Maminka.czTěhotenství

Nenechte se vyděsit: Těhotenské symptomy, které nic neznamenají

19. 10. 2011
Nenechte se vyděsit: Těhotenské symptomy, které nic neznamenají
Některé jevy a změny v těhotenství mohou na první pohled působit negativně až děsivě. Těhulky se ovšem nemusejí bát – řada z nich totiž vůbec nic špatného nesignalizuje.

Špinění na začátku těhotenství

Na počátku těhotenství se může objevit špinění nebo mírně krvavý výtok, a to několik dnů před termínem očekávané menstruace. Tento stav může znamenat, že se vajíčko zahnizďuje v děloze.

Takové špinění během prvních týdnů těhotenství je naprosto normální a poměrně častý jev. Jedná se o velmi slabé krvácení hnědé či tmavě červené barvy. Zpravidla není doprovázeno bolestí v podbřišku a během několika dnů samo zmizí.

I v tomto případě samozřejmě platí, že – zdá-li se vám být něco v nepořádku – rozhodně neváhejte a raději se nechte vyšetřit svým gynekologem.

Nevolnost v prvním trimestru

Která těhulka by se v prvním trimestru nesetkala s nevolností a nechutenstvím? Nevolnost ovšem v tomto případě nesignalizuje vůbec nic špatného. Například studie newyorské Cornellovy univerzity z roku 2002, tvrdící, že nevolností trpí 80 procent těhotných žen a 56 procent z nich dokonce zvrací, poukazuje na to, že nevolnost chrání matku i dítě.

Vědci během svých výzkumů, kdy hodnotili průběh těhotenství u zhruba 80 tisíc žen, zjistili, že v těhulkách vzniká averze zejména na určité látky, a proto se jim při pomyšlení na ně dělá zle. V žebříčku těchto látek vévodí alkohol, nikotin a káva. Jde právě o ty látky, které jsou pro vývoj plodu nezdravé.

Těhotné ženy také špatně snáší (a zpravidla odmítají) vepřové a hovězí maso, drůbež, ryby a vejce. V tomto případě se jedná o potraviny, které mohou obsahovat bakterie a další průvodce nemocí, k nimž patří zejména listerie, kampylobakterie a toxoplazmy.

Samozřejmě platí, že každé těhotenství je individuální, a tak každá těhulka může trpět nevolností různou měrou.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy patří vedle nevolnosti a zvracení k nejčastějším potížím, kterými během prvního trimestru těhotné ženy trpí. Hlavní příčina jejich vzniku souvisí s hormonálními změnami, které v těle těhulky probíhají. Dalším viníkem je také stres, únava a nedostatek spánku.

Příčinou častých bolestí hlavy je rovněž konzumace některých druhů potravin. Těhotné ženy trpící migrénami by se proto měly vyhnout zvýšené konzumaci uzenin, některých druhů sýrů a kysaných mléčných výrobků, ale i tolik oblíbené čokolády.

I když jsou těhotenské migrény nepříjemné, riziko pro matku ani plod nepředstavují. Jestliže chcete otravným bolestem hlavy předcházet, dopřejte si dostatečné množství spánku, pravidelně jezte, dodržujte pitný režim a každý den si vyjděte na čerstvý vzduch. Také se vyhýbejte zakouřeným místnostem, ve svém domě či bytě pravidelně větrejte a dávejte si pozor na to, abyste nepřebývala v přetopené místnosti.

Bolesti zad

Až padesát procent žen si v průběhu těhotenství stěžuje na nepříjemné bolesti zad, a to hlavně v bederní a křížové oblasti. Příčinou je zejména změněné postavení a sklon pánve, těžiště těla a s ním související změněná statika a držení těla, ke kterým dochází vlivem rostoucího objemu bříška.

Na bolesti zad jsou náchylné zejména ženy ve třetím trimestu, který začíná 28. týdnem těhotenství a končí porodem. Kromě toho, že se těhotná žena v tomto období často potýká s nepříjemnými bolestmi zad, mohou se u ní objevit i další obtíže. A to nevolnosti, závratě, pálení žáhy nebo otoky horních a dolních končetin.

Proti nepříjemným bolestem zad, které – s nadsázkou řečeno – ke konci těhotenství patří, zabírá například pravidelné cvičení jógy, balanční cvičení na nafukovacích míčích neboli overballech a také plavání. Velmi důležité je i správné sezení, správný postoj, dostatečný odpočinek a spaní, a to nejlépe na levém boku.

Těhotenská maska neboli melasma

Až u devadesáti procent těhotných žen se objevuje hyperpigmentace. Jde o zřetelnější zbarvení prsních bradavek, podpaží a genitálu. Některé těhulky ovšem trápí tzv. těhotenská maska neboli melasma. Jedná se o zpravidla oboustranné jemně hnědé skvrny na tvářích, které by měly po šestinedělí samy zmizet.

ČTĚTE TAKÉ: Císařský řez

Jestliže jste těhotná, je velmi důležité, abyste se vyhýbala nadměrnému slunění, v případě opalování používala krémy s vysokým UV faktorem, a samozřejmě, abyste se nechodila opalovat do solária.

Lámání a třepení nehtů

Spousta žen mívá během těhotenství problémy s nehty, které se často lámou nebo třepí. Jestliže máte také tyto problémy, nehty si pravidelně promašťujte krémem a stříhejte na krátko. Nebojte, jde o přechodný stav, který se po porodu vrátí do normálu.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Symptom, Dostatečný odpočinek, Vysoký UV, Slabé krvácení, Hlavní příčina, Krvavý výtok, Nadměrné slunění, Správný postoj, UV faktor, Nejčastější potíž, Přechodný stav, Těhotenská maska

Mohlo by vás zajímat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa

Horoskopy

Střelec Nepřipouštíte si svou oslabenost a děláte špatná rozhodnutí. Bohužel neposloucháte ani rady ostatních…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné