Maminka.czZdraví

Neošetřený kazivý zoubek může nakazit další chrup, říká zubní lékařka

Michaela Láchová 23.  8.  2018
Rodiče by měli na ústní hygienu dítěte dlouho dohlížet a pomáhat s dočišťováním zubů, říká Kristina Sedláčková, stomatoložka s dlouholetou praxí ve FN Královské Vinohrady a na Poliklinice Mazurská v Praze.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč by i dočasné zuby měly být zdravé? Několikrát jsem se setkala s úvahou, že stejně vypadnou, a tak nepotřebují přílišnou péči… 

Přítomnost dočasného chrupu je nám fyziologicky dána. Jeho postupné prořezávání a následně postupná výměna za chrup dospělý slouží ke stimulaci růstu čelistí a formování obličeje. Chrup jako takový slouží k rozmělnění potravy, má významnou funkci při tvorbě řeči a tvoří esteticky významnou část obličeje. Všechny jeho patologické stavy vedou k dalším navazujícím problémům. Předčasná ztráta zubů v dětském věku je způsobena buď úrazem v předním úseku, za který leckdy nikdo nemůže, nebo kazivými ložisky a jejich komplikacemi, které úzce souvisejí s každodenní péčí o ústní hygienu a se stravovacími návyky.

Nejčastější chyba při péči o chrup dětí? Rodiče dětem nedočišťují zuby

Přítomnost neošetřeného kazivého zoubku vede k dalšímu šíření na okolní chrup jak dětský, tak i neprořezaný dospělý a současně může zapříčinit bolestivý zánět nervu. Dítě se velmi brzy setkává s velkou bolestí vedoucí k akutnímu nechtěnému zákroku u lékaře a může u něj v budoucnu i do dospělosti přetrvávat panický strach z dalšího ošetření. Tato předčasná ztráta úzce souvisí s vývojem dospělého chrupu. Čelist se rozvíjí nedostatečně, vzniká stěsnání v dospělém chrupu s následnou potřebou ortodontické léčby. Ta je mnohaletá, časově a finančně náročná. Pokud není řešena, vede ke komplikacím v dospělém chrupu až postupné ztrátě zubů v oblasti stěsnání. Nepřítomnost chrupu zapříčiní zátěž celé trávicí soustavy vedoucí k dalším funkčním poruchám. 

Jakou roli hraje v kazivosti zubů dědičnost? 

Pokud vyloučíme skupinu dětí se závažnými celkovými chorobami, poruchami trávicího traktu a vrozenými vývojovými vadami, spočívá laiky nazývaná „dědičnost špatných zubů“ v osvojení si návyků a zlozvyků rodiny. Pokud dítě vyrůstá v rodině se špatnými stravovacími návyky, kde je podceňován význam domácí péče o chrup, kde jsou bagatelizovány pravidelné preventivní prohlídky u lékaře a edukativní návštěvy dentální hygieny, lze očekávat, že u dítěte a v jeho dalším rozvoji do dospělosti proběhne stejná destrukce chrupu jako u rodičů či prarodičů. V současné době jsou pro děti dostupné kvalitní pomůcky a pasty pro domácí péči o chrup, rozmanitý výběr kvalitní i nekvalitní stravy a je jen na rodině, jaký postoj zvolí ke zdravému chrupu svého dítěte. 

Do jakého věku bychom měli dítěti zuby dočišťovat? 

Každé dítě je jiné a nelze obecně určit věk. Ani předškoláci si nejsou schopni uvědomit důsledky špatného čištění. Tuto činnost vnímají jen jako akt, který splnili, či nesplnili. Rodiče by měli na tuto povinnost dlouho dohlížet a pomáhat s dočišťováním. Ideální je občasné použití indikátorů zubního plaku. Jedná se o tabletky či roztoky, které zabarví špatně očištěná místa a slouží rodičům ke kontrole kvality čištění. Návštěvy dentální hygieny již v předškolním věku slouží k edukaci jak dítěte, tak i rodičů. Profesionál nalezne nedostatky v domácí péči, určí správné pomůcky a postup čištění. 

Nejčastější chyby v péči o dětský chrup

Na co pozor?

NIKDY DÍTĚTI NEOLIZUJTE LŽIČKY OD PŘÍKRMŮ NEBO DUDLÍK, můžete tak přenést do úst svého dítka bakterie. Protože, jak známo, zubní kaz je infekční onemocnění. Mějte u sebe i venku vždy láhev s čistou vodou, abyste mohli opláchnout, co je potřeba.

NEUSPÁVEJTE POMOCÍ LAHVIČKY S MLÉKEM, i po této „večeři“ byste měli dítku zoubky otřít nebo vyčistit. Určitě dítěti nedovolte, aby lahvičku s mlékem dlouho „ucucávalo“.

NENECHÁVEJTE ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ POUZE NA DÍTĚTI, i když se vám zdá už dostatečně schopné, vždy mu je pečlivě dočistěte. Asistenci v tomto směru dítě nepotřebuje až kolem 9. roku věku. 

Bolest zubů v těhotenství. Návštěvu lékaře neodkládejte
Zubní kartáček je kamarád. Vše, co byste měli vědět o péči o zuby
Nechce si čistit zuby? Zkuste kartáček s aplikací, která bude děti bavit
Témata: Zdraví, Batole, Předškolák, Výživa a stravování, Zub, Kvalitní strava, Každodenní péče, Zubní lékařka, Zdravý chrup, Významná část, Čištění, Zubní kaz, Dětský chrup, Panický strach, Rodiče, Infekční onemocnění, Současná doba, Nejčastější chyba, Čistá voda, Patologický stav, Na co pozor, Dětský věk, Trávicí trakt, Prořezávání, Dentální hygiena, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat