[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když vezmeme stav před deseti patnácti lety, tak neexistovalo dítě ve čtyřiadvacátém pětadvacátém týdnu, které by nebylo ventilováno. V současné době jsou i tyto děti schopné dýchat samy, jen s nějakou mírnější podporou neinvazivní ventilace. Je to pro ně šetrnější.
Potřebují pomalu „vtáhnout“ do života, protože u nich nemůžeme očekávat totéž jako u donošených miminek. Potřebují i speciální výživu a v tomto ohledu nám pomáhá například používání probiotik. Dodáváme je předčasně narozeným dětem, protože jejich střevní trakt není posílen bakteriemi, které bychom potřebovali. A je prokázáno, že to je pro ně zdravotně určitě lepší a mají pak menší infekční komplikace. Donošeným miminkům je nepodáváme.
Rozdíl je poměrně zásadní, protože po přirozeném porodu je ovlivněn průchodem porodním kanálem. To znamená, že děti mají ve svém mikrobiomu laktobacily a bifidobakterie, které působí pozitivně. Zatímco když se rodí císařským řezem, tak střevo osidlují většinou stafylokoky a jiné bakterie, které máme spíš na kůži. Tyto bakterie sice taky umějí fermentovat cukry, ale ne tak dobře jako bakterie mléčného kvašení.
Probiotika slouží k tomu, abychom navodili správné osídlení střeva, a tím pádem umožnili snazší vstřebávání a rozklad některých živin. Samozřejmě se používají nejen v novorozeneckém věku, ale i později u kojenců, batolat i u dospělých třeba po antibiotické terapii, kdy pomáhají navodit rychlejší regeneraci mikrobiomu ve střevě. Jejich podávání je vhodné i při průjmových onemocněních.
Určitě ano, protože střevní sliznice se bere jako jeden z velkých orgánů imunitního systému. Nezachrání samozřejmě všechno. Nemůžeme říct, že děti po jejich užívání nebudou mít atopie, astmata a podobně, ale určitě je to může ovlivnit v pozitivním smyslu, že nebudou mít tak těžké průběhy některých onemocnění.
Záleží na tom, co od jejich podávání očekáváme a v jaké fázi se užívají. U nedonošených dětí používáme laktobacily, protože nejlépe štěpí složené cukry bez vzniku vedlejších produktů, jako je oxid uhličitý, takže miminka po nich nebolí bříško. A hlavně snižují riziko vzniku nekrotizující enterokolitidy, což je vážná nemoc, která může dítě ohrozit na životě. Avšak u některých typů průjmů nebo po antibiotické terapii a u větších dětí se už doporučuje směs bakterií. Nejen laktobacily, ale i bifidobakterie a saccharomyces, které lépe navodí imunitní odpověď a regeneraci střeva. Pokud mají probiotika pomoct kojencům proti kolikám a bolestem bříška, jsou dobré tři kmeny: Lactobacillus rhamnosus, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium animalis lactis. Je vždy potřeba vybrat vhodné kmeny, protože produktů je na trhu spousta a každý je zaměřen trochu jiným způsobem.
Neonatolog MUDr. Ing. Martin Pánek
Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.