Maminka.czŠkolák

Nenávidím tě. Chci jinou mámu!

17. 6. 2012
Nenávidím tě. Chci jinou mámu!
Jonášovi jsou 4 a má to v hlavě naprosto srovnané, maminka mu k obědu nedala milovanou krupicovou kaši (měl ji už včera i předevčírem), tak ho evidentně nemá ráda. Proč, by mu ji jinak neudělala?! Zato babí Jana, u které dostane, na co ukáže, to by byla maminka! A co má Jonáš na srdci, to i na jazyku, a tak to pěkně od plic mámě řekne: „Nemám tě rád, chci jinou mámu!“.

Dokážete si ještě vzpomenout na to, jaké křivdy jste v dětství prožívali vy? A čeho se ony křivdy týkaly? Umíte se na ně podívat nejen očima dospělých, ale i očima dítěte, a prožít je tak, jak jste je prožívali kdysi? Děti prostě uvažují trochu jinak než my. Mají jiné priority, nemají životní zkušenosti a nadhled, mají nezkrotnou fantazii, jsou nedočkavé, neumí se příliš přetvařovat a neváží slova tolik, jako my dospělí. Nedokážou ještě odhadnout, jak moc mohou některá slova ublížit. Jednoduše to jsou ještě děti!

Mnohdy bývají jen naším zrcadlem

Dětství je obdobím učení, budování, formování, vtiskávání – děti se neustále učí, odkoukávají a jako houba nasávají atmosféru, ve které žijí. Formují je velké i malé zážitky, zlé i dobré zkušenosti. Možná i proto vám to některé děti vpálí častěji než jiné, a to pěkně od plic, jako maminka, když tatínkovi vyčítá, že už ji nemiluje. Nebo jako třeba babička, když dítku při zlobení říká:„Takového ošklivého kluka nemám ráda, kde je můj hodný Martínek?“. Bystrý Marťa samozřejmě pochopí podstatu věci a vezme ji za své. Když jsem hodný a dělám, co chtějí, mají mě rádi, když ne, nemají mě rádi. Martínek jen převezme uvažování babičky.

Nebuďte vztahovačná, buďte vtipná

Doufáme, že jste se nesesypala, když vám řekl, že chce za maminku babičku, nebo že jste nemožná a on se s tatínkem odstěhuje k vaší sestře, kterou si váš manžel vezme, protože je hezčí a hodnější. Pokud vám zvlhnul oční kanálek, rychle jej přemluvte, ať se vzpamatuje a pokuste se vše brát s humorem. Pomůže to nejen vám, ale i dítku. (Ostatně je to skvělá příležitost dítěti ukázat, jak lze překonávat náročné životní situace.). Jak na to? Chce-li jinou maminku, vyjmenujte mu své kamarádky (samozřejmě ty méně vlídné), nechť si vybere. Obvykle si nevybere. Nebo mu řekněte, že to nevadí, že vás miluje tatínek, babička, děda apod. Zdravá žárlivost často vykoná své. Popřípadě mu vysvětlete, že každé miminko v bříšku si vybírá, kdy a zda se narodí, on se narodit chtěl a navíc právě vám, takže už si maminku vybral a nic s tím nenadělá, takový je život.

Proč to dělají? Možná vás jen příroda připravuje na jejich pubertu

Dělají to proto, že jsou děti; něco odkoukají, jsou temperamentní a řeší vše impulzivněji, neodhadují plně dopad svých slov, mají rádi moc a rádi s vámi manipulují, jde-li to. Najdou-li větu, která s vámi patřičně zacloumá, rádi ji opět použijí. Naprosté banality, které nám připadají neškodné, mohou děti vnímat jako velkou křivdu.

A tak se milé nenáviděné a zavržené maminky nehruťte, naučte se být asertivní a nad věcí, uvidíte, jak se vám to v průběhu puberty vašich dětí bude hodit!

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Kanálek

Mohlo by vás zajímat
Jak vychovat samostatné dítě? Začněte usínáním bez rodičů
Hlasujte pro Maminku roku a vyhrajte sonický kartáček a další ceny
Andrea (29): Třikrát jsem potratila. Manžel už se o dítě snažit nechce
Baby Ring: Jak se na jeho používání dívají odborníci? Jsou pro!

Horoskopy

Beran Zaznamenáte problém s nedostatečnou trpělivostí. Především na pracovišti byste si neměli prosazovat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: MartinaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu