Maminka.czDěti a jídlo

Nesnědl polévku, nedostane bonbon! Sladké tresty: Ano, či ne?

23. 11. 2019
Nesnědl polévku, nedostane bonbon! Sladké tresty: Ano, či ne?
Mnoho rodičů své děti při jídle trestá a motivuje odpíráním sladkostí či zákusků, jaká úskalí může mít taková motivace?

„Varuji tě, Pavlíku, jestli si nedáš alespoň tři, čtyři lžíce polévky a dvakrát tolik rizota, nepočítej s tím, že dostaneš po obědě tu zmrzlinu, co jsme spolu koupili!“ anebo „Mařenko, když pěkně spapáš řízeček, dostaneš kus toho čokoládového dortíku od babičky, který ti včera tak chutnal!“ říkáváme občas svým dětem, když se snažíme sladkou odměnou pozitivně či negativně motivovat k tomu, aby jedly to, co považujeme pro jejich těla za zdravé a potřebné. Jenže je taková motivace skutečně ku prospěchu věci?

Až to uděláš, dostaneš čokoládku... Proč se nevyplací děti uplácet?

Jíst, či nejíst jako obraz dobra a zla

A jak se na takové situace kouká odborník? „… jíst, nebo nejíst je tak převedeno do rejstříku dobra a zla, stává se podnětem k morální lekci a přestává být potěšením. O přirozených potřebách se nemá vynášet morální soud… Takže tresty tohoto typu jsou v této oblasti naprosto neadekvátní,“ varuje psycholožka a psychoanalytička Silvine Bonnot-Matheron. Jenže znáte to; z pohledu rodiče je nesmírně těžké pozorovat, jak se jejich „nítěnka“ nimrá v rizotu a přepečlivě třídí a dává stranou každý kousek mrkve, hrášku či kukuřice. Zvlášť když má rodič vypozorované, jak těžké je zpohybovat malému gurmánovi bez špetky zkonzumované vlákniny zažívání…

Pláč neznamená vždy jen hlad. Proč dítě nekonejšit krmením?

Sladkosti jsou PRO radost, avšak ne ZA radost, kterou děti udělají nám!

„Člověk sedí u stolu, aby se najedl v příjemném prostředí. Maminka, která se neustále stará o to, co její dítě pozřelo, mu tak kazí radost z jídla i narušuje vztah, který mezi nimi existuje,“ upozorňuje Silvine Bonnot-Matheron. Jídlo zkrátka nemá být za žádných okolností vnímáno jako trest a snad ani jako odměna. Jídlo zkrátka patří do úplně jiné kategorie, kde tyto veličiny nemají místo. Sladkost bychom měli dítěti dávat pro radost, a ne protože nám „udělalo radost“ tím, že snědlo něco, co mu nechutná, možná dokonce něco, z čeho se mu zvedá žaludek. Co si pak počneme ve chvíli, kdy ztratíme nad jeho stravováním kontrolu – kdy se bude stravovat mimo domov, bude mít k dispozici určité kapesné a bude si tedy moci dopřát vše, co mělo před tím jen a jen za odměnu? Navíc je smutnou pravdou to, že když „nítěnka“ pochopí, jak důležité pro rodiče je, aby některé věci jedla, může se stát z odpírání těchto potravin perfektní nástroj k manipulaci – k manipulaci s vámi!

Dávat dětem jídlo za odměnu je cesta do pekel. Proč děti neuplácet jídlem?

Příklady táhnou

Jak se tedy vyhnout tomu, abychom sklouzávali k sladkým odměnám? Jak jinak dítě motivovat, aby jedlo způsobem zdravým pro jeho tělo a vývin? Nejlepší je pochopitelně jít příkladem. Stravovat se už od kojeneckého či batolecího věku společně, jíst to, co bychom chtěli, aby jedli naše děti. Těžko se bude „cpát“ dítko dušenou mrkví a brokolicí, když k takovým pokrmům mi sami máme nepřekonatelný odpor, a ještě to občas dáme najevo. Dítě musí vidět, že konzumace určitých potravin je naprosto normální a běžná. Těžko po vás bude vyžadovat pouze smažené nugetky a hranolky z fast foodu, když je takřka neochutnalo!

Témata: Jídelníček, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Výživa a stravování, Rodiče, Děti a jídlo, Jídlo, Třes, Odměna, Bonbón, Odpírání, Sladkosti, Děti, Radost, Polévka, Řízeček

Mohlo by vás zajímat
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Přítel žije na vysoké noze, já ke konci týdne nemám ani korunu

Horoskopy

Váhy Ke konci pracovního týdne se vám vůbec nechce a padá na vás splín. Tajně doufáte, že si nadřízený…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné