Maminka.czČasopis Maminka

Neriskujte, konzultujte!

, Časopis Maminka
4. 3. 2010
Neriskujte, konzultujte!
Máte strach otěhotnět kvůli diagnóze epilepsie, kterou s sebou vláčíte jako těžký mlýnský kámen? Nebojte. Při dodržování základních pravidel může vašich devět měsíců čekání i následný porod proběhnout zcela fyziologicky. Držíme palce.

Samozřejmě vaše rozhodnutí miminko mít či nemít byste měla konzultovat nejen se svým partnerem, ale také neurologem, který musí předem zvážit, zda je vaše medikace pro devítiměsíční těhotenství vhodná, není-li třeba ji upravit, a také to, jestli neuškodí děťátku. Pokud otěhotníte ještě před konzultací s lékařem, okamžitě mu svůj stav oznamte, sama ale nic nepodnikejte. Neurolog vám připraví výpis ze zdravotní dokumentace pro gynekologa, který vás v průběhu nadcházejících měsíců bude pozorně sledovat. Neurolog by měl také zvážit, jestli je pro vás vhodný spontánní porod, nebo je lepší zvolit variantu císařského řezu, která by vás neměla nijak ohrozit. Jenže tu mohou lékaři provést pouze v tom případě, že s nimi budete důsledně spolupracovat. Proto nikdy nic nepodnikejte za jejich zády, například nevysazujte sama antiepileptika, což by mohlo vaši záchvatovou frekvenci radikálně zvýšit a tím ohrozit děťátko!

Trocha statistiky

Vyjádřeno v číslech, více než 90 % žen s epilepsií se dočká zdravého dítěte, prožije nekomplikované těhotenství a porod. V 10 % případů mohou nastat komplikace jak pro matku, tak pro dítě. Mnoho matek se obává účinků antiepileptik na plod. Prakticky k tomu však není důvod. Je sice pravda, že ženy s touto diagnózou rodí 2–3krát častěji děti s vývojovou vadou než ostatní ženy, do tohoto čísla jsou ovšem zahrnuty i vady, které nijak neovlivňují kvalitu života dítěte. Zdravá žena má riziko, že se jí narodí postižené dítě, 2–4%, u ženy s epilepsií je to 4–8 %. Případné komplikace může způsobit užívání některých nevhodně kombinovaných antiepileptik.

Zhluboka se nadechněte

Problémem samotným v průběhu těhotenství mohou být epileptické záchvaty. Během křečí je totiž dítěti dodáváno méně kyslíku, takže je tím ohroženo. To může být rizikové především v průběhu prvního trimestru, kdy nedostatek kyslíku může způsobit postižení některých orgánů, respektive jejich vývoj. Obecně platí, že je dobré, když je počet záchvatů v průběhu těhotenství snížen na minimum. To ve svém důsledku znamená, že těhotná žena s epilepsií se musí léčit systematičtěji a důsledněji než žena, která těhotná není.

Příprava na obrovské změny

O plánované graviditě je vhodné poradit se včas se svým neurologem. Ten stanoví další postup. Případně změní léčbu na takovou, která plodu v průběhu jeho vývoje neuškodí. Cílem je minimalizovat vliv léčby na vývoj plodu. Samozřejmě také absolvujete genetické vyšetření. Genetik se po konzultaci s vámi pokusí vyloučit rizika pro vývoj plodu, vliv dědičnosti a zabránit dalším rizikům, která jsou možná. Důležité je, abyste eliminovala další faktory, jako jsou obezita, podvýživa, kouření či konzumace alkoholu, které těhotenství ohrožují. Je také vhodné v dostatečném předstihu začít užívat kyselinu listovou, která významně snižuje riziko vad u plodu (především rozšťepu páteře a neurální trubice).

Kolik záchvatů budu mít?

Pokud jste prodělala záchvat v prvním trimestru těhotenství, hrozí zvýšené riziko, že další proděláte i v měsících následujících. Pokud tomu tak není, máte reálnou šanci, že vaše těhotenství proběhne bez příhod (až 93 %). Záchvaty a jejich zvýšený výskyt může být vyvolaný nejen vaší nedisciplinovaností, ale i hormonálními změnami, zvýšeným stresem nebo spánkovou deprivací. Stejně tak si hlídejte, kdy zvracíte. Obecně se doporučuje, pokud je to do jedné hodiny po požití léku, dávku opakovat. Jestliže je to s větším rozestupem, konzultujte to se svým neurologem. Při poslední kontrole byste od neurologa měla odcházet se zprávou pro porodníka, která bude zahrnovat, zda můžete rodit přirozeně, nebo jestli neurolog z jakéhokoli důvodu navrhuje naplánovat císařský řez. Mělo by v ní být popsáno, jak se vaše záchvaty projevují, zda můžete kojit apod. Většina žen s epilepsií zvládnou porodit spontánně, tak se nebojte, s velkou pravděpodobností si příchod potomka na svět „užijete“ se vším všudy i vy!

Témata: Časopis Maminka, Zdravá žena, Neurální trubice, Zdravotní dokumentace

Mohlo by vás zajímat
Takhle se směje princ Louis! Rodina Kate a Williama má nové oficiální fotky
Baby Ring: Jak se na jeho používání dívají odborníci? Jsou pro!
Už to víte? Bára Špotáková porodila druhého syna, dostal zajímavé jméno
Hádka o dovolenou: Dítě rozhodlo, kam jedeme! S manželem jsme se chytli

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu