Maminka.czBatole

Nepřehánějte to s dárky k Vánocům! Dětem spíš uškodíte.

Na Ježíška se děti těší celý rok, což je naprosto v pořádku. Je to jakási odměna, pochvala. Nic naplat, naši nejmenší se netěší ani tak na kapra a cukroví, jako právě na kupu dárků, které si přáli. Ale jak velká by ta kupa měla být?
17. 12. 2011
Nepřehánějte to s dárky k Vánocům! Dětem spíš uškodíte.

Minulé Vánoce jsem byla na návštěvě u kamarádky Jany, která má sedmiletou holčičku Péťu. Když jsem se malé zeptala, co všechno našla pod stromečkem, zarazila se. Příval informací se nějak nekonal. Nakonec z ní po chvíli vypadlo: "Nevím…". Jak je to možné? Věděla jsem, jak její maminka už od září sháněla panenky, lego, mluvicí plyšáky a tak dále. Podle Janiných slov měla Petruška z hromady dárků radost jen v okamžiku, kdy je rozbalovala. Pak je položila na zem a ani si jich nevšimla. Dostala jich totiž tolik, že se v nich už ani nedokázala zorientovat.

Proč tedy dětem kupujeme taková kvanta hraček? Jednoduše podléháme marketingu a chceme si ty Vánoce prostě užít. Stromeček vždycky vypadá lépe, když jeho kmen není přes balíčky vidět, než sem tam něco. Navíc každé svátky přijde nějaký hit, který musí každé dítě mít, aby mezi svými vrstevníky nevypadalo jako loser. Možná se divíte, ale špunti mezi sebou soutěží již ve školce. I když neznají reálnou hodnotu peněz, chtějí mít to, co ostatní.

„Ideální je splnit jedno přání ze seznamu, které dítě Ježíškovi pošle. Nikoliv všechna. Musí mít dojem, že prostě není možné dostat všechno, co by si usmyslelo. Jako další dárky je dobré zvolit drobnosti, například knížky, sponky do vlasů a tak dále. Také potěší a navíc jsou prospěšné," tvrdí dětská psycholožka. Zlatá slova.

Já se letos k dárkům stavím poprvé trochu aktivně, protože dosud byl syn moc malý na to, aby nějaké Vánoce vnímal. Líbil se mu stromek, papíry a svíčky. Babičky sice nakupovaly chrastítka a punčocháče, já nic. Usoudila jsem, že to nemá zatím cenu. Tentokrát mám na seznamu jednu položku: dětskou bicí soupravu. Sice je mi jasné, že ohluchnu, ale Eda z dárku bude šílet radostí. Babičkám jsem nastavila limit dva dárky. Tak uvidíme, zda se na mou představu vykašlou.

Témata: Děti, Batole, Kojenec, Školák, Předškolák, Chování a vztahy, Dar
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu