Maminka.czBatole

Nenechte děti vysedávat u monitorů! Mají potíže s chováním, varuje studie

Simona Procházková 4.  3.  2020
Příliš mnoho času stráveného před televizní obrazovkou a nad displejem tabletu nebo telefonu vede u malých dětí ke zdraví ohrožujícím návykům a potížím s chováním, varuje nová studie. Co byste měla vědět?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Koncem ledna letošního roku byly zveřejněny výsledky nejnovější studie, zabývající se negativními vlivy, které má nepřiměřeně časté používání elektronických přístrojů na fyzické i psychické zdraví dětí mladších tří let. Do výzkumu bylo zapojeno více než pět stovek batolat a mimo jiné se ukázalo, že ta z nich, která tráví ve společnosti tabletu, iPadu, notebooku, XBoxu a telefonu nebo sledují televizi déle než tři hodiny denně, jsou již při nástupu do mateřské školy línější a méně zdatná (nedostatečně vyvinutý pohybový aparát) než jejich vrstevníci a dokonce často trpí potížemi s páteří (skolióza nebo bolesti krční páteře).

Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější

Monitory aktivity šokovaly!

Na základě zjištěných alarmujících informací (publikovaných před několika týdny v odborném časopise Lancet Child & Adolescent Health) doporučují autoři studie, tým vědců ze Singapurské národní univerzity, výrazně omezit dobu, kterou takto malé děti každý den tráví hraním her nebo sledováním filmů na svých elektronických „hračkách“. Rodiče by podle nich měli zpřísnit domácí pravidla používání elektroniky, pokud nechtějí svým potomkům „zadělat“ na větší zdravotní problémy v pozdějším věku.

Studie probíhala tak, že sledované děti byly vybaveny elektronickými „sledovači“, které monitorovaly veškerou jejich aktivitu během dne i spánkové návyky (jak dlouho seděly, ležely, chodily, běhaly i spaly…). Výsledek? Ukázalo se, že v průměru trávily nad obrazovkou, displejem nebo monitorem nějakého zařízení 2,5 hodiny každý den, přičemž největším „požíračem“ času byla televize (dvě třetiny veškerého času), následovala různá „kapesní“ zařízení typu herních konzolí a iPhonů. Pouze několik málo zúčastněných batolat strávilo s podobnými „hračkami“ méně než hodinu denně.

Batole a Youtube: Co byste měli ohlídat a na co si dát opravdu pozor?

Buďte s nimi vy, ne tablet!

Zkrátit co nejvíce dobu, kterou jejich ratolesti tráví hraním online her a sledováním televizních pořadů, je jedním z hlavních úkolů pro zodpovědné rodiče, kterým není lhostejné zdraví jejich potomků. „Neučte děti, aby se dokázaly zabavit jen s pomocí elektroniky. Nedávejte batolatům tablet ani telefon do ruky, a když, tak jen výjimečně. Právě rané dětství je tou nejvhodnější dobou pro nastolení celoživotních správných návyků. Nejlepším způsobem, jak zabavit děti, je být s nimi a trávit společný čas aktivně,“ zdůrazňuje pediatr Dr. Kelsey Klaas z dětského centra Mayo Clinic.

„Jsem přesvědčen, že náš výzkum jen znovu potvrzuje a posiluje fakt, že nadměrné používání elektroniky je pro malé děti škodlivé a může mít dalekosáhlé dopady na jejich další život. Souvislost mezi délkou času, kterou jí batolata a předškoláci věnují, a zdravým (nebo naopak nezdravým) vývojem, je zcela nepopiratelná. Naše zjištění by měla varovat a doufám, že i podpořit všeobecné úsilí, aby její používání nejmenšími dětmi bylo pokud možno co nejvíce eliminováno,“ uvedl Bozhi Chen, jeden z autorů studie a výzkumný pracovník na Singapurské národní univerzitě.

Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!

Cukrovka, nadváha i agresivita!

Nespavost a poruchy spánku, nadváha a obezita, riziko cukrovky i vysokého krevního tlaku (nezřídka již u starších školáků a teenagerů), krátkozrakost ve velmi nízkém věku… to jsou jen některé ze zdravotních komplikací, které hrozí. Studie ale rovněž sledovala a zjišťovala souvislost mezi množstvím času stráveného „zíráním“ na displej nebo obrazovku a chováním dětí. Podle vědců se jednoznačně prokázalo, že ty, které těmto kratochvílím věnují pravidelně hodně času, mají problémy s pozorností, soustředěním i pamětí, jsou impulsivní, trpí výkyvy nálad a mají vyšší sklony k výbuchům vzteku a afektivnímu až agresivnímu chování.

Matky nesouhlasí s neurologem Stránským. Mobily dětem neškodí, tvrdí
Televize a tablet: Malé děti potřebují limit. Chvíli a dost!
Témata: Zdraví, Děti, Rodina, Předškolák, Batole, Výchova, Chování a vztahy, Tablet, Teenager, Mayo Clinic, Chov, Studie, May, Monitor, Displej, Malé dítě, Sledování filmů, Národní, ALA, Riziko cukrovky, Health, IPhone, Návyk, Chování, Zdravotní problémy, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Nevíte, co vařit o prázdninách? Známe recepty na 4 nejoblíbenější dětská jídla
Formánková Simona
Recepty
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie