Maminka.czVánoce

Více dárků, více zmatku. Kolik dárků je pro děti tak akorát?

Kateřina Chmelařová 16.  12.  2023
Štědrý den už je za dveřmi a možná ještě přikupujete pár dárků, protože jste viděli super hračky v akci. Ale přemýšleli jste, kolik jich zase přibude a kam je doma uložíte? Není lepší "bohatého Ježíška" letos trochu zkrotit? Pokud nevíte, jak na to, máme pro vás několik osvědčených tipů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Představte si vánoční idylku. Konečně, možná že to u vás probíhá podobně: ozve se zacinkání zvonečku, na stromečku se rozzáří prskavky. Děti divoce vbíhají do místnosti a těkají neklidnýma očima po hromadách dárků, které se tu tyčí do výšky i šířky. Vrhají se na ně a zkušenými hmaty cupují papíry. Obsahu balíčků věnují minimální pozornost a raději se vydávají na lov dalších a dalších.

VIDEO: Jak zabalit dárky netradičních tvarů?

Starší děti dárky průběžně sčítají a soupeří se sourozenci, kdo jich letos inkasoval víc. A když se babička s dědou zítra při slavnostním obědě zeptají, co jim Ježíšek nadělil, nemohou si často vzpomenout. A další záplava balíčků čeká právě pod stromečkem u prarodičů, něco nechal Ježíšek u tety se strejdou a samozřejmě i u druhé babičky. Děti jsou dokonale zahlceny, ale dokonalého na tom není vůbec nic. 

Více dárků = více zmatku

„Pokud je dárků pod stromečkem příliš, ztrácejí svou jedinečnost a děti místo radosti či vděku cítí spíš zmatek. Zejména ty menší se totiž dokážou soustředit jen asi na dva až tři dárečky,“ popisuje situaci Wiktoria Fiurášek, psycholožka on-line poradny Mojra.cz a doporučuje rodičům, aby počet dárků spíše omezili a při jejich výběru kombinovali věci z různých kategorií.

„Dítě by mělo pod stromkem najít hračku, pak třeba krásnou obrázkovou knížku a také něco praktického jako například nový batůžek. Velmi důležitou roli hraje i to, jak je dáreček zabalený. Právě proces rozbalování a těšení se je pro děti jedinečným zážitkem. A my rodiče bychom tomu měli dopomoci tak, že jim u stromečku dopřejeme dostatek času a prostoru, aby si mohly svůj okamžik skutečně užít.“ Doba blahobytu plní dětské pokoje k prasknutí. 

Kolik dárků je tak akorát? Na to podle psycholožky Wiktorie Fiurášek není jednoznačná odpověď: „Rodiče by si spíš měli odpovědět na otázku, zda chtějí děti učit materialismu a konzumnímu životu, nebo se vydat cestou minimalismu. Lépe pořídit několik pěkných a kvalitních věcí, než nakupovat dárky bez rozmyslu a ve velkém množství. Dnešní děti obecně dostávají mnohem víc dárků než děti dřívějších generací. Může za to rostoucí blahobyt, cenová dostupnost masově vyráběných hraček i to, že panenku či autodráhu lze pořídit při běžném nákupu v supermarketu.“ 

Jak v nákupní horečce usměrnit babičky a tetičky?

A právě dostupnost hraček je lákadlem zejména pro prarodiče, kteří vidí všechnu tu blikající parádu a těžko odolají ji vnoučatům nekoupit. Mají přitom radost, že svým miláčkům mohou dopřát to, co neměli oni ani jejich děti. A často nevědomky sáhnou po obřích monstrech z plastu nevalné kvality. Tady je pak na rodičích, aby se s babičkou a dědou dopředu domluvili na tom, jaké dárky pořídit. Důležité jsou přitom laskavá komunikace a trpělivé vysvětlování.

Možností může být návrh, že rodiče hračku sami koupí a babička si ji pak pro vnouče zabalí. Případně prarodiče dostanou limit v počtu či rozměrech darovaných hraček. Vše, co ho překročí, zůstává v domácnosti dárce a děti si pak s řehtajícím poníkem v životní velikosti nebo s metrovým a nonstop houkajícím hasičským autem budou hrát v obýváku u babičky a dědy. 

PRŮVODCE MINIMALISTICKÝMI VÁNOCEMI 

Někdy si teprve prostřednictvím výchovy uvědomíme, že nám konzumní způsob života nevyhovuje a začneme inklinovat k minimalismu. Tento přístup lze jednoduše popsat slovy „méně je více“. Lidé, kteří tak žijí, se obklopují menším množstvím věcí a přemýšlejí o tom, co je pro ně skutečně důležité. A to nejen na úrovni předmětů, ale i trávení času, práce, vztahů.

Život celé rodiny tak může nabrat zcela nový směr. Pokud i vás lákají svátky s minimem stresu, odpadu a nechtěných dárků, podívejte se na inspirativní web zamalem. cz, který píše Aneta, maminka a minimalistka. Kromě množství tipů a článků si tu můžete zdarma stáhnout užitečného průvodce minimalistickými Vánocemi. 

Vraťte svátkům původní kouzlo

Vědomí, že Vánoce jsou o kouzlu a atmosféře, nikoli o počtu věcí v balicím papíru, dětem předáváme my dospělí. Měli bychom se tedy v první řadě zamyslet sami nad sebou a ujasnit si, jaké svátky vlastně chceme. Zda Vánoce plné dárků, mnoha druhů cukroví a perfektně naklizené domácnosti, nebo spíš dny prožité v klidu a pohodě s těmi nejbližšími. 

Bez zahlcení věcmi, které nepotřebujeme, a bez stresu, který s tím vším jde ruku v ruce. 
Období po Vánocích je pak ideální k protřídění hraček. Je důležité učit děti, že hračky, které už nepotřebujeme, posíláme dál. Abychom se do pokojíčku vešli, udrželi pořádek a mohli si tu pohodlně hrát i tvořit. Vytříděné hračky pak můžete společně zavézt do některé nadace či dobročinného obchodu.

Pokud se vám pod stromečkem sešly i dárky, pro které nemáte využití a ležely by bez povšimnutí na dně skříně, věnujte je také. S pocitem, že jinde ještě poslouží a udělají radost. A my víme, že víte, ale přesto důležitá rada na zá věr: Pamatujte, že dárky nemůžou kompenzovat dětemvaši absenci a emocionální nedostupnost. Dítě by mělo cítit, že je milujete a chcete s ním trávit čas. 

Hodně radostí, nebo starostí?

Příliš mnoho dárků pod stromečkem znamená spoustu nakupování a utracených peněz, ale také hodin strávených jejich balením a starost, kam nové věci doma umístit. Více věcí s sebou přináší i více úklidu. V neposlední řadě vzniká veliké množství odpadu z krabic, obalů i vánočních papírů. A v případě, že si dárky dáváme napříč širokou rodinou, působí na nás stres při výběru a obavy, zda se trefíme do vkusu obdarovaného. 

rozhovor 

Mgr. WIKTORIA FIURÁŠEK, psycholožka on-line poradny Mojra.cz 

Jak tedy vybírat dárek pro dítě?

Především by měl vyhovovat věku dítěte a jeho zájmům. O výběru bychom ideálně měli přemýšlet už v průběhu roku a nápady si třeba zapisovat. Rodiče mají často své představy ovlivněné studiemi, články nebo blogy. Pamatujte ale, že i když budete vybírat mezi kvalitními, dřevěnými a edukačními hračkami, nemusíte se vždy trefit. Někdy dítě zaujme barevná blikající hračka z plastu a zamiluje si ji. Proč ne.

Co když děti dárky vnímají jen jako počet předmětů, které dostaly?

Může to být signál, že dítě je přehlcené a hraček má víc, než dokáže využít. Neváží si jich. Zamyslete se i nad tím, jaké hračky dítěte dostává. Převažují stavebnice, plyšáci nebo vzdělávací hry? Možná že v dítěti vyvolávají frustraci. Zkuste o těchto věcech uvažovat, sledovat dítě při hře, případně některé hračky načas odstranit z dětského pokoje. Ponechte jenom ty oblíbené.

Jak směřovat k umírněnosti v nakupování dárků příbuzné?

Mluvte o tom. Pokud máte jasnou představu, kolik dárků a jakých by mělo vaše dítě dostat, tak to příbuzným řekněte. Nebo můžete společně koupit dražší věc, kterou si dítě delší dobu přeje.

Má rodič dítěti vždy splnit jeho přání?

Malé děti často po něčem touží a jejich přání se mění rychle, často jako reklamy v televizi. Do devíti let věku totiž dominuje sebestředné zaměření. Často cítí a říkají „tohle chci, kup mi to“. Což by ale pro rodičenemělo být impulzem, aby podlehli. Otázka, zda dítěti plnit všechny sny, je pak otázkou výchovy. Chcete, aby dítě dokázalo trpělivě počkat na něco, co si velmi přeje? Nebo aby bylo zvyklé, že vždy vše dostane hned? Chcete naučit své dítě, že život není jen o splněných přáních? Rodič by měl vždy přemýšlet nad tím, jaký bude mít dopad, že dítěti dané přání splní, nebo ne.

Když je hraček prostě moc, jaký vliv to má na dítě?

V případě, že je dítě zahlcené hračkami, nedokáže ve hře využít potenciál svůj, ale ani hraček. Příliš mnoho možností má za následek neschopnost zvolit si hračku a ponořit se do hry. A ve vývoji dítěte představuje právě hra podstatnou roli. Proto je důležité, jaké hračky má k dispozici. Lépe než složité hry a interaktivní hračky fungují často jednoduché figurky, kde si dítěvymýšlí příběh a postavička koníka může být jednou zvířátkem na farmě, jindy umí létat a příště táhne vozík s nákladem. Právě jednoduchost a menší množství hraček pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a fantazii. Psycholožka radí, kdy dětem přiznat pravdu o Ježíškovi. Neriskujte zklamání!

Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Babička, Vánoce, Jak ušetřit, Premium, Ježíšek, Dárek, Jedinečnost, Děti, Rada, Vkus, Hračky, Zmatek, Stromeček, Štědrý den, Nákupní horečka, Trik, Tipy na dárky na Heureka.cz