Maminka.czPorod

Neshody s gynekologem? Nenechte se do ničeho nutit!

Aperio.cz 17.  1.  2012
Neshody s gynekologem? Nenechte se do ničeho nutit!
Neshody s ošetřujícím lékařem jsou vždy nepříjemné. Když vás navíc potkají v období, kdy potřebujete mít jistotu, že jste v dobrých rukou, za dva, určitě je na místě se zamyslet, zda je vaše lékařská péče v pořádku.

Dotaz

Dobrý den, jsem matka 3 dětí a momentálně jsem v 25+3 tt. Chtěla jsem se informovat o právech rodičky. Na začátku jsem přestoupila od jiného gynekologa k současnému, vzhledem k jeho věku a s tím související i následná péče. U současného pana doktora jsem podstoupila 4 preventivní prohlídky s tím, že první ultrazvuk jsem měla přímo v ordinaci pana doktora (19. 10. 2011) a na další v 21 t. (9. 12. 2011) jsem musela do IRMG, i přes to, že se nás dědičné vady netýkají ani nespadáme s manželem do rizikové kategorie.

Tam nic závažného nezjistili, jediné co jsem měla mít, byla kontrola ledvinových pánviček, na kterou jsem se domluvila s paní doktorkou, že stačí udělat u svého doktora, jelikož byly jen lehce zvětšené a ve většině příp. je to způsobeno nevyčůráním miminka. Pří další preventivní kontrole jsem podstoupila jen zákl. vyš. a co se týče kontroly ultrazvukem, jsem byla odmítnuta, že on ultrazvuky zásadně nedělá, i když se považuje za nejlepšího v ultrazvucích. A vypsal mi opět žádanku do centra. (Kde je to pro mě, jak časově, tak místně, dost nevyhovující.)

Na to jsem ho i upozorňovala a navrhla mu, že pokud tedy ultrazvuk nebude provádět on, že si ho zařídím v Ostrovské nemocnici (v místě trvalého pobytu) Tady začaly naše neshody. Stále opakoval, že podepsanou smlouvu mají jen s centrem a že své pacientky posílá jen tam. Nenechal si to vymluvit. Veškeré předchozí ultrazvuky jsem podstupovala v Ostrovské nemocnici a byla jsem spokojena i s odvedenou prací. Vše probíhalo v pořádku, i porody.

Další kámen úrazu byl v tom, že jsem dostala žádanku do SANG LABu na vyšetření na cukrovku. To jsem řekla, že podstupovat nebudu, že stačí udělat jen základní vyšetření, která mi dělali i u předchozích těhotenství (též v Ostrovské nemocnici) a že do sebe nenechám lít půl litru nějaké sladké vody. A zase, smlouvu máme jen se SANG LABEM, a vyřídím si to tam.

A vyústilo to k tomu, že jsem dostala žádanku do Ostrovské nemocnici, aby si mě do ambulantní péče převzali už teď, když běžně se posílá až poslední měsícem před termínem porodu. Když to mám v místě bydliště. Mě nedělá problém zajet si na kontrolu do Karlových Varů, ale co se týče dalších vyšetření, bych chtěla mít možnost vybrat si, kde ho podstoupím, když výsledek bude stejný. A zajímalo by mě, jaká jsou povinná a jaká doporučená těhotenská vyšetřená. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den. Chování Vašeho lékaře je krajně nevhodné. Na vašem místě bych změnila poskytovatele péče.

1. "povinná vyšetření v těhotenství "- nic takového v podstatě neexistuje.(předpokládám, že nejste nosičem nakažlivé choroby, jedině pak by byla situace jiná). Obecné pravidlo článku 5 Úmluvy o biomedicíně stanoví, že jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví je možno provést pouze za podmínky, že k němu dotčená osoba poskytla svobodný a informovaný souhlas. „Zákrokem“ se rozumí jakýkoliv zásah do tělesné integrity v oblasti péče o zdraví, tedy jakýkoliv úkon na pacientovi, včetně preventivní péče, stanovení diagnózy, léčby, rehabilitace či výzkumu.

Tedy o způsobu péče, i o tom jaká vyšetření podstoupíte a jaká nikoli, rozhodujete Vy. Váš lékař Vás má o možnosti různých vyšetření či zákroků pouze objektivně a řádně poučit a pak respektovat Vaše rozhodnutí. Na test na cukrovku, přesněji orální glukotoleranční test samozřejmě také nemusíte.

2. Máte právo na výběr poskytovatele zdravotní péče. O tom, do jaké laboratoře půjdete např. na odběry, rozhodujete Vy. Jedinou podmínkou je pouze to, aby zdravotní pojišťovna, u které jste pojištěna měla s vybraným poskytovatelem péče uzavřenu smlouvu. To, zda má Váš gynekolog s daným zařízením smlouvu, Vás nemusí zajímat. Gynekolog nesmí omezovat Vaše právo vybrat si poskytovatele zdravotní péče. Zákon zaručuje svobodnou volbu lékaře a zdravotnického zařízení, kteří jsou ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně.

ČTĚTE TAKÉ: Lucka Vondráčková: měsíc po porodu na své váze a nové fotky!

3. Předčasné předání do péče porodnice, nemusíte samozřejmě akceptovat. Můžete si vybrat, kde budete čerpat zdravotní péči během celého těhotenství. Volba poskytovatele péče je tedy na Vás, můžete chodit i ke svému OG - nemůže Vás odmítnout ošetřovat jen proto, že chcete rodit doma. Může ale od Vás chtít odsouhlasit (patrně písemně), že akceptujete, že Vám třeba ve své ambulanci nemůže provést všechna vyšetření, tak jak je běžné v porodnici - bude se to asi týkat hlavně tzv. monitoru (CTG). Na Vašem místě, dle toho, co jste o svém lékaři uvedla v dotazu, bych se ale snažila dostat co nejdříve z jeho péče - můžete chodit buď do poradny v porodnici, nebo vyhledat porodní asistentku, která by Vás zbytkem těhotenství provedla (unipa.cz např.) nebo nemusíte chodit nikam a přijít do porodnice až k porodu.

Můžete odmítnout i péči navrhovanou v zájmu života a zdraví nenarozeného dítěte - dítě je až do svého narození „součástí těla matky“, tedy rozhodnutí je na matce.

96/2001 Sb. m. s. Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
zákon 372/2011 Sb. Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)

Hodně štěstí
Kateřina Vítová

Článek připraven ve spolupráci s APERIO.CZ – Společnost pro zdravé rodičovství

Témata: Zdraví, Porod, Těhotenství, Nice, Zdravé rodičovství, NIC, Zdravotní služba, Smluvní vztah, Kateřina Vítová, Informovaný souhlas, UNIPA, CTG, Obecné pravidlo, Gynekolog, Následná péče, Aperio, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova