Maminka.czAntikoncepce

Nenápadné, ale účinné. Co jste možná nevěděla o nitroděložním tělísku?

inf vas 23.  6.  2024
Zatímco používání hormonální antikoncepce ve formě pilulek je v poslední době na ústupu, dlouhodobě nejvyužívanější antikoncepce na popularitě stále stoupá. Řeč je o nitroděložním tělísku, které je známé již od 19. století. Jak funguje a kdy ho po porodu lze zavést?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nitroděložní tělíska mohou fungovat na dvou principech – hormonálně nebo nehormonálně.  Nehormonální tělísko je na světě nejvyužívanější metodou antikoncepce. Působí výhradně lokálně. Po zavedení do dělohy na sebe láká bílé krvinky a ty jsou potom schopny zlikvidovat spermie. K posílení tohoto efektu dopomáhá působení iontů uvolněných z měděného, zlatého nebo stříbrného drátku ovinutého kolem plastového tělíska. V děloze se nechává 3–12 let. Gynekologové ale doporučují nechat si ho po 5 letech odstranit a zavést další, protože riziko pánevního zánětu roste s dobou zavedení. Jeho účinnost je vysoce spolehlivá a nehrozí nebezpečí chyby při používání. Nevýhodou je zesílení a prodloužení menstruačního krvácení.

VIDEO: Epicentrum: V Česku klesá spotřeba antikoncepce, mohou za to mýty? 

Použití modernějšího hormonálních nitroděložních tělísek zesílení menstruace nezpůsobuje, právě naopak. Princip jeho fungování vysvětluje doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. "V tělísku je zásobník s 52 mg levonorgestrelu, ze kterého se neustále uvolňuje velmi malé množství tohoto hormonu, a to po dobu až 8 let. I tento hormon působí prakticky výhradně lokálně, tedy jen v děloze. Tam omezuje růst sliznice děložní, což má jednak antikoncepční efekt, jednak tím výrazně zeslabuje menstruační krvácení či dokonce způsobí absenci tohoto krvácení.“

Dlouhodobá investice

Jedním z důvodů, proč si ženy vybírají hormonální nitroděložní tělísko, je kromě spolehlivosti jeho dlouhodobá účinnost. Nemusejí se tudíž starat o ochranu před nechtěným početím několik let. S tím souvisí i rozložení ceny do takto dlouhodobého horizontu. Metoda tak vyjde v podstatě nejlevněji v porovnání s jinými druhy antikoncepce, navíc díky snížené intenzitě krvácení nebo úplné absenci menstruace žena ušetří i za hygienické prostředky.

Typy hormonální antikoncepce a jejich výhody a nevýhody vysvětluje gynekoložka Kamila Žižková

Zavedení tělíska po porodu

„Ideální čas pro zavedení tělíska po porodu je při kontrole po šestinedělí. Cena je od 3500 Kč plus cena za zavedení tělíska, tedy finančně se to vyplatí od 17 měsíců výše. Z pohledu zdravotního je možné jej zavést i třeba jen na pár měsíců," říká Tomáš Fait.

Ačkoli jsou nitroděložní tělíska oblíbenou metodou antikoncepce především u žen matek, není vyloučené, že je mohou využívat i dívky a ženy, které neporodily. I přesto, že tělíska mohou být aplikována na několik let, lze je kdykoli vyjmout a velice rychle se u ženy obnovuje schopnost otěhotnět.

Nitroděložní tělísko s levonorgestrelem je ideální antikoncepcí s vysokou účinností pro ženy jakéhokoli věku, a vzhledem k tomu, že působí lokálně a nemá systémové účinky, je vhodný i u rizikových skupin žen – tedy u těch, které ze zdravotních důvodů nesmějí užívat kombinovanou hormonální antikoncepci. Jsou to například kojící ženy, kuřačky nad 35 let, ženy se zvýšeným rizikem tromboembolické nemoci či s vysokým krevním tlakem. Je ideálním řešením u žen s vysokou nadváhou, která snižuje účinnost antikoncepčních pilulek kvůli většímu distribučnímu objemu. Zároveň mají tyto ženy kvůli vyšší hladině estrogenů zvýšené riziko silného krvácení, a dokonce vzniku nádoru sliznice děložní – oběma těmto stavům dokáže nitroděložní tělísko s levonorgestrelem zabránit. Užívání ale naopak není vhodné u žen s karcinomem prsu a u žen se sklonem k tvorbě cyst vaječníků.

Pomoc při silném krvácení

Z důvodu hormonální dysbalance se řada žen potýká se silným krvácením při menstruaci. Někdy je v těchto případech nutná (i opakovaná) kyretáž – odstranění narostlé děložní sliznice. Hormonální dysbalanci řeší zejména ženy před přechodem. V první fázi v těle chybí dostatek progesteronu, poté se snižuje hladina estrogenu. „Nedostatek progesteronu je spojen se silným menstruačním krvácením. Lokálně podávaný levonorgestrel v nitroděložním tělísku dokáže nahradit chybějící progesteron a předchází tím silnému menstruačnímu krvácení. Jeho aplikace dokáže pomoci až 90 % žen s tímto problémem,“ vysvětluje Tomáš Fait.

A pomáhá i zastavit růst myomů. Myomy jsou uzly v děložní svalovině, které jsou nezhoubné, ale svým růstem mohou způsobovat bolest v pánvi, silné krvácení či častější potřebu močení. Podle některých studií může nitroděložní tělísko s levonorgestrelem pomoci jejich růst zastavit a značně snížit děložní krvácení. Nesmí se však použít u těch myomů, které deformují děložní dutinu.

Nechcete brát hormony? Není problém! Typy bariérové antikoncepce a jejich výhody a nevýhody

Vedlejší účinky

Ačkoli většina žen přijímá tuto formu antikoncepce velmi dobře, lékaři by všechny ženy měli upozornit i na možné vedlejší účinky. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, změny nálad, bolesti břicha. U nehormonálních tělísek se může vyskytovat silnější a delší krvácení, než na jaké je žena zvyklá. Zřídka se může stát, že hormonální tělísko z dělohy samovolně vypadne nebo při jeho vyjmutí může dojít k poranění dělohy. Jedná se ale o ojedinělé případy. Také jeho zavádění může být pro některé ženy bolestivé. Jeho vhodnost je proto  vždy nutné konzultovat s gynekologem.

Témata: Porod, Menstruace, Sex, Antikoncepce, Zdraví žen, Plodnost, nitroděložní tělísko, Krvácení, Tomáš Fait, Česká republika, Děloha, Hormonální antikoncepce, Tělísko, Pilulka, Menstruační kalhotky na Heureka.cz