Maminka.czPředškolák

Nepřetěžujte děti! Potřebují i volný čas jen pro sebe

28. 5. 2015
Nepřetěžujte děti! Potřebují i volný čas jen pro sebe
Tlak na výkon a úspěch je v dnešní době obrovský, a ne každý má sílu a odvahu se tomuto tlaku vzepřít. Bohužel mu podléhají dospělí i malé děti!

Ještě jí nebylo 5 let a už nemá ve svém týdenním rozvrhu chvilku pro sebe. Esterka chodí do soukromé anglické školky. Každodenní program je zde úžasně pestrý; jedna skvěle organizovaná aktivita navazuje na další a další. Nenásilné učení jazyka střídá hudební chvilky, dramatické a recitační okénko, výtvarničení, atletickou minipřípravku i dětskou jógu.

Další rok přibude plavání, keramický kroužek, taneční přípravka – školka má opravdu unikátní program! Velmi zaměstnaní rodiče Esterky jsou nadmíru spokojení. Ester je šikovná (a velmi vytížená) holčička. Ven s maminkou a s dětmi z okolí rozhodně nechodí – nemá čas! Po nabitém programu ve školce ji čeká gymnastická přípravka, soukromé hodiny klavíru a sborový zpěv.

Týden rychle uteče a víkend se nese ve znamení sportu a kultury – rodina chodí společně plavat, bruslit, jezdí lyžovat, navštěvuje nejrůznější výstavy, muzea a divadelní představení. Zdá se, že Esterce takový program vyhovuje. Neprotestuje, zapojuje se, je snaživá a poslušná. Když se jí spokojení rodiče zeptali, kam by chtěla jet o prázdninách, jedním dechem vyhrkla: „K babičce na Moravu!“

Esterku nezajímalo moře, natož úchvatné alpské třítisícovky, Legoland, Disneyland či let letadlem. Esterka zareagovala spontánně a intuitivně. U babičky na vesnici se totiž nikam nespěchá. Holčička chtěla mít jednoduše klid a čas, který bude patřit jen jí samotné. Čas, který si bude organizovat sama.

 

„Kdo nevyniká a nepodává mimořádný výkon, není úspěšný…“

 

Tlak na výkon a úspěch je v dnešní době obrovský a ne každý má sílu a odvahu se tomuto tlaku vzepřít. Podléhají mu dospělí i děti. Bohužel právě druzí jmenovaní nemají obvykle jinou volbu a jsou podobně jako jejich rodiče a vytížení a „organisovaní“ od rána do večera. Pokud je rodičovská volba neuvrhla pod pomyslnou taktovkou nějakého výchovného či vzdělávacího dirigenta, ocitají se často na naprosto opačném pólu zájmu. Bývají pasivně usazeni před obrazovku (televize, počítače, iPadu apod.), kde stráví celé dětství.

Zlatá střední cesta, kdy děti trávily velkou část volna neorganizovaně venku – přirozeně rozvíjely fantazii i sociální dovednosti ve skupině vrstevníků, běhaly po hřišti, lezly po stromech, ale měly i své domácí povinnosti a navštěvovaly jeden nebo maximálně dva kroužky, pomalu mizí. „Kdo nevyniká a nepodává mimořádný výkon, není úspěšný. Tento – dnes zjevný – trend má však své oběti. Jsou jimi právě zmíněné děti.

Za přetěžování platí víc, než se na první pohled zdá. Vnější úspěch bývá vykoupen vnitřním odcizením a často i chronickou únavou nebo nemocem,“ tvrdí poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů Eva Lábusová.

Nemáte doma přetížené dítě?

  • Přetížené dítě ztrácí úsměv a spontánní dětskou radost.
  • Někdy se stává, že se ze zdravého (přetíženého) dítka stane během několika měsíců dítě chronicky nemocné. Psychosomatická medicína by možná měla následující vysvětlení: tělo se rozhodlo, že pomůže mysli a dopřeje jí prostřednictvím nemoci oddech. Nikdo přeci nebude chtít po nemocném dítěti výkony! To bude mít konečně svůj klid a něžnou péči dospělých.
  • Některé přetížené a aktivitami zahlcené děti reagují na přemrštěné nároky rodičů nevhodným chováním. Jsou konfliktní, někdy až agresivní. Psychologové navíc varují, že přetížené děti mohou mít ve škole dokonce problémy s učením!
  • Zatímco jedni jsou ve svém chování problémoví a výrazní, jiní se uzavírají do sebe. Působí smutně a podceňují se. Tyto děti často trápí psychosomatické obtíže (bolesti břicha či hlavy apod.).
  • Přetížené děti bývají často unavené, jakoby bez života a zájmu.
  • V některých případech se v pozdějším věku mohou vyvinout poruchy příjmu potravy a další vážné psychické problémy.
  • Ocitne-li přetížené dítko v „časoprostoru“, který není nijak organizován, často si neví rady. Co má najednou dělat? Vždyť tu není nikdo, kdo by ho vedl! Nebo se naopak „utrhne ze řetězu“ a snaží se vše dohnat.

„Přehnaně organizovaný a přítomností dospělých předimenzovaný čas zjevně přispívá ke zdravotním potížím a k problémovému chování včetně typických abnormalit jakými jsou hyperaktivita, impulzivita nebo problémy se soustředěním. Přehnané zaměstnávání dětí umělými aktivitami narušuje jak zdravý vývoj jejich tělesné konstituce, tak i sociálnosti. A především odvádí dětí od jejich vlastního prožívání.“ varuje Eva Lábusová.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Volný čas, Celé dětství, Sociální dovednost, Esterka, Disneyland, Domácí povinnost, Dirigent, IPad, Eva Lábusová, Čas, Eva Labusová, Psychosomatická medicína, Mezilidské vztahy, Týdenní rozvrh, Nárok rodičů, Výtvarnice, Každodenní program

Mohlo by vás zajímat
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi

Horoskopy

Střelec Svou negativní náladu jste dotáhli také do rodinných vztahů, kde vládne poměrně pohoda. Drahá polovička…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu