Maminka.czDěti a jídlo

Nesnědl polévku, nedostane bonbon! Sladké tresty: Ano, či ne?

23. 11. 2019
Nesnědl polévku, nedostane bonbon! Sladké tresty: Ano, či ne?
Mnoho rodičů své děti při jídle trestá a motivuje odpíráním sladkostí či zákusků, jaká úskalí může mít taková motivace?

„Varuji tě, Pavlíku, jestli si nedáš alespoň tři, čtyři lžíce polévky a dvakrát tolik rizota, nepočítej s tím, že dostaneš po obědě tu zmrzlinu, co jsme spolu koupili!“ anebo „Mařenko, když pěkně spapáš řízeček, dostaneš kus toho čokoládového dortíku od babičky, který ti včera tak chutnal!“ říkáváme občas svým dětem, když se snažíme sladkou odměnou pozitivně či negativně motivovat k tomu, aby jedly to, co považujeme pro jejich těla za zdravé a potřebné. Jenže je taková motivace skutečně ku prospěchu věci?

Až to uděláš, dostaneš čokoládku... Proč se nevyplací děti uplácet?

Jíst, či nejíst jako obraz dobra a zla

A jak se na takové situace kouká odborník? „… jíst, nebo nejíst je tak převedeno do rejstříku dobra a zla, stává se podnětem k morální lekci a přestává být potěšením. O přirozených potřebách se nemá vynášet morální soud… Takže tresty tohoto typu jsou v této oblasti naprosto neadekvátní,“ varuje psycholožka a psychoanalytička Silvine Bonnot-Matheron. Jenže znáte to; z pohledu rodiče je nesmírně těžké pozorovat, jak se jejich „nítěnka“ nimrá v rizotu a přepečlivě třídí a dává stranou každý kousek mrkve, hrášku či kukuřice. Zvlášť když má rodič vypozorované, jak těžké je zpohybovat malému gurmánovi bez špetky zkonzumované vlákniny zažívání…

Pláč neznamená vždy jen hlad. Proč dítě nekonejšit krmením?

Sladkosti jsou PRO radost, avšak ne ZA radost, kterou děti udělají nám!

„Člověk sedí u stolu, aby se najedl v příjemném prostředí. Maminka, která se neustále stará o to, co její dítě pozřelo, mu tak kazí radost z jídla i narušuje vztah, který mezi nimi existuje,“ upozorňuje Silvine Bonnot-Matheron. Jídlo zkrátka nemá být za žádných okolností vnímáno jako trest a snad ani jako odměna. Jídlo zkrátka patří do úplně jiné kategorie, kde tyto veličiny nemají místo. Sladkost bychom měli dítěti dávat pro radost, a ne protože nám „udělalo radost“ tím, že snědlo něco, co mu nechutná, možná dokonce něco, z čeho se mu zvedá žaludek. Co si pak počneme ve chvíli, kdy ztratíme nad jeho stravováním kontrolu – kdy se bude stravovat mimo domov, bude mít k dispozici určité kapesné a bude si tedy moci dopřát vše, co mělo před tím jen a jen za odměnu? Navíc je smutnou pravdou to, že když „nítěnka“ pochopí, jak důležité pro rodiče je, aby některé věci jedla, může se stát z odpírání těchto potravin perfektní nástroj k manipulaci – k manipulaci s vámi!

Dávat dětem jídlo za odměnu je cesta do pekel. Proč je neuplácet?

Příklady táhnou

Jak se tedy vyhnout tomu, abychom sklouzávali k sladkým odměnám? Jak jinak dítě motivovat, aby jedlo způsobem zdravým pro jeho tělo a vývin? Nejlepší je pochopitelně jít příkladem. Stravovat se už od kojeneckého či batolecího věku společně, jíst to, co bychom chtěli, aby jedli naše děti. Těžko se bude „cpát“ dítko dušenou mrkví a brokolicí, když k takovým pokrmům mi sami máme nepřekonatelný odpor, a ještě to občas dáme najevo. Dítě musí vidět, že konzumace určitých potravin je naprosto normální a běžná. Těžko po vás bude vyžadovat pouze smažené nugetky a hranolky z fast foodu, když je takřka neochutnalo!

Maminka
Témata: Jídelníček, Praktické rady, Výživa a stravování, Péče o dítě a jeho výchova, Děti a jídlo, Rodiče, Fast food, Radost, Třes, Polévka, Řízeček, Odměna, Jídlo, Bonbón, Odpírání, Sladkosti, Děti

Mohlo by vás zajímat
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Býk Zapracujte na sobě a nebojte se neznámých úkolů. Pokud si budete věřit, určitě se vám podaří překvapit…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Iva, Ivanka, Edmund

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné