Maminka.czKam s dětmi

Nenechte si ujít dožínky na Toulcově dvoře již tuto sobotu

11. 9. 2013
Nenechte si ujít dožínky na Toulcově dvoře již tuto sobotu
Tradiční oslava dožínek spojená s jarmarkem se uskuteční v sobotu 14.9. od 10:00 do 18:00 hodin na Toulcově dvoře. Letos se dožínky konají na Toulcově dvoře již po devatenácté. Každým rokem je tato tradiční oslava lákadlem nejen pro Pražany, ale i pro zájemce z okolí. Návštěvníci se mohou dokonce těšit na vjezd našňořeného žebřiňáku s koňmi a chasou do dvora a poté na obřadné předání dožínkového věnce hospodáři.

Historický dvůr a barokní stáje se na Toulcově dvoře obléknou v tento den do svátečního a prostory zaplní řemeslníci s vlastními výrobky. Návštěvníci si budou moci zakoupit české řemeslné a originální výrobky, ovoce a zeleninu, celozrnné i bezlepkové pečivo, čaje, víno nebo burčák. Zájemci budou moci ochutnat i staročeské občerstvení, které naši předci o dožínkách jídávali. Letos poprvé si budou moci lidé zakoupit domácí paštiky vyráběné podle starého rodinného receptu, který se předává z generace na generaci.

Během celého dne budou připravené pro všechny návštěvníky tvořivé dílny a pohybové hry, které nabídnou spoustu zábavy a radosti jistě celé rodině. Můžete se těšit na výrobu chlebových placek od vymlácení obilí cepem až po pečení na ohni či v peci, na výrobu papírového draka, nebo třeba dřevěného vodního mlýnku, se kterým si hrávali kdysi naši dědové a babičky. Pro děti bude vítaná zábava stáčení medu, střelba z luku a jízda na dřevěném koníkovi. Nebudou chybět ani ukázky folklorních vystoupení, šermíři, žonglér, divadélko a ukázka středověké dobové kuchyně.

„ Lidé už mnohdy ani netuší, proč vlastně dožínky slavíme, a proto se snažíme tuto tradici uchovat i pro další generace. Včasné a zdárné sklizení úrody z polí do stodol bylo od pradávna důvodem k jásavé oslavě. Oslava sklizně úrody patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Úspěšné ukončení této důležité etapy v životě našich předků bylo velmi významné. Všichni se radovali, že obilí je již pod střechou, živobytí na příští zimu je zajištěno a namáhavá práce na polích je konečně ukončena. Tato velká událost začínala již na poli. Když byla práce hotová, daly se žnečky do zdobení. Nejprve z posledních klasů a polního kvítí upletly pěkný veliký „dožínkový“ věnec pro hospodáře a malé věnečky, kterými si ověnčily hlavu. Poslední snop oblékly do starších ženských šatů a posadily na vyšňořený žebřiňák.

Nakonec ozdobily žebřiňák hrábě a srpy. Za doprovodu muziky a zpěvu se vyjelo. Celou cestu se chasa radovala a výskala. Před vraty se zastavila a co se dělo dále, to uvidíte a uslyšíte, protože vyšňořený vůz přijede do dvora v 16:00 hodin“, láká k návštěvě hlavní koordinátorka akcí v Toulcově dvoře Marie Moravcová.

V dřívějších létech jsme na Toulcově dvoře pořádali společně s oslavou dožínek biojarmark. Letos poprvé slavíme dožínky samostatně, protože naši návštěvníci mají možnost si nejen v sezóně zakoupit biopotraviny pravidelně. Občanské sdružení PRO-BIO LIGA, které sídlí v Toulcově dvoře, organizuje systém biobedýnek. Lidé mají tak jedinečnou možnost, jak objevit obtížně získatelné faremní produkty ekologických farmářů a získat je bez nutnosti zájezdu na vzdálené hospodářství a zároveň poznají hospodáře.

Návštěvníci dožínek si budou moci také prohlédnout hospodářská zvířata na farmě i historické prostory dvora.

Více informací o akci naleznete na: http://toulcuvdvur.cz

Témata: Kam s dětmi, Úspěšné ukončení, Velká událost, Namáhavá práce, Biojarmark, Bezlepkové pečivo

Mohlo by vás zajímat
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu