Maminka.czVývoj

Neporodila jste geniální dítě? Nezoufejte! Poradíme, jak vývoj dětského mozku podpořit podle věku

Barbora Vajsejtlová 19.  10.  2021
Neexistuje rodič, který by nechtěl mít mimořádně chytré a bystré dítě. Víte, jak můžete podpořit vývoj dětského mozku a rozvinout jeho potenciál? Máme pro vás konkrétní tipy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Buďte na chvíli stoprocentně upřímná a přiznejte se: Kdy poprvé vás napadlo, že jste povila geniální dítě? Když ještě leželo v zavinovačce, nebo jste počkala, až začne lézt po čtyřech, nebo dokonce až do doby, kdy začne mluvit? Klid! Jste na tom úplně stejně jako všichni rodiče na světě. Je přirozené, že každý rodič touží po tom, aby jeho potomci byli ti nejchytřejší, nejbystřejší a nejduchaplnější. Radujete se z jejich pokroků, zásobujete je nejrůznějšími podněty, snažíte se je rozvíjet ve všech směrech.

Samozřejmě víte, že s jejich genetickým základem nic neuděláte, a pokud nemají nadprůměrnou inteligenci vrozenou, nemůžete jim ji „vypěstovat“. To ale neznamená, že byste jejich potenciál nemohli rozvinout a zvýšit, nebo že byste měli rezignovat na jejich stimulaci. Dětský mozek s nadsázkou připomíná houbu, která nasává všechno, co se ocitne v její blízkosti – a je jen na vás, co mu předložíte a před jaké výzvy ho postavíte.

VIDEO: Jak vybrat cvičení pro batole, tříleté a pětileté dítě?

Dětský mozek se vyvíjí fascinující rychlostí. V prvních letech života v něm každou sekundu vzniká víc než milion nových neuronových spojení. Mozek je nejflexibilnější v raném dětství, kdy se přizpůsobuje obrovskému množství nových podnětů z okolí. Mimochodem, věděli jste, že dvouleté dítě má dvakrát víc neuronových synapsí než dospělý?

Spolu s tím, jak mozek stárne, stává se „specializovanějším“ a zároveň méně adaptabilním. To je například také důvod, proč lidé dokážou vstřebat cizí jazyky v raném dětství. V pozdějším věku už je to stojí mnohem větší úsilí. A to je zároveň důvod, proč je tolik žádoucí stimulovat dětský mozek a nabízet mu adekvátní podněty, aby se co nejvíc rozvinul jeho potenciál.

Jaké stimuly a v kterém věku byste měli dětem poskytovat?

Před narozením

Při vývoji embrya roste nejrychleji právě mozek. Převážná část růstu mozku se přitom odehraje během prvních třech měsíců těhotenství a při narození je už počet mozkových buněk konečný. Existuje tedy velmi dobrý důvod, proč vývoji dětského mozku věnovat pozornost už před narozením. Zásadní význam při rozvoji mozku vašeho nenarozeného dítěte hraje váš životní styl, respektive vaše zdraví.

To, že by se těhotné ženy měly vyhýbat alkoholu, je asi každému jasné. Možná jste netušila, že vývoj mozku nenarozeného dítěte může negativně poznamenat zdánlivě neškodná sklenička, kterou si občas dáte „jen tak na chuť“. Výzkum z loňského roku, publikovaný v odborném magazínu American Journal of Psychiatry, prokázal, že i malé množství alkoholu v těhotenství má dramatický dopad na vývoj dětského mozku. Ty děti, které byly v kterékoli fázi těhotenství vystaveny 
 

Co byste měli vědět o dětském mozku?

  • Při narození má dětský mozek zhruba čtvrtinovou velikost dospělého mozku. Ve věku tří let už je to osmdesát procent a v pěti letech devadesát procent velikosti dospělého mozku. 
  • Každý neuron na sebe má navázáno v průměru čtyřicet tisíc synapsí. 
  • Všechny neurony nejsou stejné. V mozku se nachází zhruba deset tisíc specifických typů neuronů. 
  • Pět minut bez kyslíku stačí k tomu, aby byl mozek poškozen. 
  • O přesném počtu mozkových buněk se vedou spory, ale předpokládá se, že jich máme 85 až 100 miliard. 
  • Dlouho prosazovaný názor, že mozek po ukončení svého vývoje nedokáže produkovat nové neurony, byl už překonán. I mozek dospělého člověka produkuje přibližně sedm set nových neuronů denně. vlivu alkoholu, mají mnohem větší riziko, že se u nich objeví problémy se soustředěním, deprese, úzkostné poruchy nebo ADHD. Svůj zdravý životní styl můžete v těhotenství podpořit užíváním kyseliny listové, která má pro vývoj nervové soustavy a mozku obrovský význam. Protože mícha a mozek se vytvářejí už v prvních týdnech těhotenství, lékaři doporučují začít s užíváním kyseliny listové tři měsíce před plánovaným otěhotněním. První rok

Miminka jsou nejvíc fascinovaná vaším obličejem, hlasem, vůní… a později i svým vlastním tělem. Spolehlivě je zaujmete nejrůznějšími grimasami, které budete dělat, miminko bude některé z nich bezděčně napodobovat. Skvělým „stimulantem“ pro dětský mozek je váš zpěv (a je úplně jedno, jestli máte hudební sluch, anebo zpíváte poněkud falešně). Studie z letošního roku, citovaná Cognitive Neuroscience Society, zjistila, že zpěv maminek má nesmírně pozitivní vliv na vývoj dětského mozku.

Co od vás batole doopravdy potřebuje k tomu, aby se pořád učilo něco nového?

Nejenže svým zpěvem upoutáte pozornost dítěte, snížíte hladinu jeho stresu a posílíte emoční vazbu mezi vámi, ale vědci zjistili, že rytmus písniček pomáhá dětem v rozvoji jazykových schopností, koncentraci, a dokonce i sociální interakci. Nezanedbávejte ani hry, do kterých se zapojují části těla miminka. „Vařila myšička“, „paci, paci“ nebo „kovej, kovej, kováříčku…“ vám mohou připadat jako roztomilé nesmysly, ale ve skutečnosti mají pro vývoj dítěte obrovský význam. Učí ho vnímání a ovládání vlastního těla, rozvíjejí motoriku i koordinaci. Rozvíjejí jeho smysly, a navíc ho básničky učí citu pro rytmus. 

1 rok až 3 roky

V tomto období jde vývoj kupředu mílovými kroky a nejspíš máte pocit, že není den, aby se váš potomek nenaučil něco nového, čím vás ohromí. Pomozte mu v objevování světa kolem sebe. Dívejte se například společně do zrcadla. I když se většinou uvádí, že děti jsou schopné samy sebe v zrcadle identifikovat až kolem dvaceti měsíců, vůbec nevadí, že zpočátku vaše dítě nebude vědět, že se dívá na vlastní odraz.

Zkoušejte do zrcadla různé obličeje, nechte dítě, ať si je osahá, a popisujte, co v zrcadle vidíte. Obrňte se trpělivostí a nechte dítě, ať si hraje s jídlem. Učí se tak spojit vzhled, texturu, chuť a vůni. Stejně tak je důležité, abyste dítěti dovolili, aby se čas od času venku ušpinilo a mohlo tak prozkoumat nejrůznější „materiály“, jako je bahno, písek, voda v louži a podobně. Nechte dítě, ať leze a šplhá po nejrůznějších předmětech. Dopřejete mu dokonalý trénink motoriky, koordinace rukou a nohou, rovnováhy i odhadu. 

4 roky

Období kolem čtyř let je pro dítě zcela specifické. Výzkum, který se uskutečnil na univerzitě v Pensylvánii a který trval dvacet let (jeho výsledky publikoval v roce 2012 například deník Guardian), zjistil, že věk kolem čtyřech let je naprosto zásadní pro vývoj jazykových schopností. Ukázalo se totiž, že kognitivní stimulace mozku čtyřletých dětí je klíčovým faktorem, podle něhož lze předpovídat, jak se budou vyvíjet některé oblasti kortexu o patnáct let později.

Právě v tomto věku je proto mimořádně důležité, aby bylo dítě obklopené knihami, ze kterých mu budou dospělí předčítat. Pořiďte mu knihy a hračky, na kterých si budete společně ukazovat barvy, čísla, ale klidně i písmena. Nejde samozřejmě o to, abyste se ho ve čtyřech letech snažili naučit číst, ale jedná se o rozpoznávání tvarů a vzhledu písmen. 

5 až 7 let

V tomto období se rozvíjejí a upevňují znalosti a dovednosti, které bude dítě potřebovat ve škole. Kromě toho, že se živě zajímá o svět kolem sebe a chce vědět, jak věci fungují, výrazně se zdokonaluje verbální vyjadřování. Dítě už by mělo umět nejen říct, co chce, ale třeba i to, co cítí nebo na co myslí. Vyjadřování již není jen popisné, ale zabíhá do mnohem větších detailů. 

A to je právě jedna z oblastí, v níž můžete rozvoji svého dítěte pomoci. Zajímejte se o to, co vám říká, a vyptávejte se na detaily. Podobným stylem vyprávějte dítěti i vy sami. Učíte ho tak, že jazyk neslouží pouze k popisu situace, ale lze si s ním i hrát a vyjádřit jeho prostřednictvím ty nejniternější věci. Omezte čas, který stráví sledováním televize, a místo toho si povídejte. Vynikajícím stimulem jsou v tomto ohledu slovní hry typu: „Já popíšu nějakou věc (zvíře, člověka) a ty budeš hádat, co to je.“ 

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Šestinedělí, Miminko, Rodičovství, Rodiče, Batole, Vývoj, Alkohol, cizí jazyk, Zrcadlo, Psychiatr, Guardian, Pensylvánie, Mozek, Geniální dítě, Neurony, Grimasa, Narození, Milovy