Maminka.czTěhotenství

(Ne)spavost v jiném stavu

Regina Rothová 6.  9.  2013
Jak se vyvíjí a roste plod v bříšku, mění se i kvalita a délka spánku v průběhu devíti měsíců gravidity. Obavy z toho, aby bylo miminko zdravé, častější nutkání na močení, změny hormonálních hladin v organismu. To vše hraje při spaní roli. Zůstaňte v klidu, je to běžné, i když nepříjemné.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V prvním trimestru vás sice ještě neobtěžuje velké bříško, ale hormonální bouře v těle mimo jiné způsobuje časté nucení na močení, tedy nepříjemné probouzení.
Podobné je to s pocením, které také ztěžuje spánek, či s častými nevolnostmi. Vyčerpanost a únava, to jsou průvodní znaky počínající gravidity. Mohou vás na těhotenství upozornit dřív než pozitivní testy. Nebojujte s únavou a odpočívejte, tělo si potřebuje na jiný stav zvyknout.

V noci je optimální odpočinek alespoň osm hodin, ale nebraňte se mu ani v průběhu dne. Pokud máte prostor, klidně si lehněte a hodinku odpočívejte. Stačí relax s knihou, denní snění. Když to kvůli pracovnímu vytížení není možné, alespoň se protáhněte, jděte se na chvíli projít na vzduch. V těhotenství je odpočinek a zdravý způsob života velice důležitý, proto se šetřete co nejvíc. Naslouchejte tělu, samo si řekne, co mu prospívá.

V druhém trimestru pookřejete

Počáteční malátnost a únava po dvanáctém týdnu obvykle odezní. Druhý trimestr je obecně považovaný za nejpříjemnější období celé gravidity. Bříško ještě není tak těžké a objemné, prvotní obavy a strachy z potratu odezněly, hormonální hladiny jsou stabilizované a vy si konečně užíváte radost z miminka, které roste v děloze.

Aby vše probíhalo tak, jak má, je odpočinek neméně důležitý. I když se cítíte fit, dbejte na pravidelný režim a dodržujte ho. Uléhejte ke spánku pravidelně, nepřetěžujte se. Dostatečný odpočinek dodá tělu energii. Poslední měsíce před porodem vám bříško spánek opět zkomplikuje. Už si nebudete moci vybrat polohu, kterou máte nejraději. Naopak.

Spánek na bříšku je vyloučený, na zádech se zase nedoporučuje kvůli utlačování krevního oběhu, zvyšujícím se bolestem zad a problémům se zažíváním. Proto se doporučuje spát na levém boku s podloženým bříškem. Zlepší se krevní oběh a plod dostává víc kyslíku a živin.

Jak si usnadnit spánek?

 • Dostatečně vyvětrejte před usnutím místnost, v níž uléháte.
 • V ložnici by měl být zvlhčený vzduch, lépe se vám bude dýchat. O totální absenci cigaretového kouře snad není ani třeba hovořit.
 • K duševní i fyzické pohodě přispívá procházka před spaním, nejlépe v přírodě, na čerstvém vzduchu.
 • Zkuste lehkou masáž spánků.
 • Nepřehánějte to s vytápěním.
 • Přes den noste speciální kompresivní punčochy. Pomohou udržet zdravé žíly a brání zadržování tekutin v těle. Proto nebudete muset tak často chodit na záchod.
 • Snažte se dýchat nosem. Těhotné ženy mívají oteklou nosní sliznici, a proto hůř dýchají. To pochopitelně komplikuje spánek. Pomůže fyziologický roztok mořské vody ve spreji nebo dostatečně zvlhčený vzduch a zvýšená poloha hlavy.
 • Pitný režim dodržujte v průběhu celého dne (v těhotenství žena potřebuje vyšší příjem tekutin, vždyť zásobuje krví hned dva lidi najednou), ale hodinu před spaním už nepijte. Zbytečně byste musela v noci chodit častěji na toaletu.
 • Pokud vás obtěžuje pálení žáhy (což bývá častá obtíž), uléhejte ke spánku s hlavou ve zvýšené poloze (podložte ji polštáři). Rozhodně se vyvarujte kořeněných jídel, smaženého a kyselého.

Tyto chutě a úpravy pokrmů mohou příznaky výrazně zhoršovat. ó Pokuste se spát alespoň osm hodin denně (přes den klidně hodinu dvě přidejte).

 • Večer byste měla jít do postele dřív než v 11 hodin (určitě ne po půlnoci).
 • Od druhé poloviny těhotenství není vhodná poloha na zádech, protože velká děloha tlačí na dolní dutou žílu a snižuje průtok krve, tedy návrat žilní krve do srdce a tím i její výdej. Může dojít k syndromu z nízkého tlaku, což způsobuje nevolnosti, v horším případě může vést až k bezvědomí, snižuje se zásobení plodu krví, tedy kyslíkem. To je velmi nebezpečné.
 • Pomoci vám může kvalitní matrace (hypoalergenní materiály jsou vítané i pro ložní prádlo, nepřetěžujete zbytečně organismus prachem a roztoči), uleví už tak zatěžované páteři v oblasti ledvin, tedy křížové partii. Totéž platí pro polohovatelné polštáře, které uleví zádům a bříšku. Volba matrace je o to vhodnější a potřebnější, když žena prožívá rizikové těhotenství a na lůžku tráví větší množství času. Pak se doporučuje i polohování nohou a boků. Budoucí maminka by měla pravidelně cvičit – rotovat chodidly a rukama, stahovat a uvolňovat svaly paží a nohou. Samozřejmě bez zátěže svalů na bříšku.

Pomoc z přírody: Čaje i oleje

Zkuste bylinkové čaje, vhodný je kozlík lékařský (kořen) a meduňka lékařská (nať). Poraďte se v lékárně. Funguje zklidňující bylinná směs ze stejných dílů kozlíku, meduňky a máty peprné.
Úlevu přinášejí i éterické oleje, zklidní psychiku a emoce, uleví tělu. Masáž svěřte odborníkovi, musí mít specializaci na masáže pro těhotné! Opatrně, při neodborném vedení masáže by se mohly dostavit křeče, v horším případě i kontrakce a hrozil by předčasný porod.

K masážím by se měl vyjádřit váš ošetřující lékař, zda jsou pro vás vhodné. Tip na masážní směs: do 50 ml panenského olivového oleje přidejte 12 kapek šťávy z mandarinky, 5 kapek citronu a 5 kapek levandulového oleje. Tato směs by vás měla uvolnit a znovu nastartovat energii. Budoucí maminky bývají i úzkostné, obávají se o výsledek těhotenství, porodu. Vše, co jim pomůže získat zpět psychickou rovnováhu a klid, se počítá.

Jak se hýbete vy i vaše děti

Pohyby miminka mohou maminky v druhé polovině těhotenství budit, ale to je radostné rušení ze spánku! Víte, že je váš potomek v pořádku, a děti často prožívají v noci čilá „období“, jsou aktivnější a díky tomu, že je maminka v klidu, víc pohyb v děloze vnímá. Jiný druh pohybů, který ruší těhotné od klidného spánku, jsou křeče a bolest v nohou. Příčinou může být nedostatek vitaminů či minerálů. Obvykle zabírá zvýšená dávka hořčíku a vitaminů skupiny B.

Poraďte se s lékařem při pravidelné preventivní prohlídce, sdělte své obtíže stejně jako všechny ostatní. Řešení se vždycky najde. Po porodu obvykle všechny tyto negativní pocity a stavy rychle odezní a organismus se dostane do původní formy. Řadu těhotných také trápí takzvaný „syndrom neklidných nohou“. Při něm cítí nepříjemné mravenčení v končetinách a nutkavé potřeby nohama pohybovat. Nejvíc právě v průběhu nočního odpočinku.

Tento syndrom komplikuje život nejen těhotným. Příznaky mají různou intenzitu, od chvilkového pálení, kdy pomáhají masáže, až po nutkavé pohyby. Léčba probíhá podle závažnosti příznaků a častosti výskytu pohybů.

Sny jsou někdy divoké

Když už těhotná spí, mívá v tomto období daleko více snů. Proč? Opět jsou za tím hormony. Budoucí maminky produkují větší množství progesteronu, díky němuž se v průběhu spánku vyskytuje víc fází REM. Právě v nich se zdají sny. Vzhledem k častému buzení si ženy sny daleko lépe pamatují. A co se jim zdá? Na obsah snů má vliv neklid, obavy z toho, aby bylo miminko v pořádku, aby zvládly porod a péči o potomka.

Početím totiž obvykle nepřichází jen fáze radosti a těšení se, ale právě zvýšená úzkostnost. Sny se liší v jednotlivých fázích těhotenství, obvykle se ve druhém trimestru zklidňují, stejně jako žena celkově, jsou kromě jasně „dětského“ zaměření i eroticky laděné, plné fantazií a barev. V týdnech před porodem už budoucí maminku tíží blížící se porod, sny často ztrácejí lehkost a vrací se stále se opakující porod „nanečisto“. Ovšem nic není pravidlem, záleží na řadě okolností i povahových rysů rodiček. Rozhodně se připravte na živé sny, noci plné příběhů…

Nebojte se jich

Sny neberte doslova, netrapte se jimi, nevykládejte si jejich symboliku ve snářích, neraďte se s kartářkami. Vezměte snění jako běžnou součást jiného stavu, hormonálních bouří, na něž máte v těhotenství nárok. Svěřte se partnerovi, případně lékaři. Pomoci mohou i podrobné informace o průběhu gravidity, příprava na porod, předporodní kurzy, kde s porodními asistentkami vše zásadní proberete. Naučíte se správně dýchat, pracovat s vlastním tělem. Potřebujete získat sebedůvěru, že vše zvládnete. Pomůže i partner: podělte se s ním o své obavy, možná se vám svěří, že má také bujnou fantazii a vlastní noční můry. Vždyť muži prožívají těhotenství často bouřlivě. Získávejte zkušenosti od dalších budoucích maminek, vzájemně si můžete svěřit pocity a obavy, nejste v tom sama.

Podle novozélandské studie mají těhotné ženy, které spí na levém boku, mnohem menší pravděpodobnost, že porodí předčasně než ostatní budoucí maminky. Jde o novou a převratnou hypotézu, ale výzkum jednoznačně ukazuje, že by ženy, zejména v pozdějším stadiu těhotenství, měly spát především na levém boku, uvádějí autoři výzkumu. V této poloze se zlepšuje krevní zásobení plodu, a to je velmi podstatné.

Předčasný porod se objevuje přibližně ve čtyřech těhotenstvích z tisíce, ale u žen, které spí rády na levém boku, je riziko údajně o polovinu nižší.


Článek vyšel v časopisu Maminka 8/2013

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, kartářka, Stejný díl, Pracovní vytížení, Zdravý způsob, Spavost, Pozitivní test, Stav, Časté buzení, Snář, Dostatečný odpočinek, Zvýšená poloha, Kozlík lékařský, Vhodná poloha, Časté nucení, Cila, Povahový rys, Průvodní znak, SPA, Velké bříško