Maminka.czTěhotenství

Nepodceňujte zvracení v těhotenství. Kdy jde o pouhé nevolnosti a kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Lenka Brožová 23.  2.  2022
Není to jen zvracení. A už vůbec to není ranní nevolnost. Tyhle eufemistické výrazy mají k hyperemesis gravidarum, nadměrnému zvracení v těhotenství, hodně daleko. Obracíte se naruby v kteroukoli denní a noční hodinu. A nejenže nejde jíst, ale nejde ani pít. Je vám jako při střevní chřipce, jen to za pár dní nepřejde. A nikdo vlastně pořádně neví proč.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotné přece tu a tam zvracejí, takže jsme se s manželem opravdu snažili mou neustávající nevolnost zvládnout doma. Tedy manžel se snažil – odšťavňoval ovoce a mořil se s pomalu taženými vývary, abych já těch pár lžiček do pěti minut vyhodila. Byla jsem slabá, malátná a apaticky čekala, až to přejde. Pak jsem cestou na záchod dvakrát omdlela a muž mě odvezl ke gynekologovi.

Ten mě jen uviděl mezi dveřmi, prohlásil, že vypadám jako jeho babička po otravě plynem, a rovnou nás poslal do nejbližší nemocnice. Tam mi z krve a moči („Kdy jste naposledy močila?“ – „Možná včera?“) zjistili, že jsem se snažila zvracení zvládat svépomocí zbytečně moc dlouho. Hodnoty minerálů, ketolátek a jaterní testy byly alarmující. A tak jsem poprvé a bohužel ne naposledy uslyšela o hyperemesis gravidarum – nadměrném těhotenském zvracení. 

VIDEO: Potravinové doplňky v těhotenství, potřebujete je?

Tři jedovatí pánové

Vyfasovala jsem pár dnů v nemocnici na kapačkách a s sebou domů čípky proti zvracení. Jenže čípky nečípky, začalo to nanovo, takže jsem si tohle nemocniční kolečko dala v následujících měsících ještě několikrát. Jen ty hospitalizace byly delší a delší. Degan, Torecan a Ondansetron. Říkala jsem jim „tři jedovatí pánové“, jelikož jsem si vygooglila příbalovou informaci, kde stálo: "Tento přípravek nesmějí užívat ženy v prvním trimestru těhotenství."

Výčitky obrovské, jenže jsem poznala, že to bez nich právě v tom prvním trimestru nedám. Že to bez nich nedám ani v tom dalším, jsem si vůbec nepřipouštěla. Všichni mě totiž ubezpečovali, že okolo dvanáctého týdne těhotenství nevolnosti ustanou a přijdou úžasné měsíce, v nichž si všechno to hezké těhotenské vynahradím. Můj vztah ke „třem jedovatým pánům“, kteří mi tekli do žíly, nebyl vřelý možná i kvůli tomu, že o nich se mnou personál nekomunikoval. 

Na mé nesmělé dotazy se mi dostalo reakce ve stylu: „Nebojte se a buďte ráda, že jste ráda.“ Už je to přece jen pár let a doufám, že od té doby se vztah pacientka–zdravotník trochu narovnal. „Spousta léků má na krabičce napsáno, že je těhotná nesmí z nějakého důvodu užívat. A běžně se užívají. Vždy je na lékaři posoudit míru rizika nepodání léku vůči míře rizika podání léku,“ objasňuje Veronika Štěchovská z Unie porodních asistentek. „Vždy je ale také potřeba ženě řádně vysvětlit, proč a za jakým účelem se jí daný lék podává, a hlavně k tomu musí dát souhlas.“ 

Co se jak zvrací?

Na pokoji se mnou ležela drobounká Makedonka Nicola, která se po několika neúspěšných pokusech o oplodnění in vitro konečně propracovala na začátek druhého trimestru. Nebo spíš prozvracela. Stěžovala si, jak ji všichni nabádají, že má být šťastná a vydržet. „Já asi jsem šťastná, jen prostě v tomhle stavu, kdy je mi permanentně na blití, to štěstí necítím,“ vysvětlovala mi provinile. 

S lékaři a mladými sestrami komunikovala Nicola anglicky, se zbytkem personálu se pokoušela se střídavými úspěchy domluvit rusky. Jednou došlo mezi všemi těmi jazyky k nějakému zmatení. Nicole lékař sdělil, že kdyby se dostala do stavu, že bude zvracet pětkrát krátce po sobě, ať si řekne o kapačky. Jenže sestra anglicky nerozuměla a do karty se ten pokyn nedostal. Dodnes vidím, jak si Nicola drží pod bradou emitní misku, obrací se totálně naruby a mezi jednotlivými dávivými záchvaty naléhavě a marně žádá: „I want my drugs!“

VIDEO: Těhotenské nevolnosti - jak pomůže citron nebo rozmarýn?

Hodně jsme s Nicolou ocenily, když dorazila dietní sestra, abychom se dohodly, jaká jídla mají šanci v nás nejdéle vydržet. A my jí diktovaly spíš pokrmy, které se dobře zvracejí. K tomu mi utkvěla větička od ultrazdvořilé Nicoly: „No thank you, I don’t want cottage – I vomit it by pieces.“ Práce zdravotní sestry je ohromně náročné povolání a chovám úctu a obdiv ke všem, které si ho vybraly. Na druhou stranu si tady nedokážu nepostěžovat na některé sestry, které mě vyzývaly, ať se seberu. Že se přece musím trochu víc snažit. Že těhotenské zvracení zvládly ženy přede mnou, takže to musím zvládnout taky. Jako kdyby mě snad bavilo mít žaludek věčně v krku! 

Pocity neschopnosti a toho, že snad nevolnost simuluju, mi na už tak křehké psychice opravdu nepřidávaly. Abyste rozuměli – to není tak, že ležíte, čtete si, koukáte na televizi a mezitím se občas vyzvracíte. Číst absolutně nešlo. Sledování pohybujících se obrázků v televizi spolehlivě obracelo žaludek. A tak jsem po většinu času hypnotizovala vteřinovou ručičku na nástěnných hodinách a do zblbnutí počítala, zda sebou vážně cukne šedesátkrát do minuty.

Když mi jedna ze sester opakovaně tvrdila, že přece aspoň jablko v sobě musím udržet, úplně zbytečně jsem argumentovala, že ještě před druhou světovou válkou ženy na hyperemesis gravidarum umíraly! „Ale prosím vás, před druhou světovou válkou ženy umíraly na kdeco,“ mávla rukou. No to asi měla pravdu… „Staré a zkušené porodní báby měly své recepty, jak hyperemesis gravidarum zvládat. Kombinace bylinek a speciální diety. Ale dokážu si představit, že ty nejtěžší případy mohly končit i smrtí,“ připouští porodní asistentka Veronika Štěchovská.

Na počátku těhotenství totiž čelí rizikům hlavně matka. Až v pozdějších stadiích může hyperemesis gravidarum poškodit plod. Proto pokud se objeví obzvlášť těžký případ, který ani infuze, ani umělá výživa nedokážou mírnit, přistupuje se k ukončení těhotenství. 

Kde tu máte záchod?

Nadměrné zvracení postihuje jednu těhotnou ženu z dvaceti. Až třikrát větší riziko hrozí, pokud tímto onemocněním trpěla vaše matka. Také pokud jste prvorodička, čekáte dvojčata, máte nadváhu nebo podváhu, v anamnéze máte poruchu příjmu potravy, psychické potíže… „Stále se ale pořádně neví, proč se to některým ženám děje. Existuje pár domněnek. Jedna je, že je to psychosomatického rázu. Druhá, že fyziologického rázu ve smyslu určité hormonální nerovnováhy. Ono to bude nejspíš někde mezi,“ říká k tomu Veronika Štěchovská. 

Migréna a bolest hlavy v těhotenství: Jaké jsou příčiny a co doopravdy přinese úlevu

„Přístup lékaře a porodních asistentek ke klientkám s touto komplikací by měl být nanejvýš pečující. Vzhledem k možným psychickým příčinám onemocnění by měl napodobovat mateřskou péči,“ píše v knize Aplikovaná psychologie porodnictví Kateřina Ratislavová, porodní asistentka a odborná asistentka na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Její ostravská kolegyně z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Bohdana Dušová popisuje takovou ošetřovatelskou péči následovně:

„Porodní asistentka dbá u ženy na dodržování klidu na lůžku. Snaží se vybrat klidný, menší, dobře větratelný pokoj. Je vhodná zatemněná místnost s omezením návštěv. Toaleta s koupelnou by měly být v blízkosti klientky. Každých patnáct minut klientka polkne lžičku studené vody. Podávaná strava by neměla být ani studená, ani příliš teplá. Pokud se ženě při myšlence na jídlo dělá nevolno, porodní asistentka jídlo odnese a nabídne je těhotné ženě později. Některým ženám pomáhá přikládání teplých obkladů na žaludek…“ (viz Úvod k péči porodní asistentky o ženu s patologickým a rizikovým těhotenstvím) 

Kde ale na gynekologických odděleních mají tolik personálu, možností a času, aby se s pacientkou s hyperemesis gravidarum tolik zaobírali? Moje zkušenost je, že nám prostě zavedli infuzi a připravili emitní misku, protože záchod byl až na druhém konci chodby. I proto jsem se zrovna nedávno rozhodla podepsat petici projektu na podporu komunitní porodní asistence Ať můžou! s hashtagem #chcisvojiporodniasistentku. Aby porodní asistentky u nás mohly svou práci vykonávat svobodně a autonomně (naporoduzalezi.cz/atmuzou). Taková kontinuální péče „na míru“ by mi tehdy vážně pomohla. 

Těhotné ženy trápí často zácpa! Tohle by mohlo ulevit

Vivat taveňák a čínská polívka!

Vedle pocitu, že mě opakovaně hospitalizují s „banálním“ zvracením, jsem se hrozně bála, co na to všechno fazolka v mém břiše. „Nic, té je to jedno, vezme si z vás, co potřebuje – jen se podívejte, jak si tam plavčí,“ ukazoval mi lékař na ultrazvuku. A opravdu, zatímco mi týdny mlhavě splývaly, začala se dcerka v plodové vodě hýbat.

Někdy na konci druhého trimestru jsem se svým žaludkem uzavřela dohodu: já ho budu udržovat přiměřeně plný a on se bude sice pořád zvedat, tzv. nauzea, ale zvracet bude jen příležitostně. Konečně jsem našla dvě jídla, která jsem jakžtakž udržela: šumavu s taveňákem a instantní nudlové polévky (jojo, ty plné glutamátů). V noci jsem si nařizovala budík a co hodinu a půl rozkousala tři piškoty. A na tomhle příšerném jídelníčku se mi nakonec „podařilo“ nabrat dvacet kilo. 

Od té doby odmítám psát články na téma, co jíst a nejíst v těhotenství, aby miminko a maminka měly vše, co potřebují. Připadala bych si totiž jako pokrytec. Ostatně, jak říkal ten sympatický doktor: „Ono si z vás vezme, co potřebuje.“ Že mně to ale pak bude citelně chybět, mi v tu dobu nedocházelo. 

 

Témata: Těhotenství, jídlo, Tipy a rady v těhotenství, První trimestr, nevolnosti, pocity, Noční hodina, Asistentka, Lékař, Pár let, Nicola, Nicole, Nevolnost, Záchod, Střevní chřipka, Plzeň, Šumava, Zvracení
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Kde vám jeden skipas platí na 47 km sjezdovek? Na lyže do Krušných hor
Procházková Simona
Kam s dětmi
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Christina Applegate bojuje s roztroušenou sklerózou. Jaké dojemné vyznání poslala své dceři?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty