Maminka.czRodina a vztahy

Nesnesitelná tchyně: Jak ji zvládnout? Tohle jsou pravidla přežití

Barbora Vajsejtlová 26.  12.  2019
Nesnesitelná tchyně: Jak ji zvládnout? Tohle jsou pravidla přežití
Je protivná, neustále pomlouvá, nebo dokonce zasahuje do vaší výchovy. Jenže je také zároveň babičkou vašich dětí. Jak to všechno ukočírovat, aby tím ratolesti netrpěly?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tchyně mojí kamarádky Moniky je skutečným „požehnáním“. Představuje úplně čítankový prototyp tchyně-semetriky a při každém našem setkání má Monika v zásobě nové a nové historky o tom, jak jí její příšerná tchyně znepříjemňuje život na každém kroku: „Minule si vzala do hlavy, že když chodím s Matyáškem na plavání, ničím mu tím zdraví a postrkuji ho do hrobu. Nejdřív to asi desetkrát zopakovala mně, a když jsem ho odmítla odhlásit, klidně přede mnou požádala Radka, aby mi to zakázal, když prý nemám rozum. Myslela jsem, že ji fyzicky napadnu.“ Soucítím s ní a velmi dobře se dokážu vcítit do toho, jak jí je.

Zároveň také rozumím tomu, že nechce vztahy se svou tchyní úplně přerušit kvůli svému muži a především kvůli dětem, kterým by tím sebrala babičku. Tím spíš, že Moničina máma před lety zemřela a její úděsná tchyně je jediná babička, kterou děti mají. Možná jste na tom podobně a také byste manželovu matku nejraději vystřelila na Mars. Dá se vůbec narovnat vztah s ženou, která vám pije krev a evidentně vás nemá ráda? Ne dost dobrá pro jejího syna

Tchyně měří dvojím metrem. Mé děti jsou pro ni až na druhém místě


Vztah mezi snachou a tchyní je silně výbušné téma pro většinu žen. Podle průzkumu provedeného na univerzitě v Cambridgi si na konfliktní vztah se svou tchyní stěžuje šest z deseti vdaných žen. Vztah tchyně a snacha je přitom uváděn jako jednoznačně nejproblematičtější z celé rodiny. Mezi tchyní a zetěm nebo snachou a tchánem tak velké rozbroje nebývají.

Navíc cambridgeský průzkum ukázal, že mezi tchyní a snachou to většinou jiskří už od prvního kontaktu a napětí se poté stupňuje. Ve většině případů je problémem rozdílné očekávání a priority, které obě ženy mají. Psycholožka Terri Apter, která je jednou z autorek výzkumu, uvádí, že tchyně se většinou nedokážou smířit s tím, že jejich snachy neposkytují plný servis jejich synům a nevěnují se stoprocentně rodině. Mají zkrátka problém akceptovat to, že role žen se od dob jejich mládí změnila, a protože chtějí pro své syny a vnoučata to nejlepší, očekávají od svých snach maximální snahu, klidně i za cenu sebeobětování.

Proto také výzkum ukázal, že mnohem lepší vztahy mezi sebou mají tchyně a snachy, které nebudují kariéru, ale na plný úvazek se věnují rodině. „Je potřeba si uvědomit, že vztah mezi tchyní a snachou je úplně specifický. Není to vaše příbuzná ani jste si ji nevybrala na základě společných vlastností a zájmů, jako je tomu v případě vašeho partnera. Je to pro vás vlastně cizí člověk, ke kterému si teprve musíte najít vztah a vybudovat ho úplně od nuly. Navíc se jedná o vztah ženy k ženě, který je vždy o něco emotivnější, a tudíž i potenciálně problematičtější než vztah ženy k muži,“ uvádí psycholožka.

Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!

Pravidla přežití

Ať už jsou důvody vašich rozepří jakékoli, máte nárok nemít svou tchyni ráda.
Neexistuje žádný zákon, který by vás mohl přinutit k tomu, abyste k ní cítila sympatie, a dokonce ani nemusíte mít výčitky svědomí z toho, že k ní nehynete láskou. Na druhou stranu musíte respektovat, že tím, že jste si vzala jejího syna, se stala součástí vašeho života a jako takovou ji musíte brát. Ačkoli je to samozřejmě obtížné a nemusí to být nijak příjemné, v práci také obvykle nedáváte výpověď proto, že vám není sympatická jedna z kolegyň. Odborníci proto většinou doporučují, abyste se soustředila na to dobré, co vám tchyně do vašeho vlastního života přinesla – muže, kterého milujete, a děti.

To neznamená, že ji kvůli tomu musíte milovat, ale spíš vám to pomůže tolerovat ji a přežít občasný kontakt (samozřejmě za předpokladu, že spolu nesdílíte společnou domácnost). Psychologové také doporučují ujasnit si ve vztahu s tchyní priority. Je samozřejmé, že v základních věcech a principech máte ve výchově konečné slovo vy se svým partnerem a ona vám do toho nesmí mluvit.

S mámou nevycházíme. Neustále mi zasahuje do života

Ale zamyslete se nad tím, jestli je skutečně nezbytně nutné udělat scénu kvůli tomu, že dala vašemu dítěti zmrzlinu. Jeden kopeček vanilkové velmi pravděpodobně život vašeho potomka neohrozí a při troše štěstí možná právě tohle gesto dobré vůle bude základním kamenem vašeho lepšího vztahu. Stejně tak se nepokoušejte ji předělat a převychovat. Vy se také nestanete jiným člověkem pouze v důsledku sňatku s jejím synem a neočekávejte to ani od ní.

„Vždy platí, že útok na tradice a rituály v rámci rodiny je vnímán jako ten nejniternější. Respektujte proto skutečnost, že její rodina je jiná než ta vaše. Není to dobře ani špatně, je to zkrátka tak,“ uvádí psycholožka. Nebojte se ale to samé požadovat i od ní. Vyjádřete jí svůj respekt, zdůrazněte, že ji nijak nehodnotíte, a požádejte ji o stejný přístup. Možná se podle toho nezařídí, ale alespoň si jasně určíte pravidla, vytyčíte hranice a to se také počítá.

Tchyně mě neustále srovnává s manželovou bývalou ženou. Proč?
Témata: Mateřství, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Láska a vztahy, Babička, pravidla, Tchyně, Pravidlo, Kopeček, Cambridge, Kámen, Mars, Syn, Přežití, Kopec, Matyáškem, Žena, Vztah, Snacha
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
Natálie a Kordula: Dospívající krásky, které dostaly do varu celé Vary. Co na to jejich slavné mámy?
Mrázková Dita
slavné děti