Maminka.czNeplodnost a IVF

Neplodnost trápí stále více českých párů. Významnou roli hraje věk. Další faktory vás možná překvapí

inf vas 6.  6.  2024
Právě dnes, 6. června, se připomíná Národní den neplodnosti. Z dat Národního registru asistované reprodukce vyplývá, že až 5 % českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Podle lékařů bude počet těchto dětí i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Stále více párů vyhledává odbornou pomoc při zakládání rodiny a tento trend bude velmi pravděpodobně pokračovat. Lidé odkládají početí do vyššího věku a narážejí pak na své biologické limity. Čas hraje zásadní roli zejména u žen. Kvalita jejich vajíček postupně klesá a každý rok nad 35 let výrazně snižuje pravděpodobnost, že otěhotní,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař kliniky Reprofit Brno.

Věkový limit 

Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny. „Nad 43 let je ale úspěšnost léčby s vlastními vajíčky velmi nízká,“ dodává IVF specialistka MUDr. Lenka Janáčková z Fakultní nemocnice Ostrava. 

Problémům s plodností ale nečelí pouze ženy. Dlouhodobě klesá také kvalita mužských spermií, kterou ovlivňuje zejména životní styl. Mezi rizikové faktory řadí lékaři především kouření, nadváhu, nedostatek pohybu a nadměrné zahřívání varlat.

Možnosti léčby

Páry, kterým se nedaří počít dítě přirozeně, mají k dispozici několik možností – od intrauterinní inseminace, což je zavedení spermií do dělohy, přes umělé oplodnění vlastními vajíčky a spermiemi až po umělé oplodnění darovaným embryem.

Léčba se vždy musí sestavit na míru konkrétnímu páru a je třeba brát v potaz i úspěšnost jednotlivých metod. Například intrauterinní inseminace je nejjednodušší, ale také nejméně úspěšná. Šanci na otěhotnění výrazně zvyšují nadstandardní metody léčby, jako je například prodloužené sledování vývoje embryí,“ vysvětluje MUDr. Janáčková.

V posledních letech zažívá boom i genetické testování embryí. „Využívají ho především starší pacientky, které se snaží zvýšit šanci na úspěšné léčení a zároveň předejít případným těhotenským komplikacím,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

VIDEO: Sekundární neplodnost: Dříve jsme řešili výrazně starší partnery, dnes se to úplně otáčí, říká embryolog

Nečekané faktory, které ovlivňují plodnost

Plodnost je jednou z klíčových záležitostí ženského zdraví, kterou ovlivňuje řada faktorů. Mnohé z nich jsou notoricky známé – ať už se jedná o věk, tělesnou hmotnost, nebo životní styl. Existuje však také mnoho vlivů, jež jsou známé mnohem méně, přesto se na plodnosti odrážejí.

Špatné zdraví ústní dutiny

Zdraví zubů a ústní dutiny je důležité samo o sobě. Málo se však ví, že nečekaný dopad může mít i na plodnost a průběh těhotenství. Záněty dásní a další onemocnění dutiny ústní mohou totiž v těle vyvolávat chronický zánět, který může nepříznivě ovlivnit schopnost otěhotnět, případně těhotenství udržet. Bakterie z ústní dutiny mohou způsobovat zvýšení cytokinů, které hrají významnou roli při imunitních reakcích a mohou mít vliv na úspěšnou implantaci embrya.

Nadměrné pití kávy

Ačkoli si většina lidí nedokáže představit začátek dne bez šálku voňavé kávy, pravdou je, že nadměrná konzumace kofeinu a obtíže s plodností mohou být spojené nádoby. Výzkumy naznačují, že příjem více než 500 mg kofeinu denně (asi pět šálků kávy, někdy se ovšem uvádí již hranice 300 mg kofeinu, tedy tři šálky) může mít negativní vliv na hormonální rovnováhu i délku cyklu. Podle jedné studie silné „kafařky“ mohou menstruovat déle než 8 dní a cyklus mohou mít kratší než 24 dní. Podle studie publikované v The American Journal of Epidemiology navíc měly ženy, které pily více než 3 šálky kávy denně, o 27 % nižší pravděpodobnost otěhotnění v každém cyklu než ženy, které kávu nepily. Není však třeba se oblíbeného nápoje obávat nebo se jej úplně vzdávat. Jen je vhodné ho při snaze o početí pít s mírou.

Málo slunečního záření 

Sluneční záření je, jak známo, klíčovým zdrojem vitaminu D, který je nezbytný pro řadu tělesných funkcí. Je důležitý například pro zdraví svalů a kostí nebo také imunitní systém. Možná vás překvapí, že může ovlivnit také reprodukci. „Podle nejnovějších poznatků mohou ženy s nedostatkem vitaminu D trpět bolestivější menstruací či nepravidelností cyklu, v krajním případě může dojít i k jeho úplnému zastavení. Rovněž se ukazuje, že nedostatek vitaminu D může u žen souviset s nízkou hladinou estrogenu, což ovlivňuje i šanci na početí,“ vysvětluje IVF specialista MUDr. Martin Maděrka z kliniky REPROMEDA s tím, že vitamin D je zásadní i pro plodnost mužů. „Ti, kteří mají dostatek vitaminu D v organismu, disponují obvykle větším počtem spermií a také je u nich znatelná jejich lepší pohyblivost. Zároveň mají tito muži dostatečně vysokou hladinu testosteronu, což rovněž hraje roli v úspěšném oplození vajíčka,“ dodává lékař. Dostatek vitaminu D může zároveň snižovat riziko opakovaných potratů. Pro zajištění potřebného množství vitaminu D stačí lidem pobývat v teplých měsících na sluníčku asi 20 minut denně.

Umělá sladidla

V posledních letech se řada lidí začala v touze zhubnout a žít zdravěji přiklánět k omezování konzumace cukru, který vnímají jako škodlivý. Místo něj si s dobrou vírou do poličky postavili umělá sladidla. Ukazuje se však, že tyto náhrady cukru mohou mít nečekaný vliv na lidský organismus, reprodukci nevyjímaje. Například studie publikovaná v roce 2018 v Trends of Endocrinology & Metabolism zjistila, že některá umělá sladidla mohou ovlivňovat střevní mikrobiom nebo hormonální rovnováhu, jež je při snaze otěhotnět klíčová. Jiné studie upozorňují, že potraviny s umělými sladidly mohou souviset s rizikem rozvoje depresí, kardiovaskulárních onemocnění nebo paradoxně také obezity. Žádná z těchto obtíží početí ani průběh těhotenství neusnadní. Odborníci ale podotýkají, že je v této oblasti stále potřeba provést další výzkumy, které přinesou bližší informace.

 

Témata: Rodina, Neplodnost a IVF, Káva, Zdraví žen, Plodnost, sperma, Umělé oplodnění, Klinika, Početí, Hormonální léčba, IVF, Vitamín d, ČLS JEP, Vajíčko, Lékař, Česká republika, Asistovaná reprodukce, Reprofit Brno, Trend, Pavel Otevřel, Káva na Heureka.cz