Maminka.czTěhotenství

Neplánované těhotenství? Jak se s ním vyrovnat a jak to říct partnerovi?

Tereza Víchová 29.  8.  2017
Dvě čárky na testu! Kamarádka je marně vyhlíží už rok a vás zaskočily. Ne každé těhotenství je plánované. Jak se s překvapením vyrovnat a jak to říct partnerovi?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vůbec to nemusí být tak, že jste otěhotněla ve dvaceti po divokém večírku na vysoké. I my mámy od dětí už třeba plánujeme návrat do práce a najednou… K batoleti a třeba i předškolákovi má do rodiny přijít nový člen. V klidu si sedněte a promýšlejte.

Jak je to možné? Spoléhala jste se na přerušovaný sex?

Školácká chyba. Tahle „zaručená“ metoda je jedním z častých omylů. Podle některých údajů funguje maximálně na 81 %. Stejně tak frekventovaný je mýtus, že nemůžete otěhotnět během menstruace. Většina žen má cyklus nepravidelný a některé ovulují těsně po periodě. Navíc spermie dokážou v ženském těle přežít až sedm dní, takže si na plodné dny mohou „počkat“. Pozor také na špinění podobné menstruaci.

Pokud máte pocit, že vaše dny proběhly tentokrát nějak mírně, kupte si raději těhotenský test. Během rané fáze těhotenství je totiž špinění častým jevem.

Věk versus otěhotnění. Kdy je ideální čas mít dítě?

Klasickou reakcí je šok

„Je to zásah do životních návyků, plánů a stereotypů. Že dítě změní životní pochody a zvyklosti a je závazkem na celý život, je totiž jasné i tomu, kdo čeká to první,“ konstatuje psychoterapeut a kouč Vilém Urban.

Neplánovaně otěhotnět neznamená, že dítě nebudete mít ráda. I když jsou pocity především zpočátku protichůdné a leckterá z nás nepokrytě přemýšlí i o miniinterrupci (a leckterá ji taky uskuteční), to všechno jsou naprosto normální reakce.

Na počáteční zmatek v hlavě máme právo všechny. Jen každá z nás potřebuje jinou míru času na vstřebání tak zásadní informace, jakou těhotenství je. Pro klíčové rozhodnutí v případě nečekaného těhotenství, zda dítě chcete, či ne, zvažte všechna pro a proti. Co tu bude ve hře? Chci to dítě? Obvykle ano.

Loni podstoupilo v ČR interrupci 20 403 žen. Před několika lety to bylo o 6000 více. Těhotenství tedy spíš plánujeme a antikoncepce už dávno není neznámý pojem. Na miskách vah se ale ocitá mnoho raných těhotenství. Nejčastěji řešíme vhodný věk – biologicky ideální je do 28, ale to je dnes spíš výjimka. Po třicítce stoupají zdravotní rizika a to může být i jeden z pádných argumentů, proč si neplánované dítě nechat. Zdravotní stav a materiální podmínky jsou také častým důvodem uvažování, zda ano, či ne.

A partner je samostatnou kapitolou. „Ať už těhotná žena řeší cokoli, rozhodnutí jí dodá pocit úlevy,“ tvrdí Vilém Urban. „Do té doby je to život ve stresu a musí se proklestit spoustou svých vlastních proměnných. Když je událost pojmenovaná, opadá šok i stres a všechno se jakoby ohraničí.“

Kávy se v těhotenství úplně vzdát nemusíte. Lepší než instantní je kvalitní espresso

Jakého máte partnera?

S určitou nadsázkou se dá dopředu odhadnout, jak vaši novinku přijme partner. Složitější je to samozřejmě v případě, že se jedná o náhodnou známost. Stabilní páry mají situaci v mnohém snazší. S kým jste těhotná a jak může reagovat?

MUŽ MACHO – je velmi racionální, dává důraz na „hmotu“ a materiálno.
Obvykle má dobré postavení v práci i finanční zajištění. Rád si užívá všechny důležité vnější společenské atributy.

„Tihle partneři jsou obvykle výrazně PRO děti a rodinné zázemí umí zajistit,“ říká Vilém Urban. „Podvědomě si ženu tak trochu přitahují k sobě.“

MUŽ INTELEKTUÁL, UMĚLEC, BOHÉM – o životě často pochybuje, je plný nejistot. Jeho reakce na těhotenství se dopředu nedá moc odhadnout.

„Tihle partneři se vezou na emočních vlnách – když se těhotenství trefí do té pozitivní, nadchnou se a vše vidí růžově,“ popisuje kouč. „Obvykle ale do chvíle, než se začnou více řešit praktické věci ohledně dítěte.“

MUŽ „STŘEDNÍ VRSTVA“ – vysokoškolsky či středoškolsky vzdělaný s klasickým zaměstnáním, který je s partnerkou už nějakou dobu. Bývají to pečliví tátové, s dětmi si totiž rádi vychutnávají jednoznačně pojmenovatelné emoce, které si v práci obvykle moc neužijí.

MUŽ SUKNIČKÁŘ – ani s tím nemusíte šlápnout vedle. Jestli si už svá divoká léta odbyl, může z něj být skvělý táta.

Screeningový test v 1.trimestru
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Screeningový test v 1.trimestru

Jsem těhotná, miláčku!

Ať už nachystáte večeři, zabalíte dětské botičky nebo zarámujete pozitivní test, oznámení těhotenství je zásadní životní chvíle. Když je neplánované a nečekané, možná si předem nejste jistá reakcí. O to více si nejdříve všechno zpracujte v sobě. „Oznámení partnerovi by mělo nést punc výjimečné chvíle,“ doporučuje Vilém Urban.

„Je to každopádně vzácná chvilka, která si zaslouží příjemné okolnosti. Když se partneři neznají delší dobu, měla by žena co nejvíce zvážit vhodné podmínky pro tuhle zprávu.“ Ať už je to u láhve vína (kdy si nalijete jen symbolicky) nebo během romantického večera, neděste se, když partner hned nejásá.

Vy jste si svým šokem už prošla a on svůj čas potřebuje úplně stejně.
Dejte mu ho proto, kolik chce, aby tuhle událost vstřebal a postavil se k ní čelem.

Budu ho milovat?

Šok, stres, nejistota, možná i chvíle, kdy si říkáte, že jste to takhle nechtěla. To všechno ve vás vyvolává zmatek a pocit, že to na dítěti určitě musí zanechat stopy. Zažeňte tyhle chmury, neplánované přece neznamená nešťastné.

Vždyť i plánované děti mohou být později postavené před nesoulad v partnerství nebo dokonce rozchod. A naopak – dítě může dát vašemu vztahu nový, další smysl, díky kterému budete oba spokojenější i jako partneři. Jen vy ale víte, v jakém vztahu žijete, takže pokud nebyl harmonický doteď, nebude zřejmě ani s dětmi.

Rozhodnutí je každopádně na vás. Vezměte všechna pro a proti a zpětně si svou volbu nikdy nevyčítejte.

Video: Průvodce těhotenstvím ve dvou minutách

Domluvte se s kontrakcemi. Devadesát procent celého porodu je v hlavě
8 brutálních pravd o těhotenství aneb co vám nikdo neřekne
Celé těhotenství v pouhých dvou minutách! Od euforie početí k euforii porodu
Témata: Časopis Maminka, Těhotenství, Těhotenský test, Menstruace, partner, Plodné dny, Finanční zajištění, Rodinné zázemí, Nečekané těhotenství, Nepravidelný cyklus, Většina žen, Celý život, Ženské tělo, Známost, Stres, Častý jev, Miska, Interrupce, Zakázané ovoce, Děti, Střední vrstva, Táta, Punč, Přerušovaný sex, Pojem, Těhotenské testy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Kuře pečené na citronech. Vyzkoušejte osvědčenou klasiku se svěžím nádechem
redakce
Video recept
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Mateřské výčitky svědomí: Jak se jimi nenechat zničit?
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Kvalitní vaření je tou nejlepší investicí, říká letošní semifinalistka Jana Linhartová
Peluhová Adéla
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci