Maminka.czVánoce

Nepodléhejte o Vánocích nákupní horečce a reklamním trikům. Víme, kolik dárků je tak akorát!

Kateřina Chmelařová inb 24.  11.  2022
Nejednomu rodiči už teď naskakuje husí kůže z představy, kolik hraček zase přibude a kam to všechno doma uloží. A často přemýšejí, jak "bohatého ježíška" letos trochu zkrotit. Pokud sami nevíte, jak na to, máme pro vás několik osvědčených tipů a rad.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Představte si vánoční idylku. Konečně, možná že to u vás probíhá podobně: Ozve se zacinkání zvonečku, na stromečku se rozzáří prskavky. Děti divoce vbíhají do místnosti a těkají neklidnýma očima po hromadách dárků, které se tu tyčí do výšky i šířky. Vrhají se na ně a zkušenými hmaty cupují papíry. Obsahu balíčků věnují minimální pozornost a raději se vydávají na lov dalších a dalších.

VIDEO: Jak zabalit dárky netradičních tvarů?

Starší děti dárky průběžně sčítají a soupeří se sourozenci, kdo jich letos inkasoval víc. A když se babička s dědou zítra při slavnostním obědě zeptají, co jim Ježíšek nadělil, nemohou si často vzpomenout. A další záplava balíčků čeká právě pod stromečkem u prarodičů, něco nechal Ježíšek u tety se strejdou a samozřejmě i u druhé babičky. Děti jsou dokonale zahlceny, ale dokonalého na tom není vůbec nic. 

VÍCE DÁRKŮ = VÍCE ZMATKU 

„Pokud je dárků pod stromečkem příliš, ztrácejí svou jedinečnost a děti místo radosti či vděku cítí spíš zmatek. Zejména ty menší se totiž dokážou soustředit jen asi na dva až tři dárečky,“ popisuje situaci Wiktoria Fiurášek, psycholožka on-line poradny Mojra.cz a doporučuje rodičům, aby počet dárků spíše omezili a při jejich výběru kombinovali věci z různých kategorií.

„Dítě by mělo pod stromkem najít hračku, pak třeba krásnou obrázkovou knížku a také něco praktického jako například nový batůžek. Velmi důležitou roli hraje i to, jak je dáreček zabalený. Právě proces rozbalování a těšení se je pro děti jedinečným zážitkem. A my rodiče bychom tomu měli dopomoci tak, že jim u stromečku dopřejeme dostatek času a prostoru, aby si mohly svůj okamžik skutečně užít.“ Doba blahobytu plní dětské pokoje k prasknutí. 

 

Kolik dárků je tak akorát? Na to podle psycholožky Wiktorie Fiurášek není jednoznačná odpověď: „Rodiče by si spíš měli odpovědět na otázku, zda chtějí děti učit materialismu a konzumnímu životu, nebo se vydat cestou minimalismu. Lépe pořídit několik pěkných a kvalitních věcí, než nakupovat dárky bez rozmyslu a ve velkém množství. Dnešní děti obecně dostávají mnohem víc dárků než děti dřívějších generací. Může za to rostoucí blahobyt, cenová dostupnost masově vyráběných hraček i to, že panenku či autodráhu lze pořídit při běžném nákupu v supermarketu.“ 

JAK V NÁKUPNÍ HOREČCE USMĚRNIT BABIČKY A TETIČKY 

A právě dostupnost hraček je lákadlem zejména pro prarodiče, kteří vidí všechnu tu blikající parádu a těžko odolají ji vnoučatům nekoupit. Mají přitom radost, že svým miláčkům mohou dopřát to, co neměli oni, ani jejich děti. A často nevědomky sáhnou po obřích monstrech z plastu nevalné kvality. Tady je pak na rodičích, aby se s babičkou a dědou dopředu domluvili na tom, jaké dárky pořídit. Důležitá je přitom laskavá komunikace a trpělivé vysvětlování.

Možností může být návrh, že rodiče hračku sami koupí a babička si ji pak pro vnouče zabalí. Případně prarodiče dostanou limit v počtu či rozměrech darovaných hraček. Vše, co jej překročí, zůstává v domácnosti dárce a děti si pak s řehtajícím poníkem v životní velikosti nebo s metrovým a nonstop houkajícím hasičským autem budou hrát v obýváku u babičky a dědy. 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Průvodce minimalistickými Vánocemi

Jak vrátit svátkům původní kouzlo?

Co radí odbornice Mgr. WIKTORIA FIURÁŠEK?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Vánoce, Premium, Dárek, Jak ušetřit, Ježíšek, Rada, Děti, Hračky, Stromeček, Trik, Nákupní horečka, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka