Maminka.czKoronavirus

Nespavost, výbuchy vzteku nebo zlé sny? Takhle ovlivňuje pandemie život batolat

Simona Procházková 3.  3.  2021
Nespavost, výbuchy vzteku nebo zlé sny? Takhle ovlivňuje pandemie život batolat
Dvouleté děti prožívají v době koronavirové pandemie v podstatě polovinu svého dosavadního života. Jak moc se na nich tato výjimečná situace „podepisuje“? Jaký vliv na ně bude mít dlouhodobá sociální izolace? A poznamená jejich vývoj?

„Než před rokem začala pandemie, byla moje téměř dvouletá dcera zvyklá na rušný společenský život. Nastoupila do dětské skupinky, navštěvovala kurzy tanečků, téměř denně řádila s kamarády na hřišti nebo v herničce. Každý týden jsme chodili do bazénu plavat, o víkendech pak do dětského divadélka, které zbožňovala. Každé ráno se s kamarády ve školičce objímali a výskali radostí, že se zase vidí. Přesto, když se loni v březnu přihnala epidemie a vše se uzavřelo, byla naše holčička dál šťastná a veselá. Každý den byla najednou doma se svými rodiči a starším bratrem. Zatímco my dospělí jsme se snažili s vypětím sil přizpůsobit novému režimu, ona si užívala společně tráveného času s celou rodinou. Jenže teď je s námi doma celé dny v podstatě už celý rok, tedy vlastně třetinu svého života a já se začínám obávat, jaké dopady na ni bude mít ta dlouhá domácí izolace bez dalších sociálních kontaktů? Její dny nejsou plné zábavy, her a obohacujících výletů. Nemáme na ni tolik času, jak bychom si přáli, jelikož oba  s manželem pracujeme z domu. Začíná mít problémy se spánkem a zlé sny, hodně se stydí před cizími lidmi a občas se u ní projevují podivné úzkosti, je zamlklá,“ popisuje maminka Andrea (34).

Očkování proti Covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?

Domov je bezpečný hrad

Záchvaty vzteku, křik a nepředvídatelné vyhrocené „scénky“, výbušnost, vzdorovitost, uražené trucování, rvačky mezi sourozenci, potřeba strhávat na sebe pozornost, vehementní prosazování vlastní vůle…souvisí podobné chování batolat s pandemií nebo jde prostě o přirozenou vývojovou fázi? Výzkumy ukazují, že koronavirová krize narušila duševní zdraví a emoční vývoj velkého počtu dětí. Některé studie zjistily, že více než 60 % teenagerů se cítí osaměle a trpí stavy úzkosti a odbornou pomoc v oblasti psychického zdraví muselo vyhledat 24 % dětí mezi pěti a jedenácti lety. Odborníci varují před negativním dopadem pandemie na zdraví dětí, v případě těch nejmladších jsou ale jejich tvrzení přeci jen o něco uklidňující. Děti v batolecím věku, pokud vyrůstají v harmonickém rodinném prostředí, nevnímají sociální izolaci v takové míře, jako ty starší. Pro školáky a dospívající je skutečnost, že se nesmí potkávat s vrstevníky, chodit do školy a věnovat se koníčkům, několikanásobně více frustrující. „Mezi základní potřeby batolat patří pocit bezpečí a důvěry. Ve svém světě potřebují pohodlí a zájem pečující osoby. Pohlazení, přitulení k mamince večer před usnutím, objetí. Pokud jsou tyto jejich potřeby uspokojovány, nic jim nechybí a vývoj probíhá harmonicky,“ uvádí Aubrey Hargis, rodinná terapeutka a koučka.

Žádný strach, batolata si vystačí!

U batolat nemusí proces „socializace“ nutně fungovat tak, jak si mnozí rodiče myslí. „Veškeré zásadní věci, které batole k životu potřebuje, a jejichž prostřednictvím rozvíjí jednotlivé dovednosti a poznává okolní svět, má zpravidla na jednom místě, tedy doma: hračky nebo jiné předměty, se kterými si může hrát, postýlku, do které se večer co večer zakutá nebo si v ní postaví bunkr, nábytek, na který může šplhat, ponožky, které se bude učit oblékat a tak dále. Smyslové vnímání může trénovat v kuchyni, komunikační dovednosti si osvojuje dnes a denně při povídání s rodiči a sourozenci, případně babičkami a dalšími příbuznými prostřednictvím online video hovorů,“ říká Aubrey Hargis.

Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

O zdravý vývoj a duševní pohodu svých batolat se nemusíte obávat, vzkazují odborníci. Jedním z důvodů, proč jsou přesvědčeni, že pandemická opatření jim nijak zásadně neublíží, je fakt, že děti mezi jedním a třemi lety se rozvíjejí v první řadě hrou. Ovšem jejich hra v této vývojové fázi nevyžaduje mnoho kamarádů. „V tomto věku se batolata obecně věnují spíše „paralelní hře “než té, při které kooperují s ostatními. Dvě batolata si mohou spolu užít spoustu legrace, hrají si ale s hračkami každé samo. Fungují vedle sebe, hrají si bok po boku, nikoli společně. Neumí ještě spolupracovat a domlouvat se spolu,“ vysvětluje Aubrey Hagris a pokračuje: „Není třeba propadat panice, že by děti v batolecím věku nějak výrazně strádaly nedostatkem společenských kontaktů a vzájemné interakce s vrstevníky.“

Objímejte, naslouchejte, zakažte si strach!

„Domnívám se, že rodiče často podceňují možnosti, co všechno mohou doma s dětmi dělat a jak moc dokážou svým jednáním ovlivnit jejich osobnost,“ říká Becky Kennedy, klinická psycholožka z New Yorku a dodává: „Dlouholeté průzkumy ukázaly, že psychický stres a deprese rodičů mohou brzdit emoční a behaviorální vývoj dětí. Přestože obecně nemáme obavy, že batolatům během pandemie chybí hlavní vývojové milníky a podněty pro osobnostní rozvoj, jsme přesvědčeni, že rodiče mnohdy na své děti nechtěně přenášejí své strachy, napětí a úzkosti.“

Ano, i hodně malé děti si opravdu všímají a vnímají pocity rodičů a jejich nejistotu a stres. Tím hlavním, co vaše batole potřebuje, je váš čas, zájem a pozornost. A pocit bezpečí a jistoty. „Mnohem více, než to, že se nemůže vídat a hrát si s kamarády, ovlivňuje dítě prostředí a nálada, jaká panuje doma. Zda jsou rodiče v pohodě, zachovávají klid a rozvahu. Mluvte s dětmi o všem, co se děje, vysvětlujte změny, které nastaly ve vašem každodenním životě, proč musíme nosit roušky a nemůžeme se potkávat s prarodiči, sousedy a kamarády, odpovídejte pravdivě na otázky a zdůrazněte, že to není navždy,“ uzavírá Becky Kennedy.

Podívejte se na video, jak si rezervovat termín u očkování proti koronaviru.

Covid může u dětí postihnout srdce, ledviny či mozek. Jak syndromu předejít?
Stres, sociální izolace i alkohol: Karanténa bohužel přála domácímu násilí
Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Děti, Rodina, Koronavirus, Rodina a vy, Rodiče, Batole, izolace, New York, Pandemie, Sociální izolace, Zlý sen, Vztek, Výbuch, Veselá, Nespavost, Kamarád
Mohlo by vás zajímat
3v1 jsou kompletní. Nikol Leitgeb je podruhé maminkou
Formánková Simona
Slavné maminky
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
První porod? V podstatě jsem jen "chytila miminko", říká gynekoložka
Láchová Michaela
Rozhovor
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova