[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Můj syn se jmenuje Rufin. Ke svému jménu přišel vlastně náhodou a tak trochu si ho vybral sám tím, že se narodil o tři dny později. Rodina si trhala vlasy, že s takovým jménem ho budou děti šikanovat a bude celý život trpět. Když jsem ho ve dvou letech vedla do školky, nikdo se nedivil.
Ve třídě s ním řádí Eleanora, Mia a Albert s Oliverem a Kristiánem. Moje kadeřnice má Oscara a Fridu a paní z pekárny dceru Ronju. Neobvyklá, nebo lépe řečeno netradiční jména zkrátka v dnešní době nejsou ničím tak neobvyklým.
My Češi jsme obecně braní jako velmi konzervativní národ, co se týká výběru jmen pro potomky. Kluci ve spoustě případů dědí křestní jméno po pyšném otci nebo dědečkovi.
U jména pro holčičku ale podle statistik více popouštíme uzdu fantazii, i když nejčastěji stejně zůstáváme u tradičních jmen.
„Od roku 1999 vládne mezi chlapci neohrožené trio Jan, Jakub a Tomáš. Jan i Jakub byli mezi lednovými dětmi vítězi už osmkrát. Tomáš byl vždy třetí, vyjma druhého místa v lednu 2001,“ vysvětluje Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.
„Mezi dívkami se na prvních třech místech vystřídalo od roku 1999 devět jmen. Vítězka roku 2015 Eliška vyhrála teprve podruhé. Anna klesla oproti minulému roku na druhé místo. Třetí skončila Tereza, která ale absolutně vévodila tabulce oblíbených křestních dětských jmen v lednu v letech 1999–2011.“
I přesto, že statistiky nás mají za usedlé, objevují se v záznamech matrik čím dál častěji i jména, která se na první pohled mohou zdát neobvyklá. Ve školkách si tak hrají Hugo a Hubert s Kvidem, Malvína, Meda, Sebastian s Benjaminem a Benediktem nebo Rubenem.
Statistici ale zaznamenali nárůst i takových jmen, jako je Barnabáš, Brajen, Jiljí, Kajetán, Leonidas, Serafín nebo Tony Dionýz. Rodiče pojmenovali své syny také Leonardo, Dexter, Matteo, Brian, Fernando, Th eo, Jacobo nebo Giovanni.
Mezi dívčími jmény se objevily Amálka, Dafina, Divine, Dženifr, Melody, Stáza, Tiff any, ale i Gaia, Laila, Scarlett, Leticie, Jeannine nebo Tabita. Zdají se vám tahle jména zvláštní? Před dvaceti lety se naše maminky stejně tak divily například jménu Linda, a dnes ho považujeme za zcela obyčejné.
„V posledních desetiletích 20. století k nám například pronikla mužská jména Patrik, Kevin a Robin, která jsou dnes oblíbená. Oblibu si získala i u nás dříve známá, ale málo užívaná ženská jména Ester, Sára, Linda,“ říká česká jazykovědkyně PhDr. Miloslava Knappová.
Proč se rozhodujeme pro jména, která nemá na pískovišti kdejaké dítě? Jednoznačně je to touha odlišit sebe i dítě, dát mu punc výjimečnosti a třeba mu tím i tak trochu předurčit životní cestu.
Zahraniční studie uvádějí, že jestliže jméno dítěte zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se k jeho nositeli budou lidé podle toho chovat. Ruku na srdce, něco na tom asi bude.
Taky máte pocit, že dívka, která se jmenuje Pamela, nemohla pobrat příliš rozumu a kluk se jménem Dexter bude nejspíš drsňák?
„U ryze českých rodičů se objevuje občas u některých sociálních skupin žijících poblíž sebe snaha o jistou soutěživost ve výběru neobvyklého jména,“ vysvětluje Miloslava Knappová.
Mají pravdu babičky, když sprásknou ruce a křičí, že s takovým jménem ho čeká šikana od spolužáků? Podle psychologů se šikanou jméno většinou nesouvisí.
„Pro děti je každé jméno úplně nové, ať se jedná o Josefa nebo Edvina. Já se jmenuji Jeroným a s tímhle jménem jsem měl v kolektivu vždycky problémy. Naopak můj syn se jmenuje Erlan a patří ve škole mezi nejoblíbenější. Se jménem oblíbenost v kolektivu prostě vůbec nesouvisí,“ říká psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš.
Jak je vidět, dřív možná byla obava z netradičního jména namístě, ale dnes v multikulturní rozmanitosti světa je vlastně tak trochu jedno, jaké jméno svému dítěti dáme.
V současné době nejčastěji saháme po anglicky znějících jménech. V matričních knihách se tak objevují klasická jména bez háčků a čárek, jako je Lukas nebo Tobias.
Inspirovat se ale necháváme také zahraničními celebritami, literárními, filmovými nebo televizními postavami či svými oblíbenými zpěváky a hudebními skupinami. Novorozeňátkům dáváme často vznešená jména jako Angelika, Isabella, Claudie, Anastasia nebo Christian.
Jenže pojmenování po filmové postavě je módní záležitostí, která v jednu chvíli může být šíleně in, ale za pár let pomine a dítě se může dokonce za své jméno stydět.
Určitě si pamatujete, jak se v období boomu latinskoamerických telenovel najednou vyrojily holčičky jménem Esmeralda, Rosalia nebo Melissa. Při výběru netradičního jména bychom ale především měli myslet na to, jak se s ním bude žít našemu dítku, a také na to, jak koresponduje s jeho příjmením.
Přece jen: Esmeralda Vomáčková není tak úplně terno. Jazykovědkyně Miloslava Knappová dodává, že ve valné většině žádají o ověření cizojazyčného jména rodičovské dvojice, z nichž jeden pochází z jiné evropské země či z jiného kontinentu.
„Cizí rodič tak chce vyjádřit svůj vztah k rodině, místu, jazyku, náboženství, kultuře a podobně.“ Tak byla pro zápis například ověřena mužská jména Conor (anglické), Aslan (turecké), Abisola (nigerijské), Krum (bulharské), Kanu (svahilské), Rohan (indické), ze ženských jmen například německá Azalee, francouzská Manel, islandská Úlfey, africká Amarachi, arabská Alima.
Zatímco zahraniční celebrity pojmenovávají své potomky takovými jmény jako Jablko, Severovýchod nebo Modrý Břečťan, v Česku si jen tak nějaké jméno vymyslet nemůžeme
.Pro výběr jmen tu platí přísná pravidla. Například není možné dát jméno opačného pohlaví nebo pojmenovat dítě podle předmětů. Stejně tak není možné pojmenovat více dětí stejným jménem.
Jméno může, ale také nemusí dítě ovlivnit. Při výběru buďte proto citliví a myslete na něj.
„O neobvyklé nebo netradiční jméno ročně žádají asi půl až tři čtvrtě procenta rodičů z celkového počtu narozených dětí. Při ověřování nově požadovaného jména se zjišťuje, jestli splňuje zákonné jazykové podmínky pro zápis českého občana do matriky ČR.
Musí jít o doloženou, existující, pravopisně ověřenou základní, oficiální, spisovnou podobu jména, a to i cizojazyčného. Nelze zapsat tvar zdrobnělý, například Gábinka, domácký jako Honza, zkomolený jako třeba Jardariáš, a to ani u jmen cizích,“ říká jazykovědkyně Miloslava Knappová.
A jak nejsnáze zjistíte, že právě to vaše vyvolené jméno můžete bez problémů svému dítku dát? Soupis schválených jmen najdete v knize Miloslavy Knappové nazvané Jak se bude vaše dítě jmenovat, která je pravidelně aktualizována.
A co když v ní jméno není? Musíte se obrátit na soudního znalce, který doloží, že jméno někde ve světě existuje a patří nebo v minulosti patřilo nějaké reálné osobě.
Musí u toho probádat světové slovníky a v některých případech také oslovit zahraniční odborníky. Tak ať už dáte jakékoli jméno, zkuste na to jít s rozumem a myslet u toho hlavně na svou ratolest.
Jméno může, ale také nemusí dítě ovlivnit. Při výběru proto buďte citliví a myslete na něj.
LENKA, DCERA JASMÍNA: Jméno mojí okaté princezny je z pohádky o Aladinovi, kterou jsem jako malá milovala. A krásně se k ní hodí.
EVA, DCERA ELLA: Nehledala jsem cíleně netradiční jméno, ale když jsem uslyšela jméno Ella, hned jsem si ho zamilovala. Žádné jiné pak už nebylo to pravé pro moji holčičku.
LUCIE, DCERA IRIS: Chtěla jsem jméno, které bude začínat na samohlásku, bude jemné, ženské a elegantní. A možná i trochu květinové. Inspiraci jsem hledala na internetu a v mezinárodních kalendářích, až jsem našla krásné jméno Iris.
Existují i rodiče, kteří se svým dětem snad chtěli křestním jménem „pomstít“ a jejichž výběr jména musely úřady zamítnout. Pro matriční zápis například úředníci nedoporučili jako první nebo druhé jméno návrhy Hennesy (název koňaku), Maldini (italské příjmení), Palermo (název města), Opi (značka laků na nehty) nebo návrhy jako Invest (anglický výraz pro investice), Skipy (jméno klokana z televizního seriálu), Puma, Střela (přezdívka), Makarenko (ruské příjmení).
Výběr netradičního jména pro dítě u nás podléhá přísným pravidlům. Úřady ho nakonec ani nemusí povolit… 5 neobvyklých jmen, která často používáme KLUCI 1. Patrik 2. Kevin 3. Robin 4. Tobiáš 5. Matyáš HOLKY 1. Ester 2. Sára 3. Linda 4. Sofie 5. Viktorie