Nepodceňujme vzdělávání rodičů v rodičovství

Po celém světě se historicky opakuje v podstatě stále stejná situace. Mladí lidé se poznají, zamilují a očekávají dítě. Většinou vůbec netuší, jak obrovská změna je s příchodem dítěte i péčí o ně čeká. Jestli budou tyto změny, celková péče o dítě a nakonec i její výsledky příjemným zážitkem nebo naopak nepříjemnou zátěží celé rodiny, závisí na připravenosti rodičů, kteří jako jediní mohou na dítě působit 24 hod. denně.
Komerční článek
25. 5. 2015
Nepodceňujme vzdělávání rodičů v rodičovství

Celá řada lidí se však domnívá, že děti by se měly vychovávat především citem. Citlivý a intuitivní přístup je samozřejmě nezbytný, ovšem bez potřebného vzdělání, přípravy, nácviku a dodržování základních pravidel má péče o dítě stejná rizika jako řízení auta s citem, ale bez znalostí pravidel silničního provozu.

Malý rozdíl v přístupu totiž velice často způsobí velký rozdíl ve výsledku. Citlivý, ale nevhodný způsob péče o dítě může být příčinou nespokojenosti a plačtivosti dítěte, bolestí bříška i jeho špatného prospívání. Následkem pak může být vadné držení těla, špatná funkce vnitřních orgánů, roztěkanost, nesoustředěná pozornost a spousta zdravotních problémů dítěte po celý život. A naopak – správnou péčí můžeme ovlivnit nejenom pevné zdraví a dobré prospívání dítěte, ale také kvalitní fungování celé rodiny.

Je však zarážející, že zatím, co téměř na všechno existují seriózní školy, tak na přípravu rodičů v rodičovství zcela chybí. Toto vzdělávání je celosvětově podceňováno. Přitom jde o poslání, které rozhoduje o tom nejdůležitějším. O zdraví, kvalitě vývoje a celkovém prospívání naších dětí a pokračování našeho rodu.

Již staré moudro zní – kdo je připraven, není překvapen. Proto si největší pozornost a pomoc s přípravou na péči o dítě zaslouží oba partneři, a to ještě před narozením prvního dítěte, kdy teprve získávají představu o výchově, péči i celkovém přístupu ke svému vytouženému miminku. Vždyť již J. A. Komenský řekl: „Na dobrém začátku závisí všecko“.

Klepněte pro větší obrázek

Propagátorkou vzdělávání rodičů v rodičovství, a to nejenom pro Českou republiku, je Eva Kiedroňová, která se této problematice věnuje již více než 30 let. Česká republika je první zemí, kde se mohou rodiče v rodičovství systematicky vzdělávat, a to nejenom prostřednictvím publikací, ale také pomocí různých přednášek, internetových a prožitkových kurzů. Bližší informace je možno získat na stránkách www.evakiedronova.cz

Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?
Odběr plodové vody. Je třeba se bát?
Brutálně výstižná ilustrace zachycuje rozpad rodiny
Velký přehled dětských autosedaček. Která je nejlepší a na co si dát pozor?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu