Maminka.czBatole

Nesnesitelná batolata: Proč se naštvou, i když je po jejich?

7. 6. 2019
Nesnesitelná batolata: Proč se naštvou, i když je po jejich?
Nabízí se prostá a jednoduchá odpověď: Protože jsou to zkrátka batolata. Nevyzpytatelná, tvrdohlavá, náladová a ukňouraná stvoření. Není to ale tak jednoznačné, jak si možná myslíte. Proč byste z nich někdy nejradši vyletěla z kůže a absolutně nechápete, kde se stala chyba? A jak to, že nedokážete dopředu ani zdaleka odhadnout, jak se zachovají a jaké „představení“ zrovna předvedou?

Se svou nepříjemnou vzpomínkou se svěřila dvojnásobná maminka Ivona: „Byla jsem v šoku. Plánovali jsme to několik dní dopředu, věděla o tom a chtěla jít se mnou. Tak proč to nakonec byl takový problém? Když jsem své dvouapůlleté dceři řekla, že vyrazíme společně do knihovny, byla nadšená. Poskakovala vesele dokola, tleskala ručičkama a nadšeně povykovala. Její straší bratr odešel konečně do školy, a tak zářila štěstím, že můj čas teď bude patřit jen jí, bude zábava a něco spolu podnikneme. Oblékly jsme se a vyrazily. Ani v nejmenším jsem netušila, jak frustrující zážitek mě čeká. Když jsme došly do knihovny, místo toho, abychom si užily předčítání pohádek a prohlédly výstavu obrázků a hromady krásných dětských knížek, okamžitě se proměnila v úplně cizí dítě," vypráví. 

Svou věčně spokojenou a mírumilovnou dceru nepoznávala: Přitiskla se jako klíště k mým nohám, zarytě mlčela a odmítala se na kohokoli i jen jedním okem podívat. Když začala milá paní knihovnice vyprávět a zeptala se jí, zda by si nechtěla dojít vybrat nějakou hračku nebo rekvizitu jako ostatní, věnovala jí moje holčička tak naštvaný a opovržlivý pohled spojený s ošklivým úšklebkem, že se jen překvapeně v rozpacích usmála a podotkla: „Hádám, že asi ne, viď?“ Jak já se styděla!" vzpomíná Ivona. 

Jak se vyvíjí dětská pozornost od narození až po školní věk?

Představy a fantazie versus realita

Do jaké míry je nevhodné chování vašeho batolete normální? „Batole si v hlavě vytvoří vlastní obrázek, jak by celá situace měla ideálně vypadat, má velká očekávání, fantazíruje. A když je pak realita odlišná od jeho představ, hodně špatně to zvládá. Je naštvané, odbojné, zklamané. Socializace je ovšem velmi důležitá dovednost, a tak nezbývá než zatnout zuby, nenechat se odradit a „trénovat“ dále,“ uvádí rodinná poradkyně a koučka Alyson Schafer a upřesňuje: „Dítě žije v představě, že to bude prima zábava, ale když pak někam přijdete, honí se mu v hlavě: „Neznám tyhle lidi,“ „co po mně chtějí, co mám dělat,“ „chci, aby mě maminka držela za ruku, abych se mohl v bezpečí rozkoukat.“

Od kdy děti potřebují kamarády? Batole se díky nim učí, předškolák je vyhledává

Neumí vám to říct!

Když se nad tím zamyslíte, jde o pocity, které můžete zažít v podobných situacích i vy, ačkoli jste již dospělí, kteří vědí, jak se ve společnosti chovat, co je správné a naopak. Čas od času určitě pocítíte úzkost a nejistotu, ochromí vás obavy z neznámého, něco znepokojí nebo zneklidní. A to i v případě, že máte radost a cítíte se spokojeně, nic vám nechybí. Obrovský rozdíl mezi vámi a vaším batoletem je ale v tom, že dítě nedisponuje vašimi prožitky, zkušenostmi, sociálními dovednostmi a také komunikačními schopnostmi. Chybí mu jednoduše slovní zásoba k tomu, aby vám dokázalo jasně říci, co se mu nelíbí, proč se bojí, cítí se nepohodlně nebo v ohrožení či mu někdo či něco vadí.

Nesnesitelné chování batolat. Co je v normě a co už ne?

Používejte intuici

Ať už se chystáte do parku, na hřiště, do herny nebo na rodinnou oslavu, vždy je důležité na to ratolest důkladně předem připravit. Povídat si o lidech, které tam potkáte, přiblížit program, nabídnout alternativu, když se tam nebude cítit dobře. „Dítě v batolecím věku není ještě zdaleka otevřené a vstřícné novým zkušenostem a nečekaným překvapením, potřebuje ve svém životě daný řád, plánování a přesně strukturovaný program. Není natolik flexibilní, někdy se obtížně adaptuje a přizpůsobuje nečekaným nebo neznámým skutečnostem. Může mu vadit například přílišný hluk nebo mnoho lidí,“ vysvětluje Alyson Schafer.

Jednoduchá rada? Používejte selský rozum a rodičovské instinkty. Vy sami znáte svého potomka nejlépe, takže možná bude na místě kompromis, jak některé situace zvládnout. Ruku na srdce, kolikrát jste se tak trochu snažila posunout limity svého dítěte a nutila ho „nenápadně“ k něčemu, co si nepřálo, jen proto, že jste prostě opravdu moc chtěla někam jít? Takový nátlak se většinou vrátí jako bumerang právě v podobě nesnesitelného chování. Doufáte sice v to nejlepší, zpravidla ale přijde to nejhorší. Proto důvěřujte své intuici.

Pokud je dítě úzkostné a potřebuje vaši podporu, neodmítejte mu ji, nenechte ho napospas vlastním bojům a emocím. Možná bude potřeba zmírnit svá očekávání a soustředit se v první řadě na fakt, že jste tady a teď zejména z důvodu, aby se dítě naučilo orientovat ve společnosti, v kolektivu dalších lidí a vrstevníků, aby zkoušelo zvládat nejrůznější, i ty poněkud složitější, situace. Vaším úkolem je být nablízku, směrovat a koordinovat. S trochou snahy a strategického plánování uvidíte, že nebude trvat dlouho a vaše batolátko se bude těšit na jakoukoli výpravu za zábavou a dobrodružstvím s úsměvem a bude mnohem uvolněnější. A vy samozřejmě také.

Zdravá špína: Nepřehánějte to s hygienou, děti budou odolnější
Témata: Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Intuice, Dovednost, Ivona, Zábava, Alyson, Představa, Jednoduchá odpověď, Stvoření

Mohlo by vás zajímat
Dítě patří pouze k mámě? Tito slavní tatínci své děti vychovali sami, podívejte se do galerie!
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?

Horoskopy

Kozoroh Mysl otevřete pozitivním vlivům a napojte se na vlnu nových možností. V pondělí vás čekají náročné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aneta, Anetta, Paskal

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné