Maminka.czJen pro tatínka

Neplodnost versus kvalita i kvantita jeho spermií

Josef Kraus 16.  1.  2011
Neplodnost versus kvalita i kvantita jeho spermií
Každou chvíli lze v médiích zaslechnout nářky nad tím, jak rapidně klesá kvalita mužského spermatu, což má za důsledek snížení plodnosti mužů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Málo kvalitní sperma, které neobsahuje dostatečné množství spermií, ideální hustotu či viskozitu nebo nedisponuje velkou hybností spermií, ještě nutně neznamená, že nemůže dojít k oplodnění. Pravděpodobnost se tím ale samozřejmě úměrně snižuje. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto stavu a jak si lze pomoci v případě problémů?

Hlavní příčiny

Mezi ty nejzákladnější důvody snižující se kvality spermatu patří zejména neduhy spojené s moderní civilizací. To také z části vysvětluje, proč země třetího světa trpí přelidněním a dynamickým demografickým vývojem (samozřejmě na vině je celá řada dalších faktorů). Pokud půjdeme přímo po konkrétních návycích a neduzích společnosti, pak nalezneme několik základních zabijáků spermií.

Jedná se o znečištění životního prostředí, užívání drog, mezi něž patří i tolik populární alkohol a tabák, dále pak tolik zničující stres, sedavé zaměstnání spojené s nedostatkem pohybu a nadváhou, špatná skladba výživy a samozřejmě také vyšší teplota v okolí varlat. Jak vidno, některým problémům se dá vyhnout, jiné jde omezit velice ztěžka.

Čtěte také: Mýty o neplodnosti

Mezi ty faktory, které lze obtížně eliminovat, patří zejména problém životního prostředí. Industrializace a urbanizace západní společnosti. Tomu se tak dá jen velice obtížně vyhnout, aniž by to znamenalo převrácení celého života naruby. Nemluvě o tom, že už také bude pravděpodobně pozdě, když zjistíte daný stav věcí.

Vliv stresu a sedavého zaměstnání je také velice těžké snížit. Samozřejmě pokud změníte zaměstnání a životní styl, může se zadařit. Jinou možností je uklidnit vlastní psychiku pomocí duchovních cvičení a sedavé zaměstnání kompenzovat zase cvičením fyzickým. Pohyb je samozřejmě velice důležitý, ovšem pravidelné běhání zcela nezvrátí desetihodinové sezení u počítače.

Co změnit lze

Užívání drog je věc, s jejímž omezením a zastavením je třeba začít v každém případě. Alkohol a tabák už může být rozporuplný. Zde ovšem platí, že není nutné si upírat skleničku vína či půllitr piva denně. Takové množství je dokonce organizmu prospěšné. Před samotným aktem oplodnění je ale i takováto troška alkoholu rušivá. Cigarety pak ruší plodnost v jakémkoli množství.

Dostatek pohybu je důležitý pro celkovou fyzickou kondici, imunitu i zdraví každého jedince. Právě úroveň imunity a zdraví se markantně podílí na kvalitě spermatu. U pohybu, především toho aerobního, platí, že vede k lepšímu prokrvení, což má zase vliv na potenci jako takovou. Vede také ke spalování tuků, a to má za následek úbytek hmotnosti.

Správná strava

Nesprávná strava souvisí i s dalšími faktory v podobě vyšší hmotnosti, nedostatku pohybu a sedavého zaměstnání. Omezení nezdravých, sladkých a tučných jídel pomůže se snížením hmotnosti a prospěje zdravému spermatu i samo o sobě. Velice důležitý je příjem přírodních vitamínů. Nedostatek ovoce a zeleniny nelze nahradit multivitaminovou kapslí. Navíc z těchto potravin získáváte i další důležité látky, např. vlákninu.

Její přísun je možné zajistit i pravidelnou konzumací luštěnin, celozrnných výrobků atd. Stejně jako pouze zdravá strava nezajistí automaticky vysokou plodnost, tak ani její občasné porušení neznamená sterilitu. Pokud si jednou za čas chcete dát vepřové koleno, žebírka nebo čokoládový dort, tak to příliš výrobu nových plavců neovlivní. Dostatek vitamínů a vhodných minerálů (zejména zinku a selenu) je ale vhodné zajistit každodenně.

Dobré spodní prádlo

Veličinou samou o sobě je pak teplota. Z fyziologického hlediska je důležité, aby byly mužská varlata v teplotě nižší než je 36°C. Z toho důvodu také vývojem sestoupila z břicha mimo tělo, aby tak měla nižší než tělesnou teplotu. Problém nastal v 60. a 70. letech, kdy vědci v USA začali pozorovat zhoršující se kvalitu spermatu, která byla způsobená módou těsných džínových kalhot.

K tomu se ještě přidaly slipy, takže těsnost, a tím pádem i teplota, v mužském rozkroku začala působit stále větší problémy. Jako vhodné se jeví především využívání méně teplých materiálů na kalhoty i dostatek jejich volnosti a také volnosti spodního prádla. Slipy vyměňte za trenky, doma klidně choďte pouze ve spodním prádle a vyvarujte se dlouhodobých tepelných vlivů na tuto oblast, např. držení notebooku na klíně.

Doping

V případě aktuálního snažení se o potomka, je možné lidskému tělu nárazově dopomoci určitým jemným dopingem. Již zde byla řeč o vhodnosti zinku a selenu. Tyto dva minerály je ale velice problematické získat v dostatečném množství prostřednictvím běžné stravy. Jejich příjímání pomocí farmaceutických suplementů je tak v podstatě nutností, pokud je cílem stimulace pohlavní soustavy a kvality spermatu.

Dalším produktem, kterým lze velice účinně stimulovat kvalitu spermatu, je známý přípravek na léčení onemocnění dýchacích cest ACC Long. Jak možná víte, tak tento preparát působí na viskozitu hlenu, čímž dopomáhá k jeho snadnějšímu vykašlávání. Působí ovšem i na hustotu a další vlastnosti spermatu, čímž výrazně zvyšuje pohyblivost spermií. Jeho dlouhodobé užívání nevyléčí tento problém, ale nárazově sperma vylepší, takže jeho dávkování během snahy o početí je velice žádoucí.

Pokud ani výše uvedená doporučení nezměnila nic na tom, že je vaše touha po dítěti nenaplněna, je třeba navštívit odborného lékaře, který navrhne další postup.

Témata: Neplodnost a IVF, Jen pro tatínka, Kvalita, Špatná skladba
Mohlo by vás zajímat