jíž se nedaří otěhotnět

Simona Procházková 22.  2.  2022
Možná si myslíte, že přece říkáte ty správné věci, když se snažíte utěšit nebo povzbudit kamarádku, sestru či kolegyni, která se potýká s neplodností. Jenže slova jsou silná zbraň a možná jimi někdy naděláte více škody než užitku. Jaké poznámky a věty si raději odpustit, a naopak – čím byste takovou ženu podpořit měli?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Neplodnost, neschopnost počít vytouženého potomka je velmi ožehavým a náročným tématem. A není divu, že mnohdy lidé vůbec netuší, jak se ženou, které se delší dobu nedaří otěhotnět, vlastně komunikovat, aby, lidově řečeno, nepřilévali oleje do ohně.

VIDEO: O čem se mlčí: Neplodnost a umělé oplodnění

Jde totiž o velmi intimní a bolestnou záležitost. Tato zkušenost je nepřenosná. Zkrátka platí, že kdo nezažil, nepochopí, co taková žena prožívá a jak se cítí.

„Často slýchám od svých pacientek, s jak necitlivým přístupem okolí se mnohdy setkávají. Jak moc je trápí všechny ty nevyžádané rady nebo dramatické zkušenosti kamarádek a známých, kterými je zásobují. Tak například doporučení typu 'tak odjeď na dovolenou, ať přijdeš na jiné myšlenky' je zcela nemístné. Pravda je taková, že příčinou, proč se ženě nedaří otěhotnět, jsou většinou zdravotní důvody. A v takových případech nepomůžou ani ta nejluxusnější dovolená, meditace a odpočinek na pláži, ale jen a pouze lékařská pomoc a vhodná léčba,“ říká Joshua Hurwitz, M.D., specialistka na léčbu neplodnosti a reprodukční endokrinoložka ze společnosti Reproductive Medicine Associates of Connecticut (RMACT).

Co si můžete dovolit říct, na co je akceptovatelné se ptát a kde jsou hranice, co všechno je tabu? Zapomeňte na falešné uklidňování a bagatelizování problému, pohybujete se na velmi tenkém ledě. Tady jsou některé z nejčastějších nevyžádaných až přímo kontraproduktivních, i když zpravidla dobře míněných rad, které občas dáváme svým blízkým, kteří procházejí psychicky i fyzicky náročným martyriem zvaným neplodnost.

Proč se nebát a co čekat od umělého oplodnění?

Co byste nikdy neměli vyslovit?

Přece stačí, když si necháte udělat IVF (umělé oplodnění).

Po všech stránkách náročná léčba rozhodně není cestou pro každého a zdaleka ne vždy je hned úspěšná! Záruku na úspěch vám nikdo předem nedá.

Možná vám to prostě není souzeno.

Au, tohle opravdu dokáže zranit do hloubi srdce. Nikdy nic podobného nahlas nevyslovujte! Tvrdit někomu, kdo zoufale touží po vlastním dítěti, že by se tohoto snu měl prostě vzdát a jít dál, je jednoduše kruté.

Hlavně buď v klidu.

Nikdy, ale skutečně nikdy nic podobného nezkoušejte! Z vlastní zkušenosti vzkazuji: jakkoli to můžete myslet dobře, podobným moudrem dokážete spolehlivě vytočit i toho největšího flegmatika. Zůstat v klidu? Pochopte, to prostě a jednoduše nejde!!!

Můžeš si když tak vzít jedno z těch mých.

Jistě, když řeknete něco takového, myslíte to samozřejmě jako vtip, jenže věřte, že tomu, kdo dnes a denně svádí vnitřní boj sám se sebou, kdo ze všeho nejvíc touží po vlastním dítěti a trápí se, že to stále nejde, tato slova zábavná nepřipadají ani trošičku. Prosím, nenabízejte své potomky.

Odjeď na dovolenou.

Přesvědčujete dokola kamarádku, sestru, sousedku, známou, že nejspolehlivější (rozuměj, všichni to říkají nebo to někde slyšeli) cestou, jak rychle otěhotnět, je vzít si dovolenou a odjet někam pryč? Ano, člověk si odpočine, dopřeje si pauzu a nejspíš si užije pár dní volna s partnerem. Ovšem pokud existují jakékoli zdravotní důvody, proč se nedaří otěhotnění, ani tři týdny v exotice nic nezmůžou a problémy nevyřeší.

Přijde to, až se na to přestaneš upínat.

Podobná rada je jako dobře mířená verbální facka, která přichází místo podpory a povzbuzení. Kdo tuhle donekonečna omílanou frázi vypustí z úst, vůbec nechápe, jak těžké po psychické a emocionální stránce je pro neplodnou ženu žít s myšlenkou, že se možná nikdy nedočká vlastních ratolestí. Tato věta navíc naznačuje, že si podle vašeho názoru dotyčná způsobuje svůj problém nejspíš sama prostě kvůli tomu, že se na dítě moc upíná a snaží se „až příliš“.

Proč si prostě dítě neadoptujete?

Než vás tato věta napadne, uvědomte si, že adopční proces opravdu není procházka růžovou zahradou. Je to běh na dlouhou trať, nefunguje to tak, že si prostě požádáte o miminko a lusknutím prstu ho za pár měsíců dostanete.  Také tím naznačujete, že už tak trochu nad možností vlastního biologického potomka u konkrétní ženy lámete hůl. Doporučujete, aby měla raději nachystaný v záloze tento náhradní plán.

A už jsi zkusila…?

Detoxikační dietu, ajurvédské čaje, cvičení podle Mojžíšové, akupunkturu, hormonální jógu, masáže, nejrůznější „zázračné“ bylinky a vitaminové tabletky, rašelinové obklady… A tisíc dalších babských a mnohdy až trochu šarlatánských doporučení? Věřte, že nejspíš ano, minimálně některé ze všech „zaručených“ metod. Takže pamatujte si: pokud vás někdo vysloveně nepožádá o radu či váš názor, je úplně nejlepší nechat si tyto myšlenky pro sebe a nezasahovat do tak hluboce osobních záležitostí.

Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Vím, jak ti je, my jsme se snažili čtyři měsíce.

Ne, nevíte, ani náznakem, tak buďte raději zticha. Pokud se vám podařilo počít po třech, čtyřech nebo pěti měsících snažení, je to naprosto v pořádku a opravdu nedokážete pochopit, jak obrovské pocity frustrace, osobního selhání, úzkosti a nejistoty prožívají ženy, kterým se nepodaří otěhotnět ani po dvou či třech letech! Zapojte empatii, i když se pravděpodobně ani při nejlepší vůli nedokážete v plném rozsahu vcítit do toho, čím si méně šťastné páry procházejí.

Všechno má svůj důvod...

Aha! Tak schválně, řekli byste přesně tohle někomu, komu právě byla diagnostikována smrtelná nemoc a komu zbývá pár týdnů života? Zřejmě ne. Tak aplikujte stejnou logiku i na ženy, které procházejí problémy s plodností. Podobně necitlivá fráze jen prohloubí a posílí jejich největší strach, totiž že zrovna jim z nějakého důvodu prostě není dopřáno mít vlastní dítě.

Co naopak můžete říct, když chcete nabídnout pomoc a podporu?

  • Jsem tu pro tebe, když budeš cokoli potřebovat.
  • Páni, to musí být vyčerpávající. Jak se s tím vším vyrovnáváte?
  • Vím, že ti s tím nedokážu pomoct, ale vždycky si udělám čas, když si budeš chtít promluvit.
  • Nechceš si vyrazit do kina nebo na procházku? Co by ti zvedlo náladu?
  • Musí to být tak neuvěřitelně těžké, ještě pořád nedržet dítě v náručí.
  • Vím, jak moc to chceš, jsem s tebou.
  • Je mi líto, že musíš procházet tak dlouhou a těžkou cestou.
  • Budete jednou tak skvělými rodiči!
  • Opravdu doufám, že vám to vyjde. Nepřestávej věřit.
Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Početí, Umělé oplodnění, Plodnost, meditace, pocity, Joshua, Rada, Nik, Lusknutí prstu, Kamarádka, Dovolená, Léčba, Zbraně, Potomek, AHA!, Mojžíšová, Lusknutí, Věta, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Jsem matka a hořím! Odstoupení novozélandské premiérky spustilo diskuse o přetížení žen a syndromu vyhoření
Brožová Lenka
Psychika
Do baletu dejte klidně už malé dítě. Co se naučí v baletním kroužku a na co dát při výběru pozor?
Brožová Lenka
Děti a sport