Maminka.czChování a vztahy

Nenechte si dovolenou zničit vztah

10. 6. 2012
Nenechte si dovolenou zničit vztah
Jak předejít katastrofě na dovolené? Letní dovolená je nejen časem oddechu, ale i zkouškou partnerského vztahu. Jste spolu 24 hodin denně, a tak se místo příjemného relaxu mohou objevit hádky a ponorková nemoc. Jak tomu předejít?

O vzácných dnech dovolené jste vytrženi ze svých každodnodenních rituálů, kde jste se již naučili si navzájem nevadit. Víte, v kolik kdo má kam jít a kdy se vrátí. Víte, v jaké situaci partner potřebuje klid a kdy si rád povídá. Váš domov je jistotou, kde můžete být pohodlně sami sebou. Ale dovolená? To je velká neznámá. Cizí prostředí, které znejišťuje. Cizí jídla, cizí lidé a žádné důvěrně známé rituály, které by našemu najednou tak bezbřehému času dávaly řád.

Navíc málokdo dneska umí odpočívat. To, že se nemůžeme zabývat věcmi, na něž jsme zvyklí, nás zviklává. A také je třeba vidět, že pouhý týden k odpočinku nestačí. Psychologové tvrdí, že první týden se vzpamatováváme ze stresu balení a opuštění domova a zaměstnání, dospáváme a všechno nás bolí. Druhý týden jsme v depresi z bezradnosti, co si najednou počít s volným časem. Teprve třetí týden jsme schopni smysluplně odpočívat, nabírat síly a regenerovat.

Dovolená dokáže být pro vztah opravdu těžkou zkouškou. Zvlášť, pokud na sebe doma nemáte čas, v práci jste od rána do večera, pak se postaráte o děti a vyčerpaná padnete do postele. Partnera vidíte jen pozdě večer, a když si náhodou udělá alespoň jeden den o víkendu volno, jste v sedmém nebi. Jenomže o dovolené je to jiné – trávíte spolu 24 hodin denně, a tak zažíváte něco, na co nejste zvyklá. Navíc se můžou objevit nejrůznější potíže – hádky o sebemenší maličkost a ponorková nemoc. Jak tedy úspěšně přežít dovolenou?

1. Dovolenou vybírejte společně

Jen málo párů má to štěstí, že si oba představují dovolenou stejně. Ženy se většinou rády opalují u moře a večer se procházejí rušnými obchodními uličkami, kdežto muži dávají často přednost poznání, horám, anebo i chatě u rybníka, avšak s partou kamarádů. Abyste předešla problémům, dohodněte se na dovolené společně, vyberte místo, kam pojedete. Jinak se také může stát, že se dovolená změní ve smršť výčitek typu: „Cos to zase vybrala? To kdyby bylo na mně…“

2. ZÁKAZ - neberte si s sebou práci

Dovolená je od toho, abyste si odpočali. Zkuste tedy vypnout, relaxovat a bavit se. Pokud si chcete užívat volna a partner sedí u notebooku a vyřizuje pracovní hovory, na příjemné atmosféře vám to nepřidá a povede to akorát k hádkám. Zařiďte si proto vše potřebné před odjezdem a práci si neberte s sebou.

3. Dovolená musí být zábava

Právě nuda vede často na dovolené k tomu, že do sebe partneři začnou rýpat a pohádají se. Pokud se vám tedy bude zdát, že se pokouší nuda i o vás, zasáhněte. Nemusíte přece ležet každý den na pláži, půjčte si auto a vyrazte na výlet. Romantická může být i projížďka na loďkách. Zapojte se do sportovních aktivit, které okolí nabízí – zahrajte si volejbal, badminton anebo třeba minigolf. U moře zkuste třeba paragliding. Vezměte si s sebou karty a stolní hry – doma na ně čas nemáte, ovšem tady si spolu můžete zahrát a pobavit se.

4. Čas na chvíli pro sebe

Pokud netoužíte trávit každou minutu dovolené po boku partnera nebo máte každý jiný zájem, udělejte si i v rámci dovolené chvíli pro sebe. On může jet na výlet ponorkou anebo na kurz potápění, a vy nakupovat na trhy. Každý si tak přinesete nové zážitky a večer si budete mít o čem povídat. Navíc budete oba spokojení a vaší dovolené to jen prospěje.

5. Každý svoje balení

Už docela malé děti mohou shromáždit, co by si s sebou na dovolenou chtěly vzít (ovšem v rámci daných možností). Natož ty velké! Nebo jejich otec!

Co nejrychleji předejte každému zodpovědnost za jeho vlastní zavazadlo. Nebudete tak muset čelit věčným útokům typu: „Tys mi nevzala to červené tričko?", „Zabalila jsi mi kartáček na zuby?" Nechte pěkně rodinu, aby si zapomněla některé „nepostradatelnosti" sama.

Pamatujte - dovolená je od toho, abyste si odpočinuli, relaxovali a byli jeden na druhého milí. Vytvořte si krásné vzpomínky, ze kterých budete čerpat celý rok.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Velká neznámá, Badminton, Cizí prostředí, Vztah, Pouhý týden, Třetí týden, Nejrůznější potíže

Mohlo by vás zajímat
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Beran Neděle je vlastně prima, ale je vám líto, že už míříte spíše do pracovního období. Přesto si udělejte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Edeltruda, Mahulena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu