Maminka.czPředškolák

Nepořádek vnímají děti jinak. S úklidem jim pomozte.

4. 5. 2015
Nepořádek vnímají děti jinak. S úklidem jim pomozte.
Uklidit si pokojíček je pro malé děti nepředstavitelný úkol. Zahrnuje totiž více činností a to ještě nejsou schopné pochopit. Zkuste však uklízení změnit v hru a uvidíte, že to půjde snadněji.

Malá Simonka si má uklidit nepořádek v pokoji: „Mamince se můj pokoj nelíbí, je v něm velký nepořádek. Maminka chce, abych ten nepořádek hned uklidila, a pak prý bude svačina. Mňam, maminka upekla banánovou bábovku! Jé, pod stolem leží panenka Klárka, chudinka, asi má hlad, dám jí nejdřív svačinu a pak mi bude pomáhat. Ale kde mám nádobíčko?“

A Simonka hledá nádobíčko, otvírá další krabici a vysypává její obsah. Na dně nachází miniaturní talířek a hrníček. Servíruje Klárce svačinu, vtom vchází maminka, rozhlédne se a hubuje. Proč holčička neuklízí!?

„Musela jsem dát svačinu Kláře!“ říká dotčeně Simonka, sbírá kostky a nosí je do velké krabice. Pak sbírá fixy a pastelky, ale neví, kam dala krabičku, do které patří. Maminka jí za to určitě vyhubuje. Schová tedy fixy pod postel – tam se toho vejde! K fixům rychle hrne vše, co je v dosahu. Ale co dál? Je tu ještě tolik neuklizených věcí! Simonka sedí bezradně na zemi u postele.

V tom se ve dveřích opět objevuje maminka a hubuje: „Simono, takhle to nejde! Před půl hodinou jsem ti řekla, ať uklízíš a ty tu jen sedíš a hraješ si. Na bábovku zapomeň a ven nepůjdeme, dokud to neuklidíš!“ Holčička pláče, vždyť uklízela! Je bezradná, a neví, proč to maminka nechápe. Uklízení je strašně těžké…

Hry a úklid: dva světy, které si nerozumí

Simonka a její maminka vnímají situaci naprosto odlišně. Simonka je ani ne čtyřletá holčička žijící ve světě her a fantazie, maminku má moc ráda a chce jí dělat radost. Dokonce s ní souhlasí, že má v pokoji velký nepořádek a dle svých možností se jej snaží uklidit.

Simony maminka je úplně normální maminka dvou dětí, která má občas všeho nad hlavu. Momentálně se jí srazil piškotový korpus na narozeninový dort pro manžela. Oslava je zítra, nemá nic nakoupené ani připravené, mladší syn je nemocný a dcerka má v pokoji neskutečný nepořádek. A místo aby holčička uklízela, tak klidně hraje s panenkou! To bude mít tchýně řečí!

Hranice najdete na obou stranách

„Malé dítě se dokáže přinutit vykonávat jeden úkol pouze krátkou dobu. Uklidit pokoj, v němž vládne velký nepořádek, mu může připadat jako nezvládnutelný úkol. Jeho zájem opadne, a je-li na takovou práci, kterou navíc neprovádí metodicky, samo, brzy to vzdá.“ tvrdí skvělá francouzská psycholožka a rodinná terapeutka Emmanuele Rigonová.

Všechna batolata a většina předškoláků tedy potřebují při úklidu pomoc dospělých, bude-li uklízet rodič spolu s dítětem, eliminuje dle Rigonové vzdor (alespoň u některých dětí). Navíc se v očích dítěte vzdá pozice svrchovaného vládce, který kategorickým tónem proklamuje věty typu: „Okamžitě to všechno ukliď, nebo uvidíš!“  Děti se musí úklidu teprve naučit.

Potřebují pomoc s organizací a pomáhá jim povzbuzení a motivuje pochvala. Potřebují vidět, že je uklizení normální, že tuto činnost nemusí vždy provázet hubování a povzdechy maminky. Když navíc uvidí radost rodičů z pěkně uklizené domácnosti, dá jim to do života víc, než dodržování rozpisu domácích prací. Skvělé je, pokud rodiče umí využít dětského nadšení pro hru, a úklid s dítětem pojmou jako další příležitost pro hraní: auta jedou do garáže (krabice), panenky jsou spát, pastelky jsou z kreslení už unavené a jsou odpočívat…

Děti jsou pragmatické

„Ve věku 3 až 4 let si dítě jen zřídka uvědomuje, co v sociálním životě může být těm druhým na obtíž. Reaguje jen na to, co je konkrétní a praktické. Dokáže tedy pochopit, že uklízet se musí, protože ten či onen předmět znemožňuje průchod místností apod.“ upozorňuje rodiče psycholožka Rigonová. I s tímto typicky dětským (a v některých případech i mužským) uvažováním bychom měli počítat a brát jej jako fakt, ze kterého jasně plyne, že bez pomoci dospělých se málokdy hnou v úklidu z místa.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Chování a vztahy, Hračky pro děti, Úklid, Narozeninový dort, Rodinná terapeutka, Pomoc dospělý, Velký nepořádek, Nepořádek

Mohlo by vás zajímat
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Přichází k nám utrápené děti, ty příběhy mám stále v hlavě, říká šéfka SOS vesniček
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

Horoskopy

Blíženci Jste nabiti energií, ale cítíte se jako na trní. Jste zvyklí, že vyřešíte cokoliv s nadhledem, ale to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu