Maminka.czMateřská škola

Nepřijali vaše dítě do školky? Víme, co dělat dál

Tereza Víchová 25.  5.  2021
Každoroční „boj o místo” v mateřské školce vrcholí a rodiče se postupně dozvídají výsledky přijímacího řízení. Své místo mají jisté jen předškoláci, a to ze zákona. Čím mladší dítě, tím menší má šanci na přijetí do veřejné mateřské školky. Věk je totiž hlavním kritériem. Jaké máte jako rodič další možnosti? Orientovat se v nabídce soukromých školek umí Monika Růžičková, která sama před lety složitě hledala, kam umístit svoje děti. A tak založila web nejskolky.cz.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Spousta rodičů se momentálně dozvídá nepříjemnou zprávu o nepřijetí dítěte do školky. Má smysl se proti rozhodnutí odvolávat?

Přímo odvolávat asi ne, ale situace ve školce se dále vyvíjí i po zápisu. Třeba se některé děti odstěhují nebo nenastoupí. Určitě bych situaci s ředitelkou nebo ředitelem školky probrala a dále jevila zájem, i když to momentálně nevypadá dobře.

VIDEO: Jak si zvykala na školku dcerka lékárnice a Miss Jany Doleželové?

Přesto rodiče potřebují jistotu, že jejich dítě v září někam nastoupí, třeba kvůli zaměstnání. Poraďte, co dál dělat, když je dítě zatím bez školky...

Další alternativou jsou soukromá zařízení. Tady je celý proces mnohem flexibilnější, děti se přijímají kdykoliv během roku, třeba jen na některé dny v týdnu. Rodiče si mohou vše nastavit podle svých potřeb a samozřejmě taky finančních možností.

Jak se máme zorientovat a kde vůbec začít hledat? Třeba ve větších městech už je soukromých školek a jiných zařízení hodně.

Soukromé školky je možné hledat v okolí bydliště nebo i pracoviště – tahle možnost je čím dál oblíbenější a rodiče ji často využívají kvůli snadnější logistice. Na našem webu funguje interaktivní mapa. Zadáte místo, kde školku hledáte. Pak už můžete dál filtrovat, zda vás více zajímá třeba školka lesní, Montessori atd.

Jsou momentálně soukromá zařízení zaplněná, nebo rodiče najdou místo bez problémů?

Po republice už je soukromých školek dostatek. Ale záleží na místě a také na oblíbenosti školky. Čím lepší má recenze a čím kvalitnější je, tím větší je o ni zájem. Třeba v Praze jsou soukromé školky, kde jsou čekací listy, protože sem chce dítě umístit hodně rodičů.

Dříve bývaly soukromé školky pro někoho téměř finančně nedostupné. Jak je to dnes?

Samozřejmě se ceny různí, někde i výrazně. Výhodná je ale flexibilita, kterou už jsem zmiňovala  když dítě třeba navštěvuje školku jen několikrát týdně, může na ni finančně „dosáhnout” více rodičů.

Ve větších městech je věští výběr školek. Jak rodič pozná, která školka je kvalitní?

Zaměřila bych se na „tři P”, která využíváme při hodnocení školek i na našem webu. Personál, program a prostor. Když učitelé milují svou práci, je to pak znát i na programu. Prohlédla bych internetové stránky, které školku představují. Zeptala bych se známých. Velmi zajímavý je třeba mužský element – školky, kde se o děti starají i muži učitelé. Na našich stránkách také fungují reference rodičů. To jsou informace, které jinde nenajdete – něco jiného totiž může být, jak se školka prezentuje, a něco jiného, jak funguje.

To je určitě zásadní moment pro rozhodování – jak je školka hodnocena přímo rodiči.

My na to máme sytém srdíček. Celkový počet srdíček školky tvoří její celkové hodnocení – průměr za kategorie personál-program-prostor. Celé je to koncipované tak, abychom rodičům poskytli co nejkomplexnější informace o daném zařízení a zkrátili jim čas a nervy při procesu hledání školky. A to právě díky kombinaci interaktivní mapy s možností filtrování dle typů školek a s možností si přečíst reference na danou školku. V tom na první pohled nepřeberném množství školek stejně jde nakonec hlavně o to, abychom pro naše děti našli tu nejlepší školku, kterou dokážeme.

VIDEO: V zahraničí funguje školka, kde se nezavírá a děti tam spí

Školka, nebo jesle? Možností je víc! A kam přijmou dítě bez očkování?
Proč státním školkám vadí děti v plenkách? Do září je zkuste odplenkovat
Témata: Předškolák, Kam s dětmi, Maminka cestuje, Rodiče, Mateřská škola, Zpátky do práce, Hlídání dětí, Montessori, Recenze, Soukromá školka, Děti, Mladé dítě, Praha, Zařízení, Hlavní kritérium, Element, Jana Doleželová, Přijímací řízení
Mohlo by vás zajímat